March 29 2024 12:46:22
Navigace
IL-2 BoS Návody
1. Aktivace licence
2. Ladění .ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 BoS FAQ (pilot help)
IL-2 BoS FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
CLoD Návody
Postup instalace volitelných záplat
Nastavení ovládání (Aircraft.csv)
IL-2 Návody
IL-2 Sturmovik (verze)
1. Začínáme s IL-2
2. Ladění conf.ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 Sturmovik FAQ (pilot help)
IL-2 Sturmovik FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
RoF Návody
Planeset
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 4

· Piloti on-line: 1
1stCL_Bumik

· Registrovaní piloti: 2,743
· Nejnovější pilot: Thehealthreviews23
IL-2: Cliffs of Dover
IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover- krabice (box)
IL-2 Sturmovik 1946
IL-2 Sturmovik 1946 - krabice (box)
Rise of Flight
Rise of Flight - krabice (box)
Informace o SVK
Vlastníci a provozovatelé
Pravidla SVK fóra
Číst diskuzi
 Vytisknout diskuzi
Magnety pro HALL - průměrově polarizované?
Richi
No moc hezké to máš HU. Úsměv
Ještě před dvěma měsíci bych to zavřel a nepochopil nic, teď mám radost, že to dokážu luštit a porovnávat s tím, co jsem se zatím naučil. Úsměv

Vidím, že na posledním SR máš pin 10 SER na odpor k zemi? Tuhle informaci jsem našel také, ale píšeš: "Stejne tak odpor k zemi nebo k napajeni pro vsechny nepouzite vstupy 165ky vcetne vstupu z dalsiho brouka jsou potreba/slusnost", takže by tam mohlo být i pullup jen na posledním?
Já měl radost, že to konečně hraje jak má a nějaké ladění a hlubší zkoumání co a jak jsem zatím neprovozoval. Funguje, takže volejte sláva a tři dny se radujte.

Tlačítka máš zapojená pullup nebo pulldown?
Co taky koukám, že máš první SR propojený s Arduinem přes QH na pinu 7., tedy COMPLEMENTARY OUTPUT, což by mělo být podle https://dronebotw...registers/ inverzni výstup.
Pin 9 QH na prvním SR nemáš zapojený nijak?
Potom taky je jedna věc, která mi není jasná. Na například https://cz.farnel...st=74hc165 jsou informace o 74HC165 a kromě popisu PISO - SISO jsou tam i druhy výstupů.
Diferenční, standardní, komplementární. Je v tom nějaký rozdíl (samozřejmě pouze relevantní k naší diskuzi)?

Mě to v původním zapojení, řekněme pro názornost jednoho jediného SR v uvedeném neupraveném PCB, dělalo to, že mi nešlo žádné tlačítko z řady 0-6.
Jen tlačítko na vstupu 7, tedy pro vyloučení nejasností poslední osmý vstup H (A-H), resp 7 (0-7), mi rozsvítilo všechna tlačítka.
Pokud jsem měl původní zapojení pullup, svítila všechna jen na H zhasla, takže samozřejmě logicky obráceně.
 
LesniHU
Richi napsal:
No moc hezké to máš HU. Úsměv
Ještě před dvěma měsíci bych to zavřel a nepochopil nic, teď mám radost, že to dokážu luštit a porovnávat s tím, co jsem se zatím naučil. Úsměv
Jj, ten pocit znam. Ted se prokousavam zpracovani signalu z mikrofonu, ktery je vykonove tak slaby, ze se neda zmerit - pripojeni meraku ten vystup pretizi a zmeri se nula. Jo, ten pocit znam presne.

Richi napsal:
Vidím, že na posledním SR máš pin 10 SER na odpor k zemi? Tuhle informaci jsem našel také, ale píšeš: "Stejne tak odpor k zemi nebo k napajeni pro vsechny nepouzite vstupy 165ky vcetne vstupu z dalsiho brouka jsou potreba/slusnost", takže by tam mohlo být i pullup jen na posledním?
Já měl radost, že to konečně hraje jak má a nějaké ladění a hlubší zkoumání co a jak jsem zatím neprovozoval. Funguje, takže volejte sláva a tři dny se radujte.
Gratuluji, o nic vic ani min, nez aby to fungovalo, nejde :-)
Ano, jen na poslednim. Respektive vsechny vstupni piny by mely mit svuj zdroj, at uz jako privod z predchoziho brouka, nebo z tlacitka (v obou jeho polohach). Zdrojem myslim neco, co tam posila smysluplny signal. Kdyz to nebude a ten pin bude nepripojen (bude "plavat" ), projevi se to, ze vstupy brouka jsou elektricky vlastne prilis dobre a "nezerou" zadny vykon, jen detekuji napeti. A kdyz nezerou vykon, je snadne je zarusit, funguji jako skvela antena. A kdyz se vstup meni s frekvenci radove MHz nebo GHz, tak to, kdyz nic jineho, pretezuje vnitrni elektroniku toho brouka a zvysuje jeho spotrebu. Proto by nevyuzite vstupni piny mely byt vzdycky napojeny nekam. To plati uplne stejne pro seriovy vstup i pro A-H vstupy, jenze ten seriovy by volne plaval jen na poslednim brouku, u predchozich ma svuj zdroj - vystup toho dalsiho v rade. Takze tam uz neni treba ho nikam kotvit. Vystupni piny nic takoveho nepotrebuji.

Richi napsal:
Tlačítka máš zapojená pullup nebo pulldown?
Co taky koukám, že máš první SR propojený s Arduinem přes QH na pinu 7., tedy COMPLEMENTARY OUTPUT, což by mělo být podle https://dronebotw...registers/ inverzni výstup.
Pin 9 QH na prvním SR nemáš zapojený nijak?
Potom taky je jedna věc, která mi není jasná. Na například https://cz.farnel...st=74hc165 jsou informace o 74HC165 a kromě popisu PISO - SISO jsou tam i druhy výstupů.
Diferenční, standardní, komplementární. Je v tom nějaký rozdíl (samozřejmě pouze relevantní k naší diskuzi)?
Tlacitka maji pullup na +3V3 a jejich stisk je pripojuje k zemi. Zvolil jsem to proto, ze jsem nechtel vodit 3.3V nikam po "palubovce", nahodny zkrat by urcite odpalil zdroj na blue pillu.

V tom jejich sloupci na farnellu se moc neorientuji, pusobi to na me, ze pri jeho plneni proste vzali jednu vlastnost z vice moznych. Zkusim to vysvetlit nad timto datasheetem:
https://www.gme.c...-144.1.pdf
hned pod uvodem je obrazek pinu, a tam je QH a dalsi pin QH s prouzkem nad Q. Prouzek je, ze ma obracenou logiku, jednicka znamena nulu a nula znamena jednicku. Proto komplementarni vystup, proste ma dva vystupy, prvni je standardni a do druheho chodi presny opak toho prvniho, je komplementarni. Pokud mohu soudit, tak 74HC165 bude mit vzdycky standardizovany funkce pinu, elektricke vlastnosti meni to "HC" uprostred, kdyz tam bude neco jineho nez HC, bude se to chovat jinak, treba reagovat na jina napeti.

Ja jsem otazku, jestli QH standardni nebo inverzni, rozlousknul tim, ze jsem resil pouze natahovani propojek, aby se mi to dobre vyrabelo. Jestli prijde pri stisku jednicka misto nuly, nebo nula misto jednicky, me vubec netankovalo, protoze to nastavim v GUIcku na freejoyi tak a nebo naopak, cimz to srovnam, jak bude treba. Dulezite to vlastne bylo jen pro zvoleni spravneho cipu pro trojpolohove prepinace.

Vystupy QH, at uz s pruhem nebo bez, neni treba nikam zapojovat, kdyz ten vystup k nicemu nepotrebujes.

Richi napsal:
Mě to v původním zapojení, řekněme pro názornost jednoho jediného SR v uvedeném neupraveném PCB, dělalo to, že mi nešlo žádné tlačítko z řady 0-6.
Jen tlačítko na vstupu 7, tedy pro vyloučení nejasností poslední osmý vstup H (A-H), resp 7 (0-7), mi rozsvítilo všechna tlačítka.
Pokud jsem měl původní zapojení pullup, svítila všechna jen na H zhasla, takže samozřejmě logicky obráceně.
Hm, moc se neorientuji v provedenych zmenach, takze zde ze me zadny rozumny komentar nevypadne. Hadal bych nejaky nestandardni mod operace, treba cist vystupy, aniz se spravne nastavi SH/LD, tudiz se na vystup dostava stale hodnota posledniho pinu, coz je H. Viz logic diagram na druhe strane datasheetu.
 
Richi
LesniHU napsal:
Hm, moc se neorientuji v provedenych zmenach, takze zde ze me zadny rozumny komentar nevypadne. Hadal bych nejaky nestandardni mod operace, treba cist vystupy, aniz se spravne nastavi SH/LD, tudiz se na vystup dostava stale hodnota posledniho pinu, coz je H. Viz logic diagram na druhe strane datasheetu.


Jo, to právě. Já mám VCC a pullup odpory teda udělané zvlášť na jiné prototypové desce. To by ale mělo být jedno. Je to jen 10 až 20 cm.
Nakonec ani SR zapojený přímo do nepájivého pole s odpory blízko SR nemělo na funkci vliv.
Pokud pullup/pulldown na pinu 10 je nepotřebný (myslím tím na každém SR, nikoliv na tom posledním v řadě), chybějící kapacitátor by snad neměl takové chování způsobovat, tak jediné, co zbývá, je odpor na výstupu z pinu 9, tedy QH ať už standard nebo complementary.Úsměv
 
LesniHU
To by uz bylo na velkou analyzu, co presne jak bylo. Stale si myslim, ze tam byl bud problem s propojenim SH/LD pinu, treba i nejaky spatny kontakt, nebo v SW, ktery se posilal signal na nespravny pin.
 
Richi
Nedalo mi to a když jsi psal o špatném zapojení, tak jsem znovu zapojil jeden SR do nepájivého pole, zapojil to jako v původním plánu jen pin 10 SER IN na GND a ........ TA POSRANÁ SVINĚ NORMÁLNĚ FUNGUJE. Hm.
Asi tři dny jsem zkoušel 6 SR, pak 3, 2, nakonec jen jeden do MMJoy2.
Zapojil jsem ten jeden jediný podělaný SR do nepájivého pole a nic, prostě nic.
Po přepojení do Arduino UNO všechno šlapalo, ale v MMJoy2 ne. Ne, ne a ne.
A teď ano.
Řadu 6 SR jsem zapojil do MMJoy2 a vyhodil všechny přimalované odpory, jen jsem nechal poslední SER IN přes odpor na GND i VCC a asi OK.
Netestoval jsem to nějak zvlášť dlouho, jen jsem našel studeňák na jednom vstupu k tlačítku, tak alespoň k něčemu to bylo dobrý.
HU, ten poslední pin 10 máš zapojený na zem?

1) Jsem uplný blb, který neumí tři dny napojit tři dráty do Arduina, modrý, žlutý a oranžový? Možná nějaká špatná kombinace pro pinout? Ono ten návod nemají moc jasný. Nejsem ale sám a na SimHQ to z nějakého důvodu řešili.
2) Něco v MMJoy2? No, původně jsem tam připojil Hall sondu a nic se nedělo. Zkoušel jsem to několikrát a nic. Pak najednou druhý den tam čidlo bylo. Prostě začalo dávat údaje.
3) Duch ve stroji, co mi obsluhuje komp, měl dovolenou nebo se flákal.
4) Ucpaný bity.

Tak takhle nějak.
Víc jsem to ani nezkoumal, jen to otráveně zavřel. Takže z prvotního "nefunguje" si teď můžu vybírat ze dvou nebo třech možností zapojení.
To je ale svět. Úsměv
Upravil/a Richi dne 11-11-2021 00:58
 
LesniHU
To se ti jeste stane hodnekrat. A cim budes delat komplikovanejsi veci, tim zakernejsi budou a tim dulezitejsi bude neprehlednout nic z trivialit, protoze jejich nasledne hledani znamena priserne ztraceneho casu.

Richi napsal:
HU, ten poslední pin 10 máš zapojený na zem?
Ano, pres odpor. Mam z nej jeste jedno tlacitko navic - cte se tak, ze se cte o jeden registr vic a tohle tlacitko se tam objevi ve vsech osmi vstupech.
 
wju
ahoj,
jakej je důvod používat registry?
Já jsem si vždycky zatím vystačil s maticí.
Pravda, nikdy to nebylo víc než 64 tlačítek, včetně encoderů.
 
Richi
Já osobně důvod netuším, ale mě to s registery příjde nějak hezčí a přehlednější.
Drátů je tedy taky dost, cena nebude příliš rozdílná, ale ta pavučina drátů mě u matrice odrazuje.
Samozřejmě, že záleží na počtu plánovaných tlačítek, protože je u matrice limit.
Já mám tady ten projekt naplánovaný rozdělený do dvou boxů, spojených odpojitelným usb kabelem. Jeden před plynovkou a druhý za ní, takže jsem nad matricí ani neuvažoval.
A popravdě, nejprve jsem myslel, že to zvládnu přes prostředí IDE a udělám si HID zařízení nějak sám, ale skončil jsem někde kolem HID descriptor toolu, pak do toho hodil vidle a zkusil MMJoy2.
Zbytečně jsem ztratil čas blbostma kolem HID a nějaké peníze za drobnosti kvůli původnímu plánu komunikace po 12C.
 
wju
aha, no tomu rozumím; já tu matici vždycky řešil rovnou na plošňáku i s diodama. Drátovat to ručo by bylo na mašli. Mám takovej malej BOX s osmi osama na MMJoy2.
Pokukuju po FreeJoy, spíš z nudy než že bych to nějak extra potřeboval.

i.ibb.co/JzFMX2j/Clipboard02.jpg
i.ibb.co/N6mvqZ1/Clipboard01.jpg
Upravil/a wju dne 16-11-2021 08:44
 
erichos
wju napsal:

ahoj,
jakej je důvod používat registry?
Já jsem si vždycky zatím vystačil s maticí.
Pravda, nikdy to nebylo víc než 64 tlačítek, včetně encoderů.


Pre mňa bol dôvod jasný, urobil som maticu 6x6 (čiže na 36 tlačítok) a bolo to teda dosť prácne a ešte k tomu mi to zabralo 12 pinov na controlery (6 stĺpcov krát 6 riadkov) kdežto vyrobiť plošák so štyrmi integráčmi - registrami (čiže na 32 tlačítok), pár smd tranzistorov a kondíkov mi prišlo jednoduchšie a hlavne zabralo to len 3 piny na controlery, aj registre používam v smd takže oveľa menej vŕtania, na tej matici sa navŕtaš do sýtosti...
Len v tom prvom mnou vyrobenom zariadení mám maticu, všetko ostatné len registre. Ale každý si môže vybrať podľa seba čo je zložitejšie a prácnejšie.
Ale tak či tak, musí ťa to baviť Šklebící se
 
http://www.letkaorel.eu
erichos
...původnímu plánu komunikace po 12C.


Len pre poriadok, NIE je to zbernica 12C ale I²C (anglicky Inter-Integrated Circuit) prípadne píšeme I2C.
Ak chceš viac info tak napríklad tu:
https://cs.wikipe...i/I%C2%B2C
 
http://www.letkaorel.eu
Richi
erichos napsal:

...původnímu plánu komunikace po 12C.


Len pre poriadok, NIE je to zbernica 12C ale I²C (anglicky Inter-Integrated Circuit) prípadne píšeme I2C.
Ak chceš viac info tak napríklad tu:
https://cs.wikipe...i/I%C2%B2C


Ano I2C, špatně jsem to napsal. Úsměv
 
LesniHU
wju napsal:

ahoj,
jakej je důvod používat registry?
Já jsem si vždycky zatím vystačil s maticí.
Pravda, nikdy to nebylo víc než 64 tlačítek, včetně encoderů.
Mimo to, co uz tu zaznelo: hezky mi do toho zapadl NAND pro tripolohove prepinace a hlavne to znamena, ze ke kazdemu tlacitku musim vest jen jeden drat a k tomu je vzajemne pospojovat spolecnou zemi, misto toho, abych ke kazdemu tahal dva draty od matice diod.
 
Richi
Potřeboval jsem 3xSH do Fighterstick gripu pro připojení na Arduino a něco malého.
Představa, jak si nechávám udělat PCB pro tři kusy 74HC165D a pak to letuju spolu s SMD rezistory, no, to je mimo mé schopnosti a PCB asi stejně jen z Číny.
A našel jsem tam tohle dole. S nějakou slevou chtěli zaplatil 228kč a tak jsem to zkusil.
Na plánku mají zapojení k tlačítkům pull down a pátý vodič VCC, na fotce to souhlasí, je tam 5v.
Na PCB co mám v ruce je ale u vývodu k tlačítkům pátý vodič GND, takže správné zapojení podle MMJoy2.
Jen tak v rychlosti jsem to zkusil a vypadá to, že to bez problémů funguje jak má.
To GND a VCC. Buď klasická Čína, loterie do jaké bedny šáhnou, nebo klika.Úsměv

https://www.aliex...0745%21sea
Upravil/a Richi dne 17-06-2022 17:23
 
Richi
Když vzniká něco nového, často přichází nejprve destrukce. A také obava, co destrukce vlastně přinese. Úsměv
Plán, kromě jiného z tohohle vlákna, byl vyměnitelný původní stick a F16 stick podle potřeby.
To bílé v F16 Combatu je spoušť na dvě tlačítka a i dodělaný paddle switch funguje, jen ještě chci trochu předělat páčku. Spíše design než problém s funkcí.
Z čeho mám ale obavu je, že ten čep, co patří zasunout do základny, je příliš slabý a zlomím ho. Při běžném pohybu je to OK, ale abych ho na dorazu nepřerval až budu chtít zatočit "alespoň ještě kousek".
Pak jedině místo 3D tisku navštívit nějakého soustružníka, ale tohle bylo snadnější a tak jsem tomu dal alespoň šanci.
Microsoft stick má 11 drátů, takže stačila prodlužka USB C tuším 3.2 a F16 jde sice humpolácky přes Dupont pětipin, ale prostorově a pro častější spojování/odpojování lepší než JST.
Původně jsem chtěl dvě USB C vedle sebe, ale není tam bohužel dost místa.
Roll out ještě neproběhl, dodělávám ještě nějaké věci okolo, ale zatím to vypadá, že to funguje.

i.postimg.cc/d3w1VLNQ/20221001-170748.jpg
Upravil/a Richi dne 14-10-2022 02:12
 
Richi
Tak čep samozřejmě nevydržel víc než jen pár letových hodin, takže výroba z hliníku.
Roll out byl, všechno zatím funguje jak má. Vlastně chybí ještě kolo trimu a dvoupáka pro mixturu a vrtuli, to je pro polet s nadzvukem sundavací.Úsměv
Děkuji také mnoha členům tohoto fora za informace a rady, bez kterých bych nic z toho, co jsem si navymýšlel, nedokázal zvládnout. Úsměv

i.postimg.cc/bY56WKrv/20230223-233836.jpg

i.postimg.cc/cHkNVXtN/20230223-233919.jpg
 
LesniHU
Vypada to pekne. Pokud muzu z vlastni zkusenosti doporucit, tak je treba delsi paka. Pokud tedy nelitas pouze moderni FBW letadla. Neco s pohybem ruky alespon 40cm, upgrade bych zaradil v dulezitosti hned za porizeni pedalu a plynove paky, tj. vyse, nez mnozstvi prepinacu a tlacitek.
 
Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

Heslo



Nejste pilotem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
TeamSpeak3
cr597.teamspeak3.com:9254
Heslo: net

Rychlovka
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

19-03-2024 14:59
Mrknutí

16-02-2024 16:54
1stCL .. forever :-)

15-02-2024 13:46
Chtěl jsem tu napsat výborný fór o České poště, ale mám obavu, že by vám to nedošlo.

02-02-2024 12:17
Nj, na rozdíl ode dneška tehdá ještě nešetřili.

29-01-2024 14:14
Dej vzorek.

29-01-2024 13:41
Rád bych tu napsal pár chemických vtipů, ale bojím se reakcí...

29-01-2024 12:29
Phantom bolševické promo Úsměv https://youtu.be/.
..

05-01-2024 17:45
Z 2:5 na 8:5.... zázrak

21-12-2023 16:25
Já jsem rád, že BMW potvrdilo, že moje letitá motorka si s tím poradí a nemusím to řešit :-)

21-12-2023 15:59
Ještě mohu kupovat Natural 98, který má ETBE. Nebo ještě se dá někde sehnat neoriginální těsnění na regulátor tlaku paliva, který bude dělat největší neplechu.

34,602,471 návštěv