April 20 2024 15:52:01
Navigace
IL-2 BoS Návody
1. Aktivace licence
2. Ladění .ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 BoS FAQ (pilot help)
IL-2 BoS FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
CLoD Návody
Postup instalace volitelných záplat
Nastavení ovládání (Aircraft.csv)
IL-2 Návody
IL-2 Sturmovik (verze)
1. Začínáme s IL-2
2. Ladění conf.ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 Sturmovik FAQ (pilot help)
IL-2 Sturmovik FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
RoF Návody
Planeset
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 6

· Piloti on-line: 0

· Registrovaní piloti: 2,745
· Nejnovější pilot: Kokes
IL-2: Cliffs of Dover
IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover- krabice (box)
IL-2 Sturmovik 1946
IL-2 Sturmovik 1946 - krabice (box)
Rise of Flight
Rise of Flight - krabice (box)
Informace o SVK
Vlastníci a provozovatelé
Pravidla SVK fóra
Číst diskuzi
 Vytisknout diskuzi
DCS F-14B Tomcat
magot
LesniHU napsal:

magot napsal:

Ještě tedy znovu potvrdili 29. Black Shark 3 jsem pochopil že nebude, teda nějaké ty části co jsou utajené ..
Jinak nějaký developer z Polychop už před časem napsal na fóru, že nemají pro Kiowu FM, ani nikoho kdo by ho udělal. Takže to je to asi u ledu ..
Z Polychopu jsem pred nějakou dobou získal dojem, ze je to hobby projekt jednoho člověka, co nemá čas ani tah ten vývoj rozšířit a dotáhnout. Bohužel.

Jsou tři, 3D grafik, 2D grafik a kodér.
 
magot
YouTube Video



 
magot
zajímavá story s plochým vrtákem
YouTube Video



 
ZVP_Iceman
img31.rajce.idnes.cz/d3102/17/17334/17334030_021c5a1beb142adb2e90cf789390c91f/images/Screen_211011_214209.jpg

Tak jsme zase trénovali....
 
pSipi
Kto bol v druhej F14? Kraken?
 
AH_Kraken
Jo to jsem já. Magot to u mě jistil jako RIO. Další obrázky jsou na Discordu SVK
 
Aces_Wild
CV-59 Forrestal

Next week we introduce the CV-59 Forrestal - a free carrier for every DCS World pilot! The Forrestal will include only base DCS carrier (Stennis) level features.

i.imgur.com/E8cQ4N5.jpg
 
magot
tak to je zklamání, ono to bude bez panáčků ..
 
Kukuloo
Je v tom videu o LANTIRNe, tiez bez panakov.
Letka_13/Kukulo
 
Aces_Wild
magot napsal:

tak to je zklamání, ono to bude bez panáčků ..

Cobra upřesňuje na Hoggitu:
They didn't! :) Please don't blame ED for our feature-set for the Forrestal. They haven't called us up and said "no" to anything.

It was always envisioned as a Stennis-feature level carrier when we started work on it but with as much added immersion as we could do with the code access that we do have (deck crew with canned animations was our minimum). That was the state of DCS World at the time of conception, and things are very different now with DCS Supercarrier in the mix.

We still hope to achieve something in that direction- but for now we're sticking to the base DCS World carrier feature -set as we continue exploring avenues with partners and internally on what we can do.

Please do try to enjoy our modeling work to the extent that you can regardless. Know that we wish to do as much as we can considering the investment of time and effort we've made - but ED is not a bad guy in any of this. :)

Zdroj: Why did ED force Heatblur to abandon all of the amazing things they built for Forestall? (reddit.com)
 
falkon
magot napsal:

tak to je zklamání, ono to bude bez panáčků ..

Ti panáčci su aj tak uplne nahow... Keby spravili rozumne OSD, ktore ta navedie na katapult, tak si absenciu panacikov ani nevsimnes...
 
Aces_Wild
Forrestal Launch Day - Welcome Aboard!

Welcome aboard our recreation of the CV-59 Forrestal aircraft carrier, developed as a free basic level carrier available for all DCS World players to fly from. Enjoy!

YouTube Video


 
Aces_Wild
JESTER AI LANTIRN POD CONTROL!

* Spudknocker a jak na LANTIRN s Jesterem:

Hey guys! This new update to DCS World has finally brought us the ability to control the LANTIRN pod through the JESTER AI interface! This definitely breathes new life into the DCS F-14 Tomcat module by allowing singleplayer pilots to access the LANTIRN pod for the FIRST TIME!

I hope this new addition means that we will see some air to ground focused F-14 Tomcat campaigns in the future!

YouTube Video


 
Aces_Wild
Livery Megapack Update

* aktualizované skiny od Reflected Simulations

Hey everyone, Reflected here. Today I have some amazing news for the Tomcat fans out there. I did a major update to all my F-14 skins, so if you ever downloaded any of them: delete the files and re-download them now.

I fine tuned the colors to be a lot more realistic under all lighting conditions, tweaked the weathering, the roughmets, so the shininess of each component. Reworked the metal parts, fixed many fonts and stencils, and added some new ones too.

I removed several details specific to the B model or changed them to match the A. I also re-worked the leading edge of the vertical stabilizers which was incorrect in the original template.

Lastly, I fixed some historical inaccuracies based on dozens of new photos that I found.

So, delete all my F-14 skins that you’ve had, and re-download them now.

Tomcats forever!

DOWNLOAD THE SKINS:
https://www.digitalcombatsimulator.com/en/files/filter/type-is-skin/unit-is-f-14/user-is-reflected/apply/

YouTube Video


 
magot
Super sidewinder pro F-14, který kvůli škrtům v rozpočtu nespatřil světlo světa. (1978)
Stejný systém u Luftwaffe Mig-29 (R-73 s helmou) v cvičení rudý říjen amíkům otevřel oči, co už mohli dávno mít.
Později to dokončili v rámci Aim-9X.
YouTube Video



 
Aces_Wild
VF-2 Bounty Hunters Skinpack

* od Reflected Simulations:


YouTube Video


 
Aces_Wild
VF-84 Jolly Rogers Skinpack

* od Reflected Simulations:


YouTube Video


 
Aces_Wild
Chuck Owl a aktualizovaný průvodce Kocourem:

Hi folks!

Heatblur recently released a brand new JESTER update with targeting pod functionalities, so I thought it would be a good idea to revisit the LANTIRN in depth. The section I had initially was quite lackluster and didn't really explain the LANTIRN modes and limitations, so there it is! I hope some of you find this useful.

Updates (24/11/2021):

• Re-wrote LANTIRN targeting pod section
• Added GBU-12 procedure with JESTER
• Updated Digital EIG (Engine Instrument Group) panel
• Added note to flash the navigation lights when taking off from a carrier at night
• Typo corrections

Přímý odkaz ke stažení (mudspike.com, .pdf)
 
Aces_Wild
Next week we ship a massive Viggen patch! And night fliers rejoice, the Tomcat's and Viggens' night lighting is now revamped for the latest DCS engine. Enjoy!

i.imgur.com/saPNLI4.jpg
 
ZVP_Iceman
Příprava na noční přistání na letadlovce s F-14B....kdo to ještě nezkusil, tak doporučuju..... Cool

img31.rajce.idnes.cz/d3102/17/17334/17334030_021c5a1beb142adb2e90cf789390c91f/images/Screen_220228_211843.jpg
 
Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

Heslo



Nejste pilotem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
TeamSpeak3
cr597.teamspeak3.com:9254
Heslo: net

teamspeak server Hosting by TeamSpeak3.com
Rychlovka
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

19-04-2024 23:01
jo, kačer je dobrej Úsměv

19-04-2024 17:04
No já asi přejdu na duckduckgo, až jej vyladí.

16-04-2024 11:52
To jsou Jaromíre defekty z realtime anti-anti-ads google teroru. Chyba není na tvém přijímači. Už před 3 rokama jsem Chrome definitivně odinstaloval a přešel opět po 20 letech na FF

12-04-2024 16:25
Pořídil jsem si Arctic Liquid Freezer III 360. Poměr cena/výkon asi nepřekonatelný. Uchladilo to 300W po dobu 10 minut.

07-04-2024 21:31
Taky vám v prohlížeči Chrome vyskakují artefakty?

19-03-2024 14:59
Mrknutí

16-02-2024 16:54
1stCL .. forever :-)

15-02-2024 13:46
Chtěl jsem tu napsat výborný fór o České poště, ale mám obavu, že by vám to nedošlo.

02-02-2024 12:17
Nj, na rozdíl ode dneška tehdá ještě nešetřili.

29-01-2024 14:14
Dej vzorek.

34,730,886 návštěv