April 20 2024 10:39:55
Navigace
IL-2 BoS Návody
1. Aktivace licence
2. Ladění .ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 BoS FAQ (pilot help)
IL-2 BoS FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
CLoD Návody
Postup instalace volitelných záplat
Nastavení ovládání (Aircraft.csv)
IL-2 Návody
IL-2 Sturmovik (verze)
1. Začínáme s IL-2
2. Ladění conf.ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 Sturmovik FAQ (pilot help)
IL-2 Sturmovik FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
RoF Návody
Planeset
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 8

· Piloti on-line: 1
Paulus

· Registrovaní piloti: 2,745
· Nejnovější pilot: Kokes
IL-2: Cliffs of Dover
IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover- krabice (box)
IL-2 Sturmovik 1946
IL-2 Sturmovik 1946 - krabice (box)
Rise of Flight
Rise of Flight - krabice (box)
Informace o SVK
Vlastníci a provozovatelé
Pravidla SVK fóra
Číst diskuzi
Svět Virtuálních Křídel (IL-2 Sturmovik 1946, Cliffs of Dover, Rise of Flight) » IL-2: Battle of Stalingrad (letový bojový simulátor z období bitvy o Stalingrad) » IL-2: BoS Dedikované servery
 Vytisknout diskuzi
TAW - Tactical Air War
CSW_Karlos
Ahoj virtuální piloti

Jelikož dnes v 16:00 UTC začala nová sezóna (kampaň) na Tactical Air War s úplnou novinkou - mapou Normandie. Jako virtuální pilot a fanoušek tohoto serveru už od roku 2018, se chci podělit o jeho, dejme tomu menší propagaci, mezi CZ/SK komunitu. Někteří tento server určitě znáte, někteří jenom z doslechu a někteří asi vůbec. Nechci se úplně do detailu rozepisovat, jak to na něm vše funguje ohledně mechaniky, co kde jaká úloha znamená, od toho je tu podrobný manuál (sice v angličtině, ale dnes už s kdejakým anglickým překladačem si ho dokáže přeložit úplně každý) na který potom dám odkaz. Tento typ serveru je úplně jiný, než ostatní dedikované servery v tom, že je zde hlavně podle mě úplně odlišný nádech virtuálního létání, který Vám ostatní servery nemůžou nabídnout a to dynamická kampaň, která je z mého pohledu stále unikátní a pro skalního fanouška IL-2 Šturmovik: Great Battles zcela jedinečná. Tento koncept kampaně je hlavně o teamové spolupráci mezi letkami a pokud se dokáží spojit v jeden celek, tak to opravdu stojí za to a i za ten čas strávený na serveru, pořád to vnímám jako takové mini specky. No, už si přesně nevybavuji, kdy jsem poprvé slyšel o projektu TAW, ale po prvním seznámení a proletěním se na servru v roce 2018 jsem věděl, že tohle je ten projekt který chytí, jen tak nepustí a pořád má co nabídnout, jak pro nováčky, tak staré experty. Hrozně se mi na něm vždycky líbila ta atmosféra, hratelnost, dynamičnost misí, hardcore režim (bez techno chatu - pěkně po staru si všechny motorové údaje hlídat podle přístrojů, jako v reálu) a i systém statistik ( hodnosti, vyznamenaní, fota pozemních cílů, TOP Sq/pilot atd.) Dodnes si pamatuji jednu misi na východní kampani, kdy nás letělo koordinovaně přes 22 Pešek + 14 stíhačů z různých letek a měli jsme společný cíl, sundat nepřátelský depot do poslední budovy a taky se tak i stalo, vyřadili jsme depot na 100% za jeden let a nepřátelští stíhači se k nám ani nepřiblížili, protože věděli, že to bude sebevražda i s takovým mohutným coverem. A v tom je to kouzlo TAWka. No už jenom ta formace byla kuleberoucí a atmosféra se mohla jen krájet a vy jste měli doslova pocit, že jste tam a jste součástí něčeho velikého, co bude mít vliv na vývoj celé aktuální mapy. To byl přesně ten moment, kdy jsem si řekl, že budu létat TAW aktivně a nevynechám žádnou sezonu a vždy se budu na něj vracet s chutí, jako aktivní pilot. Vydrželo mi to až dodnes a pořád si myslím, že tenhle projekt nemá konkurenci a pořád je to něco výjimečného mezi servery s dynamickou kampaní (a že jich opravdu moc v nabídce v současnosti není) už i z respektu před tvůrci a teamem, co se na tomhle projektu podílejí roky a nespočet strávených hodin jeho realizací. Pořád si myslím, že je co zlepšovat, ale za posledních pár dekád tohohle projektu se na něj rád vracím a v podstatě nelítám online nic jiného i po dlouhé přestávce (1-2 měsíce), kdy bývá tento server vypnutý ohledně servisu a testování na příští kampaně. Sice je tu konkurent a to Combat Box se svým projektem Apollo, ale ten mě tolik nebaví, jako TAW. Finy do toho vůbec nepočítám, protože je to z mého pohledu jen "prasomlejn", nic víc. Většinou se TAWko létá přes měsíc a záleží, jak úspěšně spolu letky komunikují, spolupracují a taktizují. Po skončení Normandie (buď z časového, nebo z taktického hlediska, kdy jedna strana mapu vyhraje) bude navazovat mapa Rhineland s podobným planesetem.

Takže mám dotaz na CZ/SK komunitu, zda-li by jste měli zájem tento server zkusit, popřípadě dát nějaké společné polety? Něco podobného, jako v rámci sobotních tréningů na specku od Kukuloa a to si myslím, že by jsme s tím docela zamávali, jak tenkrát na Combat Boxu. O kom vím, že tento server z CZ/SK komunity aktivně létá, jsou piloti z řad CSW, RH, Letka 13 a Jg 26. V minulosti létali i piloti z 1stCL, ale už pár kampaní jsme je nepotkali. Co letka ATA, Paulusova skupina a i ostatní sólo piloti, měli by jste o to zájem?

Pokud ano, zde přikládám ostatní důležité info pro usnadnění a pochopení celého systému TAWka (je to v anglické verzi, ale jak jsem už psal, spousta dnešních překladačů Vám to usnadní) a pár bodů při registraci:

1. Převážně je důležitě, aby jste se zaregistrovali na www.tacticalairwa..., jinak si s ničím vůbec nezaletíte, sice vás to pustí na server, ale po pár vteřinách Vás to bude vyhazovat ze serveru.
2. Při registraci zadáte přesný nick co máte uveden v profilu IL-2: Šturmovik - https://il2sturmo...in/?next=/
3. Zadáte si svoje heslo, ale pozor, je důležité, aby jste si ho pamatovali a zadávali správně i do budoucna při dalších registrací, jinak vám to bude přidělovat automatická hesla po připojení na server.
4. Vyberete si stranu, za kterou chcete létat.
5. Bude Vám vygenerována náhodná fotka pilota, pomocí klávesy F5, ji zase můžete aktualizovat na jinou.
6. Vyberete si planeset lajnu, to znamená, že každá lajna má jiné pořadí doplňování strojů přes CP body, takže pokud chcete létat za stíhače, budou se vám doplňovat předem stíhací letouny, až pak třeba útočné a bombardovací a naopak.
7. Zaškrtnete pole s pochopením a přečtením manuálu - https://drive.goo...h73Si/view
8. Zaškrtnete pole se seznámením pravidlama/podmínkama.
9. Potvrdíte, že nejste robot a Vaše registrace s kartou pilota je hotová a můžete se připojovat na server.

Připomínám, že je opravdu důležité si projít manuál a seznámit se s pravidly! Zde je seznam v angličtině:


General Rules
1. Read the manual. Do not use chat for asking questions not related to the current mission.
2. Registration is mandatory. You may play on both sides, but you can only have one account
for the Allies and/or one account for the Axis.
3. Friendly fire is forbidden. Players who deliberately and repeatedly shoot at teammates
or friendly ground units will be banned.
4. Attacks on flight crew that ejected from an aircraft are forbidden. Once a pilot bails out of
an aircraft he must not be targeted deliberately by any means.
5. The official language in chat is English. A player may greet friends within a native
language, but may not use it for other communications, especially between the opposing
teams. First offense will result in a warning. Subsequent violations will result in a ban.
6. Foul language is forbidden in the server, forum, and communication channels. There is
no place for disrespect towards other pilots and server administration. First offense will
result in a warning. Subsequent violations will result in a ban.
7. Promotion of genocidal regimes and usage of associated symbolic is forbidden. TAW is
based on tragic events of WWII and portrays all sides, for the sake of historical accuracy.
However, any usage of such symbolic beyond the boundaries of historical representation
will result in a ban.
8. Discrimination or offense based on race, nationality, gender or sexual orientation is
forbidden. All players and communities must be treated equally, without any prejudice.
9. It is forbidden for squadron members to fly on both sides at the same time to avoid spying
and other unfair acts. Large groups flying under one tag should clarify how they will
divide pilots to fly on opposite teams.
10. It is forbidden to switch sides during an ongoing mission. Players must wait until after
the mission ends to change teams.
11. Cheating and exploitation of bugs or rules are forbidden. If you find an error within the
game or a gap in the rules, report that to the server administration so it can be fixed.
Deliberate and repeated exploits will be treated as cheating and punished accordingly.
12. Usage of secondary account to avoid penalties applied to the primary one is forbidden. In
such case, both accounts will be banned.

If there is any doubt or objection about validity of administered punishment, all relevant parties
should contact administration directly and provide any additional explanation or evidence via
means of private message. Inability to comply with the above may result in aggravation of the
penalty.


Zde ještě přikládám mini manuál - https://drive.goo...UCKME/view

Planeset pro tuto kampaň - https://docs.goog...=112288422

Kdo máte a používáte Discord, zde je odkaz přímo na kanál TAW serveru, kde se dozvíte novinky, hlavní diskuzi, hlášení chyb, připomínky atd. - https://discord.g...

Co se týče komunikace, tak převážně využíváme TSko zde na SVK a spousta pilotů, co létá TAWko, se schází sem, nebo se můžeme dohodnout a chodit na kanál - Hun in the Sun - Kamerad in der Sonne V praxi se to také dobře osvědčilo, hlavně při speciálce.

Pro lepší komunikaci s ostatními zahraničními letkami na serveru je převážně používáno SRS Rádio - adresa je přímo na stránkách TAW v horní liště

Zde je ke stažení poznámkový bloček všech technických údajů a režimů motorů pro každý stroj v IL-2 Šturmovik, místo fotky své "přítelkyně" v kokpitu Úsměv. Je to hlavně dobrý pomocník, pro lety bez technochatu - https://www.media...0.zip/file

Na závěr přikládám pěkná Intro videa ke kampani Normandie a Rhinelandu Mrknutí

YouTube Video




YouTube Video





To je zatím vše, pokud budou dotazy, stačí napsat sem do vlákna a každý pilot co TAWko létá, určitě pomůže

Letu ZDAR!
Upravil/a CSW_Karlos dne 18-03-2023 16:32
 
ATA_Kubule
Čau, mě by to bavilo. Kdy se lítá, jaký den? Projdu si manuál a pravidla a dám vědět.
 
Hot_Dog
Tohle je 24/7 server (když tedy zrovna probíhá kampaň)... Nová kampaň začala včera a bude trvat odhadem tak 3 týdny až měsíc... Pak bejvá většinou cca 1-2 měsíce pauza před další kampaní...

Když je TAWko, aktivita lidí z CSW bývá poněkud vyšší, dá se říct, že lítáme každý den, respektive každý večer tam někoho z nás najdeš...

Nejtěžší na tomhle serveru je držet si osobní hangár, abys měl s čím lítat, pokud nějaký letadlo ztratíš, musíš si ho vylítat zpět, což aktuálně trvá pro představu 3 hodiny letu (bez zničených cílů) nebo kolem 4 sestřelů nebo kolem 20 pozemáků (nebo samozřejmě kombinace těchto možností) a během toho samozřejmě nesmíš ztratit to "jiný letadlo", se ktremy se snažíš získat to ztracený... Je to docela Hardcore...

Krom toho při každym otočení mapy (2 hodiny 45 minut) se ti doplní tedy 3 základní letadla, ale to bývají ty "nejslabší", ale je to v zásadě Spitfire Mk.IX, P-47 a A-20, takže se s tím v pohodě dá lítat a dá se říci, že polovina lidí na serveru většinou neustále lítá s těmit základními letadly...

Pokud holt chce lítat člověk s Mosquitem, P-51, P-38, Mk.XIV či Tempestem, musí si ho vylítat a nepřicházet o něj...
Upravil/a Hot_Dog dne 18-03-2023 10:12
i.ibb.co/MRjkv1k/Hot-Dog.png
 
saldy
Já už to v dávné minulosti lítal, ale mám otázky. odkud kam mám letět zásobovat? Některé letiště mají za názvem 3 písmena, ale ne všude stejná, co to znamená, poznám z toho kde chybí zásoby?
 
http://www.sturmovik1946.estranky.cz/
Hot_Dog
Tohle se už několikrát měnilo, aktuální pravidla sou v manuálu na straně 33 a 34

Transport Sorties
Players can fly transport aircraft to resupply friendly airfields and support their team, but only
under certain conditions. Once you spawn in a transport plane, a chat message will appear with
a list of airfields suitable for resupply. When a team captures an enemy airfield, a friendly
supply convoy and train are sent in the next mission for repairs and to strengthen its defenses.
Each transport aircraft bring in certain amount of supplies. Pilots will receive +3 CP for every
supply sortie. Airfields can be resupplied by air via player-controlled Transport Aircraft. These
aircraft must be configured with a specific loadout to perform transport missions:

Aircraft Type Required Loadout

Supply
per Sortie
He 111 (Transport) 100% fuel + no bombs 4
Ju 52/3m g4e 2300 kg of cargo 7
Pe-2 (Transport) 100% fuel + no bombs 4
U-2VS 100% fuel + no ordnance 7
A-20B (Transport) 100% fuel + no bombs 4
C-47A 2315 kg of cargo 7

To successfully conduct an airfield resupply, players must:
Take off from an airfield that has less than 40% damage.
Land on an airfield with supply level below 100 points, press Esc, and FINISH FLIGHT.
Transports cannot be flown between closely located airfields (for example between two
airfields around a single town). List of airfields suitable for transport flight, is provided via chat
message once a player spawns in a transport aircraft.


Additionally, if a pilot loses all aircraft of one Basic type, it is possible to regain one aircraft by
successfully completing one resupply sortie.
Airfields will not be supplied by transport aircraft in these conditions:
 The airfield is damaged above 85% in the current mission (supply is destroyed)
 The airfield was captured by the opposing team in the current mission.
 The map has been won/lost and the next operation/map is active
 Enemy tanks attacking an airfield may destroy its transported supplies.
Total airfield resupply level will increase by no more than 30 points per mission.

i.ibb.co/MRjkv1k/Hot-Dog.png
 
CSW_Karlos
S těma zásobovacíma letama je to už trochu jinak, ale v zásadě, jak píše Hot Dog, tak se toho moc nezměnilo. Teď se dá dozásobit i letiště, které není poškozené a má status 0%, ale musí být aktivní. Na hlavní stránce je uvedeno, kolik aktivních letišť má každá strana, poškození, kolik zásob se nachází na letišti a jestli je aktivní. Vždy je podmínka, aby bylo transportní letadlo Ju52/C47/A20/He111 s kterým zásobujete plně naložené palivem, bez bomb (plně transportní mají volitelně náklad), zbytek jako radiomajaky, střeliště jsou povoleny. Dále je ještě podmínka startovat z letiště které není poškozené z více jak 40%. Včera jsem si třeba zkoušel let v C-47 z Británie do Carentanu a normálně mi to přičetlo transportní let Úsměv Jinak za zásobák jsou 3CP a za každých 10 min letu + 1CP.
Upravil/a CSW_Karlos dne 18-03-2023 12:43
 
606_Druindin
saldy napsal:

Já už to v dávné minulosti lítal, ale mám otázky. odkud kam mám letět zásobovat? Některé letiště mají za názvem 3 písmena, ale ne všude stejná, co to znamená, poznám z toho kde chybí zásoby?


... ty tři písmena jsou vysvětlena v manuálu na straně 39

FSP - Fighter Spawn Point
BSP - Bomber Spawn Point

Bývá to často na tom samém letišti a je potřeba si to na mapě přiblížit, aby se člověk naklikl kam potřebuje (stíhač na FSP a bombarďák/zásobovač na BSP).
Někdy je letiště určeno jen pro jeden typ operací FSP nebo BSP a jindy je univerzální a žádny FSP/BSP tam neni.
 
saldy
Jo letěl jsem 35 minut tj. 3cp a 3cp to dalo za splnění zásobení. Letiště psalo 19% zásob a čekal jsem, že se pak hodnota zvýší, ale to je asi až v dalším kole.
 
http://www.sturmovik1946.estranky.cz/
CSW_Karlos
saldy napsal:

Jo letěl jsem 35 minut tj. 3cp a 3cp to dalo za splnění zásobení. Letiště psalo 19% zásob a čekal jsem, že se pak hodnota zvýší, ale to je asi až v dalším kole.


Přičte se to vždy až po restartu mapy Mrknutí
 
CSW_Karlos
Kluci z ATA a Letky 13, díky dnes za polet. Myslím, že jsme Němcům pěkně zatopili a zhatili jim veškeré plány na úplné zničení námořního konvoje Úsměv Akorát je škoda, že pár pilotů z ATA tam zařvalo Smutný jinak to byla dobrá koordinovaná spolupráce Mrknutí

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511084761628682/2023_3_20__21_50_37.png[/img] is not a valid Image.

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511086095409252/2023_3_20__21_53_57.png[/img] is not a valid Image.

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511086691008663/2023_3_20__21_54_57.png[/img] is not a valid Image.

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511087445970974/2023_3_20__21_59_22.png[/img] is not a valid Image.

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511087894765639/2023_3_20__22_2_11.png[/img] is not a valid Image.

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511088372924416/2023_3_20__22_6_54.png[/img] is not a valid Image.

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511089023029359/2023_3_20__22_7_25.png[/img] is not a valid Image.

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511089614430318/2023_3_20__22_9_32.png[/img] is not a valid Image.

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511090184851466/2023_3_20__22_11_29.png[/img] is not a valid Image.

[img]https://cdn.discordapp.com/attachments/893209116753932308/1087511090730115132/2023_3_20__22_14_37.png[/img] is not a valid Image.
 
Algy
Dobré to bolo
Letka_13/Algy

www.letka13.sk
 
www.letka13.sk
Paulus
„Paulusova banda“ se hlásí do služby. Bude někdo večer bojovat a v kolik hodin?
základna Loc: 49°43'52.703"N, 16°26'5.3"E
 
Hot_Dog
Ano, dneska večer určitě někdo bude včetně mě např... Nejvíc nás bývá tak od 21:00 do 23:00 ale občas někdo přijde i dřív, tak od 20:00...
i.ibb.co/MRjkv1k/Hot-Dog.png
 
Leroy
Dotaz berete i letce logisty ? A lze lítat pouze transporty ? Na spojeneckých letadel se ještě učím.
 
Hot_Dog
Tak bereme, ale od nas to nikdo nelita, takze budes uplne nekde jinde nez zbytek a to je skoro zbytecny s nami bejt na Speaku...

Litat pouze transporty samozrejme muzes, pokud te to bude bavit.

A na Luftwafe letadlech umis? Jako stihat nebo bitevnicit nebo bombardovat? To se preskolis za jeden vecer na spojenecky letadla, pokud to umis za Luftwafe...
i.ibb.co/MRjkv1k/Hot-Dog.png
 
Leroy
Lítat zvládnu akorát si musím zvyknout na celkově sledování budíků, letět ve formaci atd. Spíše stíhací mám větší zkušenosti.
 
Hot_Dog
Tak sednes do Spitu Mk.IXe, to je kuprikladu blbuvzdorny letadlo v zakladnim planesetu a myslim, ze to pudeMrknutí
i.ibb.co/MRjkv1k/Hot-Dog.png
 
CSW_Karlos
Tak transportní lety jsou taky žádané, akorát je to spíš rutina, ale da se tím alespoň vylitat ztracený letoun bez skoro žádného rizika Úsměv Za pět letů po 20 minutach, to dá 25 CP na doplnění stroje v hangáru Mrknutí
 
CSW_Karlos
Jinak Paulusy, pokud jsi zakládal letku 310, tak tam přes svuj login ve sguad manager můžeš přidat i ostatní piloty z vaší skupiny Mrknutí Dole máš kolonku, kterou otevřeš a budeš tam mít posuvník, kde je soupis vsech pilotů, co nejsou v žádné letce. Koukal jsem, ze jsi tam sám Úsměv
 
Paulus
Letka vytvořená, díky.
Když chci „vylítat ztracený letoun“ musím transporty dodávat na letiště z kterého jsem odstartoval se ztraceným letadlem?
základna Loc: 49°43'52.703"N, 16°26'5.3"E
 
Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

Heslo



Nejste pilotem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
TeamSpeak3
cr597.teamspeak3.com:9254
Heslo: net

teamspeak server Hosting by TeamSpeak3.com
Rychlovka
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

19-04-2024 23:01
jo, kačer je dobrej Úsměv

19-04-2024 17:04
No já asi přejdu na duckduckgo, až jej vyladí.

16-04-2024 11:52
To jsou Jaromíre defekty z realtime anti-anti-ads google teroru. Chyba není na tvém přijímači. Už před 3 rokama jsem Chrome definitivně odinstaloval a přešel opět po 20 letech na FF

12-04-2024 16:25
Pořídil jsem si Arctic Liquid Freezer III 360. Poměr cena/výkon asi nepřekonatelný. Uchladilo to 300W po dobu 10 minut.

07-04-2024 21:31
Taky vám v prohlížeči Chrome vyskakují artefakty?

19-03-2024 14:59
Mrknutí

16-02-2024 16:54
1stCL .. forever :-)

15-02-2024 13:46
Chtěl jsem tu napsat výborný fór o České poště, ale mám obavu, že by vám to nedošlo.

02-02-2024 12:17
Nj, na rozdíl ode dneška tehdá ještě nešetřili.

29-01-2024 14:14
Dej vzorek.

34,729,744 návštěv