Moje základní deska je ASUS P9X79 Deluxe a má čtyři PCIe sloty (tři v režimu x16 a nejspodnější x8). V horním slotu, který je x16 mám grafárnu RTX 2070. Bohužel mi ale velikostně překryje i druhý x16 PCIe slot. V nejspodnějším PCIe slotu (který je ale X8 - modrý) mám nyní zapojený OCZ Revodrive3 SSD (potřebuje x4 PCIe slot) disk který používám na systém. Podotýkám, že podpora mé desky skončila posledním BIOSem vydaným před šesti lety bez podpory NVMe disků. Používám Win7.
Jde mi o to, že pokud nechám grafárnu v horním slotu (modrý), přijdu o druhý PCIe slot (šedý) a zbývá mi poslední volný PCIe slot (třetí od shora - šedý) na dva M.2 SSD disky (x4 PCIe). Pokud bych je chtěl využít oba v jednom slotu, jakože bych chtěl (pomocí adaptéru ASUS HYPER M.2 x16 Card V2), tak mám následující možnosti:
1) přesunou grafárnu do nejspodnějšího slotu (modrý), který je ale jen x8 PCIe. Tím získám volné tři PCIe sloty, jeden na RevoDrive (horní modrý) a dva nové M.2 SSD (po jednom v šedých slotech). Ovšem za cenu omezení výkonu grafické karty (ASUS RTX 2070 Strix OC8G), která bude v x8 PCIe slotu. Tím mi odpadá nutnost udělat bifurcate Biosu
2) koupit novou bednu s možností vertikálního uchycení grafické karty přes prodlužovací kabel na PCIe slot tak, aby mi neblokovala slot na desce. Grafárna by prodlužovacím káblem byla napojená na horní modrý slot který je vždy (x16). M.2 disky pak každý v jednom PCIe slotu (šedé) a RevoDrive3 v modrém nejspodnějším (opět odpadá nutnost bifurcate Bios)
3) Nechat grafárnu v horním slotu (modrý), přijít o druhý slot se shora (šedý), dokoupit adaptér ASUS HYPER M.2 x16 Card V2 pro až 4 M.2 disky do jediného PCIe slotu, "hacknout" bios - nahrát podporu NVMe (což umím, je to cca na 3 minutky práce) a pomocí bifurcate postupu (který ale zatím neumím) odemčít skryté možnosti nastavení PCIe slotů. Nastavit pak v hacknutém biosu třetí PCIe slot (šedý) aby se choval např. jako dva x8 sloty. Co jsem četl na netu, tak by to mělo jít a funguje to spolehlivě dle ohlasů. Nutnost ale provést bifurcate BIOSu což jsem zatím nedělal.
Můj dotaz tedy zní,
jaký je výkonnostní rozdíl u RTX 2070 mezi osazením do X8 PCIe a X16 PCIe? Ptám se z pohledu hraní simulátorů, zejména DCS? Vyplatí se mi hacknout BIOS a strávit čas studiem postupu Bifurcate? Do budoucna bych je rád využíval jako bootovací disky (až mi Revodrive odejde do křemíkového nebe - už má taky skoro sedm let služby za sebou).
jen pro vysvětlení:
Samotné bootování z těchto disků je zabezpečeno přidáním podpory NVMe driveru do BIOSu a Win7. Využití dvou disku na jednom PCIe slotu je pak otázka bifurcate postupu odemčení skrytých možností nastavení PCIe slotů v biosu.
Omlouvám se za případně nepřesné neodborné vyjadřování, nejsem Iťák, ale snad pochopíte o co mi jde.
Děkuji za rady a informace.
Prosím, nechci tu rozvíjet diskuzi o tom, jestli se to vyplatí nebo ne na starých deskách. Potřebuju jen poradit jestli má cenu hackovat bios (time cost/benefit) - jak na to, nebo stačí grafice X8 PCIe slot bez zaznamenatelného rozdílu oproti X16 slotu.
X8 PCIe vs X16 PCIe performance dopad je minimální. Já jsem testoval dokonce RTX2080ti na PCIEX4 a šlapalo to taky v pohodě. Asi 20% ztráty.
[img]https://www.gamersnexus.net/images/media/2016/gpu/pcie-test/pcie-lanes-mll-1440.png[/img] is not a valid Image.
Jinak na prodlužováku PCIE máš zhruba 2% ztráty výkonu. Tedy pokud nemá kilometr.
Osobně bych koupil novou desku, klidně i nějakou ořezanější a levnější a tuhle hodil za psem
Nedávno jsem přešel na lepší skříň. Bohužel jsem pro GPU nemohl využít x16. Protože mám dost velkou GPU. Google mi řek, že použitím x8 budu mít minimální ztráty. Skutečnost byla však jiná. Měl jsem asi o deset procent méně FPS a někdy i podstatně více. Takže jsem vzal flexu. Skříň jsem upravil k obrazu svému a GPU šup do x16. Možná na to má taky vliv, že používám M.2 SSD. To je jen domněnka
IL-2 Sturmovik™, Cliffs of Dover™, Pacific Fighters™ are trademarks or registered trademarks of 1C EUROPE, 1C-Multimedia, 1C ONLINE GAMES.
Other marks used herein are those of their respective owners.