March 29 2024 16:14:12
Navigace
IL-2 BoS Návody
1. Aktivace licence
2. Ladění .ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 BoS FAQ (pilot help)
IL-2 BoS FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
CLoD Návody
Postup instalace volitelných záplat
Nastavení ovládání (Aircraft.csv)
IL-2 Návody
IL-2 Sturmovik (verze)
1. Začínáme s IL-2
2. Ladění conf.ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 Sturmovik FAQ (pilot help)
IL-2 Sturmovik FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
RoF Návody
Planeset
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 8

· Piloti on-line: 0

· Registrovaní piloti: 2,743
· Nejnovější pilot: Thehealthreviews23
IL-2: Cliffs of Dover
IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover- krabice (box)
IL-2 Sturmovik 1946
IL-2 Sturmovik 1946 - krabice (box)
Rise of Flight
Rise of Flight - krabice (box)
Informace o SVK
Vlastníci a provozovatelé
Pravidla SVK fóra
Číst diskuzi
 Vytisknout diskuzi
Recenzia: VKB Gunfighter Mk. III + grip MCG Ultimate
Tommy-
Uz dlhsi cas som pokukoval po novom joysticku, ale kedze som radsej chcel kupit novu graficku kartu a moj asi tak 15 rocny X52 Pro stale nie a nie chcipnut, tak som sa k tomu nejak nevedel dostat. Aktualne predrazene ceny grafickych kariet ma ale nakoniec dokopali jeden kupit. Nakoniec som si vybral VKB Gunfighter Mk. III s gripom MCG Ultimate. Dlhsi cas som bol nerozhodny, ci ist do VKB alebo do Virpilu, ale rozhodol som sa pre VKB hlavne kvoli tomu vynovenemu celokovovemu gripu.

[img]https://i2.wp.com/vkbcontrollers.com/wp-content/uploads/2021/03/MCG_Ultimate_750_1.jpg[/img] is not a valid Image.

Zacnem teda prave tym gripom.
Nemam ziadne osobne skusenosti s drahsimi joystickmi, ako je X52 Pro, ale videl som az prilis vela videi snad vsetkych joystickov na trhu a mam teda pocit, skoro ako keby som uz niekedy v ruke drzal aj tie ostatne... Musim povedat, ze som tym gripom uplne nadseny! Material a jeho finish su velmi prijemne na dotyk a ten pocit chladneho kovu, ked ho vecer prvykrat uchopite, je naozaj navykovy. Tolerancie jednotlivych dielov na gripe su male, nic nikde nevycnieva, ziadne ostre hrany, proste vsetko do seba pekne zapada. Tlacitka, mini-stick moduly a HAT klobuciky takisto vsetky posobia vysokou kvalitou. Silu, ktoru treba vynalozit na aktivaciu triggeru a tlacitok mi pride akurat. Su stale pohodlne na pouzivanie, ale rozhodne sa ich vam nepodari stlacit nahodou. Pri pozerani recenzii inych plastovych gripov ci uz od VKB alebo Virpilu som si vsimol (a taktiez to niektori recenzenti spominali), ze pri stlacani tlacitok je pocut taka duta ozvena, ktora vam vzdy pripomenie, ze je ten grip z tenkeho a lahkeho plastu. U tohoto MCG Ultimate k niecomu podobnemu nedochadza a kazde stlacenie tlacitka je absolutne solidne. Dalsia zaujimava "feature" tohoto gripu su 2 vymenitelne moduly:

i.ytimg.com/vi/vZEsxzUhpQI/maxresdefault.jpg

Ku gripu dostanete 4 moduly. 2 z nich su analogove mini-stick moduly (presne ako na ovladaci na Xbox) a tie dalsie 2 su 8-smerove HAT klobuciky. Tieto moduly sa daju velmi jednoducho vymenit bez potreby cokolvek rozoberat, daju sa nainstalovat vo vsetkych kombinaciach a firmware ich automaticky bez problemu rozpozna. Tu mam jednu poznamku, a to, ze 4-smerove HAT klobuciky, ktore su zabudovane do gripu, su pocitovo lepsie, ako tie 8-smerove modularne. Uz som VKB o tom pisal feedback, ale netusim, ci s tym niekedy nieco spravia. Na zadnej strane gripu je tiez analogova paka, ktoru pouzivam ako brzdu pre ruske a britske stroje. Ta je tiez super, ma relativne silnu pruzinu, jej pouzivanie je tiez velmi prijemne a k ovladaniu spominanych strojov pridava dalsi (mensi) rozmer. Co sa tyka ergonomie, s mojim X52 Pro som nikdy ziadny problem nemal a joystick mi prisiel velmi ergonomicky. MCG Ultimate je ale este o uroven vyssie. Ma nastavitelnu podpierku dlane (tak ako aj X52 Pro) a na pravej strane gripu ma zabudovanu taku drsnu gumennu "vlozku", ktora sice asi nie je uplne potrebna, ale je to pekny detail. Celkovo tvar gripu sedi v ruke dokonale. Ludia s mensimi rukami ale mozu mat problem dosiahnut na vzdialenejsie ovladacie prvky bez nutnosti zmeny uchopu gripu. Myslim, ze vam uz musi byt jasne, ze je pre mna velmi tazke pri tomto gripe najst hocijake negativa. Mrknutí

i.imgur.com/0A3Ykn7.jpeg

Gunfighter Mk. III base
Co sa tyka Gunfighter gimbalu, tak je to pre mna prva skusenost s vackovym gimbalom. Musim povedat, ze som od toho mal velke ocakavania a tie sa zvacsa naplnili. Ku gimbalu dostanete aj celkom obsiahly balik vymenitelnych dielov. Su v nom pruziny roznych sil (#10, #20, #30, #40 a #50) a vymenitelne vacky s roznymi profilami - soft-center linear, hard-center linear, soft-center progressive a hard-center progressive. Pruziny sa daju kombinovat a daju sa pouzit 2 pruziny na kazdu osu. Tu je trosku skoda, ze v baleni nie je aj pruzina sily napriklad #5 alebo #15. V zasade to s tymto kovovym gripom vyzera tak, ze pod pruzinu #30 sa neda ist, to uz by sa grip sam nedostal spat do stredu. Pruzina #40 uz ale bez pouzitia nejakej "extension" v krajnych hodnotach pri progresivnych vackoch zacina byt naozaj tuha a pokial na grip trochu nezatlacim aj smerom dolu, tak sa cely joystick zacne dvihat zo stolu (aj ked je ta kovova podlozka pod gimbalom relativne tazka). Viem si predstavit, ze by pre nemalu skupinu ludi bola idealna pruzina #35. To ale bohuzial nenakombinujem. Vsade som cital, ako plynuly hlavne tento VKB gimbal je, a v porovnani s tym jednoduchym plastovym "klobukom" X52 Pro to rozhodne je iny level, ale nie je plynuly na 100 %. Pokial sa na to sustredim, viem pri jemnych pohyboch v gripe citit urcite male vibracie. Neviem cim to moze byt sposobene, ale myslim si, ze to bude drobnymi nerovnostami na povrchu jednotlivych vackov:

i.imgur.com/JdJQ3na.jpg

Takisto aj so "soft center" vackami je stale jednoznacne citit, ako aj pocut, prechod cez stred v oboch osach. Nie je to tak, ze by sa okolo stredu nedali robit male vychylky, prave naopak, ale akonahle s tym gripm zacnem machat v kruhoch (samozrejme, ze toto za normalnych okolnosti za letu neskusam), tak ten pohyb nie je uplne plynuly. Sksuil som spravit video, kde snad budete moct pocut zvuk tlacitok a aj spominany zvuk prechodu cez stred os v gimbale. Nemam doma ziadny profesionalny mikrofon, tak aspon mobilom:

YouTube Video




Gimbal ma v zaklade osadene soft-center progressive vacky a voci relativne linearnej spatnej vazbe u X52 Pro je to celkom velka zmena. Sila potrebna na male vychylky okolo stredovej polohy je mala, ku stranam postupne narasta a poslednych 15-20 % ta sila narasta naozaj exponencialne. Vymena pruzin a vackov nie je komplikovana, ale hlavne osadzanie silnejsich pruzin sa rozhodne neda oznacit ako "pohodlne". VKB vam v baleni prida kovovy kruzok na kluce s kuskom tenkeho drotu a nazyva to "Spring extractor tool". Hned pri prvej vymene pruzin sa mi ten drotik pretrhol... Je sice pekne, ze som si v krabici nasiel hahradny drotik (evidentne su si vedomi toho, ze sa to trha), ale myslim si, ze ten nastroj mohli spravit lepsie. V zasade je dolezite snazit sa ten drotik nezaseknut pod natiahnutou pruzinou, ale na to rozhodne treba urcitu prax:

i.imgur.com/bzOYbtl.jpg

V tomto ohlade sa mi pacil gimbal T-50CM2 Base od Virpilu, kde mi vymena pruzin pride omoho jednoduchsia. V zasade sa tam pruziny len zvonku nasrobuju. Takisto ma toto riesenie vyhodu, ze sa dotahovanim tychto srobov da do urcitej miery ovplyvnit sila aktualnych pruzin. Mozno by som teda pri Virpile vedel nakonfigurovat nieco podobne, ako spominanu neexistujucu pruzinu #35 u VKB. Navyse na kazdu osu pouzivaju 2 vacky postavene proti sebe, cim zarucuju, ze v oboch smeroch budu sily posobiace na grip rovnake. VKB pouziva na osu len jeden vacok, ale musim podotknut, ze mi pridu sily v oboch smeroch oboch os rovnake, takze to inzinieri vo VKB vypocitali dobre a problem v tom nebude. VKB ma zasa oproti Virpilu vyhodu v nastavitelnych "brzdach" pre obe osy. Je tovelmi jednoduchy system, v ktorom mozete utiahnut nylonove kruzky okolo dvoch kovovych koliesok, ktore sa tocia pri pohybe s gripom. Vytvaraju tak trenie a grip ma potom mensiu tendenciu kmitat okolo stredovej polohy, ak ho pustite z ruky. Pokial to s utiahnutim neprezeniete, tak tieto brzdy pri pohybe v zasade nie je citit, ale stale dokazu zabranit tomuto kmitaniu. S gimbalom som spokojny. Tak ako pri gripe, vsetko posobi vysokou kvalitou, vsetko do seba pekne zapada a lieta sa mi s nim dobre. V porovnani s X52 Pro ma mensie maximalne vychylky, ale zvykol som si nan uz behom par letov. Co sa tyka presnosti senzorov, ci uz pri osach na gimbale alebo v gripe, tak tam nemam absolutne co vytknut. Kazda osa ma rozlisenie 65536 hodnot a ak si to cislo vydelite desiatimi, tak zhruba tolko poloh by som na tom gimbale naozaj vedel jednotlivo udrzat.

V ramci objednavky som si rovno kupil aj 20 cm extension a planujem cely set zavesit nejakym uchytom na stol. Tie uchyty zatial este nemam, ale chcel by som to tak do mesiaca skompletizovat, tak sem potom mozem pridat nejaky update. Ta extension posobi tak, ako aj vsetko ostatne, kvalitou, ale 60 eur za kus zahnuteho hliniku a par vodicov vo vnutri mi pride relativne dost...

NJOY32
Ako posledny bod zmienim konfiguracny softver od VKB - NJOY32. Na prvy pohlad je ten program absolutny chaos. Hromada ciselnych parametrov, ktore sa daju upravit pre kazdu os, fyzicke, virtualne a logicke vrstvy pre ovladacie prvky, rozne mody jednotlivych tlacitok, ktore su oznacene skratkami a bez manualu pri vacsine z nich nemate tusenie, co by mohli robit. Oficialny manual ma 130 stran a je relativne kvalitny. Maju v nom obcas problem s anglictinou a niektore sekcie treba precitat viackrat, aby clovek pochopil ako to myslia. Napriklad pri popise tabulky, v ktorej su zobrazene vsetky tlacitka joysticku, volaju jednotlive okienka "Line" namiesto napriklad "Cell". Chvilu mi trvalo, kym som to rozlustil. Úsměv Ked si ale clovek tym manualom prejde, tak zisti, ze je ten softver velmi mocny a da sa tam upravit kazda vlastnost gimbalu a gripu. Takisto je tam mozne na tlacitka a osy nastavit vsetko, co vas len napadne, a potom este raz tolko veci, ktore by vas ani nenapadli. Priklad: vyberiem si nejake tlacitko na gripe, ktore chcem pouzivat ako weapon release. Niektore lietadla (medzi nimi neskorsie verzie P-47) mali v cockpite panel, na ktorom si pilot vybral, ci chce tlacitkom na knipli odpalit rakety alebo odhodit bomby. Tento panel by sa mal dat podla manualu (este som sa k tomu sam nedostal) v NJOY32 nasimulovat a napriklad pouzitim dvoch poloh na klobuciku na palci vymienat, ake logicke tlacitko to vybrane weapon release tlacitko bude realne operacnemu systemu posielat. V zasade si mozete nasimulovat na palci klobucik na vyber zbrani, ako to ma napriklad F-18. Úsměv


Ak to cele zhrniem, tak za mna tento set vrelo odporucam. MCG Ultimate grip je perfektny a najst preukazatelne lepsi vackovy gimbal, ako Gunfighter Mk. III je tazke. Bol by som radsej, keby ten gimbal bol force-feedback, ale momentalne na trhu take nie je nic. V Nemecku jeden predavaju, ale je tam kopa nedokonalosti, kvoli ktorym som o nom ani neuvazoval.
Upravil/a Tommy- dne 13-05-2021 23:07
 
Tapi
Pěkná recenze Mrknutí
Také jsem nedávno dokoupil 200 mm extension pro Gunfigter III, ale nejprve si musím připravit sedačku, abych mohl začít "pracovat" s delším kniplem Úsměv

Každopádně Gunfigter už mám nějaký čas a zatím maximální spokojenost. Pouze u mé původní verze Mk.II Early občas dělal problém jeden kontakt na kabelech od jedné z os, ale pomohlo vždy odpojit a opět zapojit kabely. Pak jsem ale upgradoval na Mk.III, který je navržen chytřeji (má mj. méně kabelů uvnitř) a problém zmizel....
WARBIRDS-BLOG.CZ
http://www.warbir...
 
arnysimilar
Dík za obsiahlu recenziu. Skutočne si sa s tým vyhral. Klobúk dolu.
 
www.podhajska1.sk
Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

Heslo



Nejste pilotem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
TeamSpeak3
cr597.teamspeak3.com:9254
Heslo: net

Rychlovka
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

19-03-2024 14:59
Mrknutí

16-02-2024 16:54
1stCL .. forever :-)

15-02-2024 13:46
Chtěl jsem tu napsat výborný fór o České poště, ale mám obavu, že by vám to nedošlo.

02-02-2024 12:17
Nj, na rozdíl ode dneška tehdá ještě nešetřili.

29-01-2024 14:14
Dej vzorek.

29-01-2024 13:41
Rád bych tu napsal pár chemických vtipů, ale bojím se reakcí...

29-01-2024 12:29
Phantom bolševické promo Úsměv https://youtu.be/.
..

05-01-2024 17:45
Z 2:5 na 8:5.... zázrak

21-12-2023 16:25
Já jsem rád, že BMW potvrdilo, že moje letitá motorka si s tím poradí a nemusím to řešit :-)

21-12-2023 15:59
Ještě mohu kupovat Natural 98, který má ETBE. Nebo ještě se dá někde sehnat neoriginální těsnění na regulátor tlaku paliva, který bude dělat největší neplechu.

34,603,383 návštěv