V knize "Válečný deník Helmuta Lipferta" (MUSTANG 1995) autor popisuje minimálně na dvou místech svůj únikový manévr s Bf 109G. Například na str. 85 popisuje, jak utekl před čtyřmi airacobrami:
Vrazil jsem plynovou páku kupředu, řídící páku strhl na břicho a ve vývrtce sletěl z tisícimetrové výšky až těsně nad zem. Tam jsem stroj vyrovnal a hnal se těsně nad zemí na jihozápad. Vlevo za sebou jsem zahlédl další letoun a s ulehčením rozpoznal stodevítku mého čísla. Zůstalo se mnou a dokonce napodobilo i mou vývrtku.
Protože na jiných místech v knize zmiňuje své úniky klasickým zvratem, jedná se si opravdu o záměrnou vývrtku (ledaže by byl český překlad chybný). Neumím si ale moc představit, že by tento manévr byl jistým způsobem, jak uniknout zbraním protivníka. Do letadla plácajícího se ve vývrtce se přeci lze poměrně snadno strefit, zejména když je protivníků více...
Pokud ano, musela by asi být hodně strmá, aby to mělo požadovaný efekt. Ale nevím nevím, kdyby za ním některá z těch cober šla do dajvu, tak by ho asi u země chytla...
Čistě teoreticky si myslím, že nelze naši zkušenost z flight simů přenášet takto do reality. V realitě se člověk nejen soustředí na počet killů v kampani, ale chce i přežít. Musí plnit nějaký úkol. Když je ve skupině, nemůže se na fleku otočit a sledovat cíl, musí počkat na povel. Otočit skupinu stíhaček je dost možná trocha práce, aby se vzájemně nepotloukli a neztratili. Takže klidně může být, že než se otočili, ztratili kontakt. Nebo už jim to prostě nestálo za změnu kursu a ztrátu výšky. Třeba byli taky rádi, že z toho vyvázli bez zranění. Třeba měli úkol chránit nějaký jiný letadla a to se neslučuje s honěním vlastního streaku.
A nebo si mohli myslet, že pilot už má dost a nemá letadlo pod kontrolou a proto už za ním pak dolů nešli... A nedivil bych se, kdyby si dokonce po příletu nahlásili sestřel
Tak jsem našel další popis jeho únikového manévru. Zdá se, že nejprve šel vždy do záměrné vývrtky a když ji pak vybral, tak pokračoval ve střemhlavém letu až k zemi...
[img]http://www.luftschraube.g6.cz/imgs/lipfert.jpg[/img] is not a valid Image.
Kuci voco gou?
Tyk to normálně jde udělat.
Tenhle vrkotoč dělávám občas taky. To jsem nevěděl, že už ho přede mnou dělal i Lipfert.
Schválně jsem jej právě teď udělal s beefkem.
A ještě větší prdel je když místo levou vykopneš pravou. Ale musíš mít trochu rychlost, že.
Ve starém šturmu jsem se bavil tím, že když mi teklo do bot, tak jsem takle nějak přivedl Kobru do ploché vývrtky, která byla všeobecně známá tím, že nejde vybrat, pokud nemáš 10KM výšky. A borec Tě nechal protože si říkal, že to takle nízko nad zemí stejně nevybereš.
Jenomže ja jsem se naučil bezva fintu jak ji vybrat poměrně rychle. Už si nepamatuju v jaké nejmenší výšce jsem ten manévr zvládal, ale mam dojem, že to bylo ne více než 500M.
Takže vzůru do toho a koprtelcům zdar.
bych chtel videt cloveka za 2000 let, jak jde kolem sutru a na nem je vytesano "Kdyby radeji misto kapek udelali dedikac"
Netesejte do tech kamenu kdejaky picoviny, co si o nas pak budou lidi myslet
Hlavně:
Zajímavé je, že ti nejvíce postižení virtuální piloti, kteří často opravdu věří v to, že letí!, velmi intenzivně ovlivňují dění okolo Il-2. Není to poprvé a ani naposled, kdy určitá skupina lidí volí do svého čela duševně postižené jedince. Můžu zde otevřeně říct, že neznám letku, které by nevelel magor. Naštěstí je online gamesení poměrně nezávadnou činností, takže ze sociální hlediska je vlastně dobře, že tito jedinci mají svojí "zábavu". Rozhodně je to lepší než kdyby se skupinově obnažovali v parku nebo osahávali děti před školkou. To, že mi ostatní jim zprostředkováváme určitou formu skupinové terapie, je nejen naše dobrá vůle, ale také společenská povinnost. Tito nemocní lidé se nás snaží přesvědčit o tom, že na virtuálním bojišti existuje taktika a způsoby boje, které jsou důležité nebo podstatné. Ale ve skutečnosti jsou to obyčejný kecy, který mají pouze vytvářet kolem autorů určitou gloriolu vědomostí, schopností, nadřazenosti, vážnosti? Pokud tomu chcete věřit, můžete. Představte si nejprve, jak váš skvadron lídr běhá po sídlišti nahý, pouze v kabátu, a znuděným chodcům ukazuje svoje povadlé mužství – máte to? – no tak teď mi řekněte jestli ještě stále berete vážně jeho kecy o vysokém yoyo? Možná kdyby vám vysvětloval spíš nízké, zvadlé yoyo. Pokud Vám někdo takový začne valit klíny do hlavy ohledně energie, důležitosti stoupavé spirály (nebo klesavé – měkké spirály), předsazené zatáčky, lazy zatáčky, nebo důležitosti přistání na "tři" (levá koule, pravá koule, kokot – pozn. autora), tak ho pěkně pozorně vyslechněte, pohoňte mu péro, jak je chytrý a berte to tak, že chráníte společnost před úchylem.
Hodně mi to připomnělo Ikara.
Jinak já se dynamicky pohybuji (doufám) mezi Šíleným BoomAndZoomerem, Divokým kroutičem a Rezignovaným veteránem.
Upravil/a AJaromir dne 28-06-2018 20:52
Jsem přesvědčený, že pravda je prozaičtější Tapi.
Hele v reálu se budeš snažit hlavně přežít, tak jak ti velí pud sebezáchovy. Kdybych viděl v reálu ve vývrtce padat nepřítele, pomyslel bych si jen "ještě že to nejsem já" a neměl bych potřebu se za ním hnát zejména s vědomím, že kde je jeden, může jich být více. Koukal bych co nejrychleji splnit úkol a pokud možno zmizet se zdravou kůží a vrátit se zpět na základnu.... O nic jiného by mi nešlo.
S přibývajícím stresem a "únavou z boje" bych se staral více a více o to, že chci prostě jen přežít, úkol neúkol...
Jsem přesvědčený, že pravda je prozaičtější Tapi.
Hele v reálu se budeš snažit hlavně přežít, tak jak ti velí pud sebezáchovy. Kdybych viděl v reálu ve vývrtce padat nepřítele, pomyslel bych si jen "ještě že to nejsem já" a neměl bych potřebu se za ním hnát zejména s vědomím, že kde je jeden, může jich být více. Koukal bych co nejrychleji splnit úkol a pokud možno zmizet se zdravou kůží a vrátit se zpět na základnu.... O nic jiného by mi nešlo.
S přibývajícím stresem a "únavou z boje" bych se staral více a více o to, že chci prostě jen přežít, úkol neúkol...
Souhlasím, pravděpodobně to tak asi bude. Mně jen zaujalo, že to v knize zmiňuje několikrát a pokládá to za naprosto "sichr" manévr, jak se dostat z potíží kvůli přesile nepřítele. Co jsem dosud četl, všichni volili jako únikový manévr vždy zvrat a dajv, proto se zdá, že Lipfert byl s tímhle svým manévrem asi docela ojedinělý exot...
Ó fretná chrochtobuznosti!
Tvé mikturace jsou mi
Co zprudlé žvastopunksery na plzné včele
Škvrrrk, já zapřísahám tě svými frůnícími kvrdlovrzy
A krákorně zafras mě svými scvrknuvšími patlocaráty
nebo tě roztrhám na fidloprčičky svým frkodrťákem,
tak bacha na to! YouTube Video
Musim sa priznat, ze som si ten jeho unikovy manever vyskusal, bol som ale vo Fw-190A-3. Online samozrejme. Napodiv to celkom fungovalo. Z troch Jakov sa za mnou pustil jeden, ale rozmenil sa na drobne, ked nevyrovnal strmhlavy let.
já tenhle manévr používal celkem často ve starým šturmoj na AOE a byl ve většině případů úplně na hovno.
1) většinou mě někdo pěkně v klidu rozsřílel na cimpr a taky campr
2) už jsem se mnohdy ani z vrtáku nedostal (jenže v starým šturmoj jsou vrtáky za trest)
takže suma sumárum v tom našem pseudolítání je to k ničemu.
V reálu věřím že by člověk uvěřil tomu že ten ve vrtáku má problémy a už se z toho třeba ani nedostane ..
IL-2 Sturmovik™, Cliffs of Dover™, Pacific Fighters™ are trademarks or registered trademarks of 1C EUROPE, 1C-Multimedia, 1C ONLINE GAMES.
Other marks used herein are those of their respective owners.