May 05 2024 00:06:13
Navigace
IL-2 BoS Návody
1. Aktivace licence
2. Ladění .ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 BoS FAQ (pilot help)
IL-2 BoS FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
CLoD Návody
Postup instalace volitelných záplat
Nastavení ovládání (Aircraft.csv)
IL-2 Návody
IL-2 Sturmovik (verze)
1. Začínáme s IL-2
2. Ladění conf.ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 Sturmovik FAQ (pilot help)
IL-2 Sturmovik FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
RoF Návody
Planeset
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 11

· Piloti on-line: 0

· Registrovaní piloti: 2,745
· Nejnovější pilot: Kokes
IL-2: Cliffs of Dover
IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover- krabice (box)
IL-2 Sturmovik 1946
IL-2 Sturmovik 1946 - krabice (box)
Rise of Flight
Rise of Flight - krabice (box)
Informace o SVK
Vlastníci a provozovatelé
Pravidla SVK fóra
Číst diskuzi
 Vytisknout diskuzi
Maj njů kompjůter 2023 a VRM
AJaromir
Mám základní dilema.
Core I9-13900F nebo 13900KF?
Vtip je v tom, že KF je jen o pár korun dražší, než F. Ale zásadní rozdíl je v základní desce. Když pořídím KF, tak je blbost jít do chipsetu B760, protože ten nedovolí taktovat, byl by třeba Z790 - To je věc první, neboť B760 se pohybují okolo 5000kč a Z790 až okolo 15000 kč, kde jak jsem zjistil, tak o ceně hlavně rozhoduje VRM, kdy ty levnější mají třeba 16x60A VRM a ty dražší (15 000 kč za desku) mají třeba 20x90A VRM. A já nemohu přijít na to, co vybrat. Dejme tomu, že CPU si spápne při max turbu prej 253W. V tom případě by 16x60 mělo stačit naprosto s přehledem. Nebo se pletu? Kdo by potřebova 1800W výkon na základní desce? Na co to je dobré?
Upravil/a AJaromir dne 19-03-2023 13:10
 
AJaromir
Už to asi mám. Spíš než na výkon je lepší se dívat na počet modulů. Čím více modulů, tím menší bude zátěž na jednotlivé moduly a teoreticky tím méně budou namáhané a tím déle vydrží. Si odpovím sám. Šklebící se
Upravil/a AJaromir dne 19-03-2023 13:33
 
1stCL_Fucida
No, kombinace i9 a chipsetu B mi přijde perverzní :-D

Z790 se kupují od nějakých 6000 do nekonečna, ale k vrcholové řadě CPU mi prostě štimuje vrcholový chipset. A samozřejmě CPU s K. Budou to dost pravděpodobně o kousek kvalitnější kousky než ty bez K. Bez ohledu na to, jestli taktuješ, nebo ne.

No a možná ještě popřemýšlej, jestli je vhodné peníze navíc vložit do CPU než do GPU. Ta i9 má ve hrách stejný výkon, jako i7.
Upravil/a 1stCL_Fucida dne 19-03-2023 13:40
"Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt."
 
AJaromir
Jako zase když nikdy nebudu přetaktovávat, tak nevím.
ROG STRIX B760-F GAMING WIFI má 16+1 VRM do 60A, což by mohlo stačit
 
magot
No, já bych asi koupil KFko. Ale je to asi v kostce jedno. Oba procesory budou mít hooodně výkonu, že je to nakonec asi šumák.
Ale KFko dá o krapet víc GHz per single core v boostu.
Výběr desky to je peklo, nikdy nemají dost USB portů Úsměv
 
AJaromir
USB řeším aktivním rozbočovačem. Stejně ty sloty jsou z jedné sběrnice. Už teď jsem na 21000 kč a k tomu ještě ideálně pořídit DDR5 Šklebící se
ROG MAXIMUS Z790 HERO - což je ta špička v MB, stojí 15000 kč samotná.
Asi nejlepší bude si spočítat jaký výkon potřebuji. 1000W mi přijde tak jako ideální, ikdyž nemám ani tak výkonný PSU.
Upravil/a AJaromir dne 19-03-2023 13:56
 
magot
No, připočítej, že si taky jednoho dne pořídíš RTX4 nebo později možná i RTX5 Úsměv
Jinak desku typu B bych asi taky nebral ..
 
AJaromir
Nechápu proč se všude cpe to podsvícení. Jako RGB se nerovná víc FPS. Šklebící se Ale bez toho už snad výkonnou desku sehnat nelze. Ale naštěstí to jde vypnout. No, musím zjistit jak je to s tím VRM, protože ten zbytek není tak podstatný.
 
LesniHU
AJaromir napsal:
Mám základní dilema.
Core I9-13900F nebo 13900KF?
Vtip je v tom, že KF je jen o pár korun dražší, než F. Ale zásadní rozdíl je v základní desce. Když pořídím KF, tak je blbost jít do chipsetu B760, protože ten nedovolí taktovat, byl by třeba Z790 - To je věc první, neboť B760 se pohybují okolo 5000kč a Z790 až okolo 15000 kč, kde jak jsem zjistil, tak o ceně hlavně rozhoduje VRM, kdy ty levnější mají třeba 16x60A VRM a ty dražší (15 000 kč za desku) mají třeba 20x90A VRM. A já nemohu přijít na to, co vybrat. Dejme tomu, že CPU si spápne při max turbu prej 253W. V tom případě by 16x60 mělo stačit naprosto s přehledem. Nebo se pletu? Kdo by potřebova 1800W výkon na základní desce? Na co to je dobré?
Prirozene, ze to bude stacit.
To neni tak, ze by se to primo scitalo, a neverim, ze ta jedna jednotka da vystupnich 60 nebo 90A - bude to asi udaj z datasheetu jako peak current na vstupu - silicon limit. Advertising.

AJaromir napsal:
Už to asi mám. Spíš než na výkon je lepší se dívat na počet modulů. Čím více modulů, tím menší bude zátěž na jednotlivé moduly a teoreticky tím méně budou namáhané a tím déle vydrží. Si odpovím sám. Šklebící se
O to ani tak moc nejde, vetsi pocet modulu se osazuje kvuli kvalite vystupu. Jde o to, ze kdyz se ma treba ze 12V udelat 1.2V, tak je treba vystup sepnout na 10% casu, a civka je tam jako rezervoar energie. Tudiz ji desetinu casu "nabijite" a zbyly cas se vybiji, tudiz na ni klesa napeti, a behem faze nabijeni zase stoupa. A tim se vam meni napeti na procesoru. To nechcete, chcete napeti hezky konstantni, coz znamena bud zvetsit civku (a tim zpomalit vybijeni i nabijeni), zvysit frekvenci (tim udelat vic mensich zubu), nebo zapojit vice takovych modulu vedle sebe a peclive je sesynchronizovat, aby se stridaly a ty zuby si vzajemne vykryvaly. Tech zavislosti a vlastnosti je tam vic, napriklad rychlost reakce na zmenu zatizeni nebo rychlost reakce na zmenu napeti na vstupu, z tech dulezitych.

Jako vsechno, vice je lepsi, ale vice nemusi znamenat vice. Hodne zalezi, jak dobre se to udela a je tam dost zpusobu, jak to osidit. Osobne nemyslim, ze ma smysl kupovat uplny top, pokud to nepotrebujete k demonstracim, jak umite pretocit procesor o 0.05% vic nez nekdo jiny.
 
AJaromir
O.k. Díky za rady, vybral jsem ROG STRIX Z790-H GAMING WIFI

Nyní druhé kolo, chladič CPU. Já vůbec nejsem fanda RGB. Fakt nechápu, k čemu je dobrý OLED displej na vodní pumpě. Nicméně otázka zní: AIO nebo vzduch? Preferuji Noctua a s tím přichází několik řešení.

1) Noctua NH-D15S je nejvýkonnější vzduchový chladič, který tam vejde. Teoreticky by ofukoval i chladič VRM, což by jej možná pomohlo chladit. Se skórem 167 je třetí nejlepší (NH-D15 má 183, ale vejde se pouze vertikálně - foukání zdola nahoru nebo opačně, děsně nepraktické, pokud GPU nebude zapojena ve vertikální poloze.

2) U AIO není strach, že by tam nevlezlo. Líbí se mi některé AIO, které mají i ventilátor na pumpě, který ofukuje chladiče VRM, což se mi zdá jako dobrý tah. To je právě ROG RYJUIN II 360 - Až na ten OLED dobrý. Chtělo by to něco právě takového, ale bez toho displaye. Jinak asi budu volit něco minimalistického jako Endorfy Navis F360
Upravil/a AJaromir dne 19-03-2023 19:32
 
magot
AJaromir napsal:

Nechápu proč se všude cpe to podsvícení. Jako RGB se nerovná víc FPS. Šklebící se Ale bez toho už snad výkonnou desku sehnat nelze. Ale naštěstí to jde vypnout. No, musím zjistit jak je to s tím VRM, protože ten zbytek není tak podstatný.

RGB podsvícení jsem taky nikdy nepochopil. Je z toho cítit kýč, Michal David a nablito pod řetízkáčem. Inu HW pro slabomyslné.
Ovšem ani mne se to nevyhlo, protože bez RGB podsvícení, už se prakticky nic neprodává. Část jsem povypínal, ale ram mě svítí, takže jsem taky slabomyslnej Šklebící se
 
magot
AJaromir napsal:

O.k. Díky za rady, vybral jsem ROG STRIX Z790-H GAMING WIFI

Nyní druhé kolo, chladič CPU. Já vůbec nejsem fanda RGB. Fakt nechápu, k čemu je dobrý OLED displej na vodní pumpě. Nicméně otázka zní: AIO nebo vzduch? Preferuji Noctua a s tím přichází několik řešení.

1) Noctua NH-D15S je nejvýkonnější vzduchový chladič, který tam vejde. Teoreticky by ofukoval i chladič VRM, což by jej možná pomohlo chladit. Se skórem 167 je třetí nejlepší (NH-D15 má 183, ale vejde se pouze vertikálně - foukání zdola nahoru nebo opačně, děsně nepraktické, pokud GPU nebude zapojena ve vertikální poloze.

2) U AIO není strach, že by tam nevlezlo. Líbí se mi některé AIO, které mají i ventilátor na pumpě, který ofukuje chladiče VRM, což se mi zdá jako dobrý tah. To je právě ROG RYJUIN II 360 - Až na ten OLED dobrý. Chtělo by to něco právě takového, ale bez toho displaye. Jinak asi budu volit něco minimalistického jako Endorfy Navis F360

Primárně pořiď pořádně velký case. Pak už to tam poskládáš.
Já to musel skládat dvakrát, páč se ukázalo, že se tam o milimetr nevejde noctua větrák.
Kupuju historicky jen noctua, od té doby co mi ho jedna kamarádka věnovala zdarma a já zjistil, že ten lacině vypadající plastový větrák je to nejlepší na trhu.
Od té doby jsem jich měl zhruba 7 ks různých verzí a revizí per nové pc Úsměv
To bylo u kdysi u single core athlonu Úsměv
Ale určitě projdi recenze NH-D15S, jestli se něco nesere, ale bral bych stejný..
Upravil/a magot dne 19-03-2023 20:17
 
AJaromir
Hele, tak už jsem asi vybral chladič. Be quiet! Pure Loop 360mm By měl uchladit 13900 i při plném turbu.
K tomu je asi ideální skříň stejné značky, naštěstí taky bez RGB - Be quiet! Silent Base 802, černá
 
magot
Vodu jo? To je spousta stresu, jestli U-Boot dobře těsní! Šklebící se
 
AJaromir
Jako 3 roky záruka. U některých je i 6 let záruka. Já bych tomu věřil. Hlavně ty AIO od BeQuiet mají otvor na doplnění kapaliny.
Upravil/a AJaromir dne 19-03-2023 21:10
 
magot
V nejhorším z toho bude futuristické akvárko. Šklebící se
Btw Saldy má myslím taky vodu, ale u AMD..
 
AJaromir
Hele, ten BeQuiet, se koukám, ačkoli má záruku jen 3 roky, tak se mi na něm líbí 3 věci. První - nemá RGB kraviny. Druhá - Čerpadlo není na CPU bloku, ale je na hadičkách, těsně pod radiátorem. Třetí - má šroubek v radiátoru na doplnění kapaliny, což se doporučuje cca jednou za 2 roky.
 
310_Snakes
Ohledně chladiče - pokud vodu, tak se koukni na Arctic Liquid Freezer II 360.
Vychází jako nejlepší nebo minimálně jeden z nejlepších.
https://youtu.be/...
https://youtu.be/...QsaU?t=936
Nemá žádný světýlka a navíc ventilátorek na pumpě, který chladí VRM - v tomhle testu měly VRM o 6°C - 7°C nižší teplotu, než be Quiet Silent Loop viz: https://youtu.be/...kkIY?t=777
Pozor: má o něco "tlustší" chladič (proto ty dobré výsledky - kromě dobrých ventilátorů) a tak nejspíš ne všechny skříně budou mít dost místa nad deskou (pro instalaci navrch skříně).

A když vzducháč, tak bych nedělal kompromis kvůli skříni, když budeš stejně kupovat novou. Jedna z klíčových vlastností u vzducháčů je velikost (masa kovu a teplosměnná plocha). Když chceš Noctuu (jako že jsou fakt dobrý ... ale hnusný), vybral bych nějakou tu dvouventilátorovou obludu.

Pozn. nemám ani jeden z těch, co výše odkazuju. A kdybych vybíral, tak bych asi volil vzduch. Ten se umí úplně zastavit, nebo rozhodně zpomalit tak, aby nebyl slyšet, když to není třeba. Vodníkům furt jede čerpadlo. Nebo ne? Nemám a nepátral jsem, jak na tom jsou.
www.311raf.com/images/signature/sigsmall_Snakes.jpg
 
magot
To je fakt, když člověk nehraje (což je např. u mne většina času) a má vzduch, tak se tyhle moderní větráky zpomalí na úroveň, že je úplné ticho.
A dvou-větráková obluda to 5Ghz uchladí v pohodě. Nevím jak 6 Ghz, to jsem zatím úplně nezkoumal ..
 
Tyler Durden
Čerpadlo není slyšet, nejsou to žádné výkonné pumpy. Problém je spíše to, že ta čerpadla odcházejí. Je to nejslabší článek celého systému.

Čerpadlo v mém pasivním systému oděšlo po 13 letech nepřetržitého chodu (počítač jsem vypínal, chladící okruh ne), čerpadlo v uzavřeném okruhu na grafice zkolabovalo po půl roce. Zcela neslyšně Úsměv
Upravil/a Tyler Durden dne 20-03-2023 14:17
Když máš dostatek mýdla, můžeš vyhodit do vzduchu celý svět.
 
Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

Heslo



Nejste pilotem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
TeamSpeak3
cr597.teamspeak3.com:9254
Heslo: net

teamspeak server Hosting by TeamSpeak3.com
Rychlovka
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

03-05-2024 11:15
Vykání je následek nepochopení formy vlády pozdních římských císařů. Koncem Římského císařství spoluvládli čtyři vládci. Proto byli oslovován jako celek. Tykání je správné.

30-04-2024 10:19
Teď se tyká všude. Každý je familierní jak kdybychom všichni spolu pásli husy.

29-04-2024 20:53
Tem Teamspeak jedete trojku nebo pětku? Mně se nechce nikam registrovat.

29-04-2024 20:44
Jsem zapl discord. FUJ! Proč mi tam všechno tyká? To je tak nezdvořilé a neuctivé.

24-04-2024 12:25
-Vzrusuju te? - -Docela jo, jsi krasna zenska a chtel bych byt tvuj princ. - -To je pekne. Ale na to jsem se neptala. Potrebovala bzch yjistit, jak se yapina ceska klavesnice. Pomuyes mi?

22-04-2024 20:31
Njelepší je kombinace FF (s pluginem kačera)+uBlock ;-)

21-04-2024 09:36
No zatím ještě není. Neumí blokovat vyskakovací okna.

19-04-2024 23:01
jo, kačer je dobrej Úsměv

19-04-2024 17:04
No já asi přejdu na duckduckgo, až jej vyladí.

16-04-2024 11:52
To jsou Jaromíre defekty z realtime anti-anti-ads google teroru. Chyba není na tvém přijímači. Už před 3 rokama jsem Chrome definitivně odinstaloval a přešel opět po 20 letech na FF

34,816,654 návštěv