vymýšlím pro sebe dárek (zaplatí jiní). Rád bych zkusil RC model.
Zatím jsem nic nelétal. Můžete mi poradit něco jednoduchého na ovládání a "nerozbytného"
Ahoj Enty ,
v modelařině také platí, že začátky bývají těžké (a taky občas i docela drahé ).
Co lze jistě doporučit, je najít někoho blízko bydliště, kdo s RC modely létá, nebo zajít na nějaké blízké modelářské letiště (plácek) a pohovořit. Poradí jistě i v modelářské prodejně. Bývá velkou výhodou pokud Ti někdo s prvními lety pomůže. Určitě se vyplatí pořízení modelářského leteckého simulátoru, ikdyž to jistě jde i bez, ale většinou to pak stojí víc peněz. Např. tento je zdarma ke stažení: http://modelsimul.... Velmi slušné (fyzikální model simulace letu a grafika) legálně sehnané simulátory ale stojí okolo dvou tisíc Kč. Například: http://www.phoeni...
Co se týká vlastního prvního modelu, tak co člověk to názor, každý má dobré zkušenosti s něčím jiným. Já jsem například začínal na dvoukanálovém (řízená směrovka a výškovka) asi dvoumetrovém větroni, který ač konstruován ze dřeva a s potahem fólií paradoxně máme doma už asi 15 let, i když teď už jenom kouká ze skříně Do začátku bývá lepší větší stroj protože je opticky pomalejší a ve vzduchu lépe čitelný. Řekněme větroň tak 1,3 - 2,4metru rozpětí, motoráček tak 1 až 1,5 metru, ale jistě lze větší i menší.
Co se týče materiálu, nerozbitné není nic. Jsou konstukce a materiály odolnější a méně odolné, samozřejmě hlavní slovo mívá nakonec zákon o zachování energie. Existuje materiál, kterému se říká EPP (expandovaný polypropylén), který má vzhled polystyrenu, ale vlastnostmi trochu připomíná molitan. Letadlo z něho postavené lze samozřejmě také zničit, velkou výhodou je ale dobrá, poměrně rychlá a opakovatelná opravitelnost vteřinovým lepidlem.
vymýšlím pro sebe dárek (zaplatí jiní). Rád bych zkusil RC model.
Zatím jsem nic nelétal. Můžete mi poradit něco jednoduchého na ovládání a "nerozbytného"
jak psal Jiřík, nerozbytný model neexistuje a můžeš mi věřit, hledám ho marně už 40 let. ale toto http://www.reicha...rener-pro/ Ti můžu fakt vřele doporučit, pomocí dvou rádií a kabelu instruktor-žák, jsem s tím naučil lítat kdysi i svou sedmiletou dceru, cca za 4 víkendy a co víc dokonce i manželku
Je to opravdu letadylko pro zacatecniky, privetive na ovladani, hodnoucke a ne moc rychle. Tlacna vrtule ma velkou vyhodu pri nepovedenych pristanich, narazech do plotu, zdi, stromu a manzelky (necucha to uces). Takze usetris za vrtule a holice...
Jo ty samokřídla jsou taky dobrá volba do začátku. S tou skelnou páskou jsou opravdu kovaný a a hlavně to pěkně a nezáludně léta.
Kéž by takovej Fokáč z EPP v aircombatu vydržel tolik co ve šturmu (ale je pravda že jsme udělali jednu konstrukční chybu a místo uhlíku příště dáme ocel )
.. k věci, první éro je sice hodně důležitý, ale pokud by tě to RC létání mělo chytnout, tak je skoro důležitější si do začátku koupit "lepší" rádio. Jednak si ho v prodejně vzít do pacek, ozkoušet jak ti sedí ergonomie (důležité) a přitom rozhodnout jestli pulťák nebo palcák. Ale hlavně aby mělo alespoň základní počítačové funkce. Rozhodně bych se nebál vzít rovnou nějaký 6kanál (na 99% ér ti bude stačit 4kanál, ale až na tebe přijde pohroma v podobě RC vrtulníku , tak tam je 6kanál už nezbytný) A takové 6kanálové počítačové rádio ti pak bude stačit na vše, až dokud se nerozsype...
Je to opravdu letadylko pro zacatecniky, privetive na ovladani, hodnoucke a ne moc rychle. Tlacna vrtule ma velkou vyhodu pri nepovedenych pristanich, narazech do plotu, zdi, stromu a manzelky (necucha to uces). Takze usetris za vrtule a holice...
Jak už bylo napsáno výše, nic není nerozbytné, ale u takovéhle koncepce je alespoň motor dobře krytý při případném pádu/drsném přistání a EPO nebo EPP se dá (skoro) vždycky zas slepit. Švagr má tohle http://www.hobbyk...O_PNF.html ... je to čína, ale poměrně kvalitní. Velmi stabilní a i klouzavost bez motoru překvapivě slušná.
Hezké a užitečné rady, ale americký přistup - postav/kup si to co se ti libí a pak to buď rozbij nebo ne - se mi líbí víc
Upravil/a WT_Horrido dne 15-08-2012 07:42
Jakoukoli bublinku (motorizovaneho vetrone kolem 2m) a jakmile ho rozbijes, coz bude asi brzy, jako druhe doporucuju neco takoveho: Mefisto
Mam ho jako druhy model, je to hrozne hodne letadlo, co se snad ani neda poradne uvrtat, a zaroven (se zvysenyma vychylkama ) zive a obratne, takze se s nim da jak vyblbnout, tak unesene kochat pomalym letem na vecerni obloza. Jo a naaaaadherne svisti (zvukovy projev) pri rychlych pruletech ...
Pro pripad, ze bys chtel litat vrtulnicky, je postup jiny: nejdriv si v klidu montovat a serizovat a kochat se statickym modelem bezpecne a vcelku sedicim na stole a ve volnych chvilich trenovat na simulatoru (pouzival jsem Phoenix, cca 2 tisice) a pak to jit teprve rozbijet naostro.
Sestikanal je nezbytnosti, pokud nejses z tech podivinu, co vrtulnicky odmitaji z nejakeho temneho principu.
Psychologicka priprava je nezbytna taky. Muzes poprosit pritelkyni, zenu, milenku, aby te poradne zprazila, kdyz se ji bude zdat, ze jsi moc stastny. Rozbijet se bude a pozity budou obdobne :-)
Já před třemi lety začínal s tímhle http://www.horizo...ic-HBZ7100, dá se koupit i tady a nutno říct, že jsem se zatím dál ani nedostal. Jinými slovy, totálně jsem rozmlátil při několikasekundových poletech další dvě éra, ale tohle mi pořád drží.
Už na něm mám nalítáno desítky hodin. Postupně jsem nahradil původní jednoduchou vysílačku čímsi lepším, po roce pak přidělal křidélka.
Vřele tenhle model doporučuji. Létá pomalu, odpouští opravdu hodně (jako každý hornoplošník, to je myslím základ). Dá se jednoduše vyspravit popř. dokoupit náhradní díly.
Pokud jsi nikdy nelétal s RC, určitě začni s někým, kdo to umí. Tedy pokud nechceš za cenu opakovaného rozbíjení modelu objevovat zcela elementární zákonitosti RC létání
P.S. Hodně záleží, co si od létání slibuješ. Já chtěl od začátku něco, co připomíná skutečné vrtulové letadlo. Poletovat se ním a kochat se. Jiný se chce třebqa učit akrobacii a je mu jedno, jak to éro vypadá.
Upravil/a 310_cibule dne 15-08-2012 15:22
"Máte právo říkat cokoli. ... Právo být na veřejnosti za hlupáka je u nás garantováno ústavou. Ale právo něco vyslovit nedělá z toho výroku pravdu. Pravda se prokazuje nebo vyvrací porovnáním s fakty. Kdo tenhle princip nerespektuje, s tím je těžká řeč. Všichni smíme takovou diskusi odmítnout. To není zbabělost ani povýšenost, to je jen rozumné hospodaření se silami a časem."
Diky Snakesi. Presne tohle totiz mam a nekde jsem zasantrocil odkaz. I s devitikanalovym Turnigi se dvema baterkami a nabijeckou mne to prislo na necelych pet tisic.
Kluci..já mám doma model z normálního pěnového polystyrenu. V tu dobu jsem ještě ani neznal EPP.
Sestava:
- Motor stejnosměrný 280.
- Vrtule třílistá s reduktorem.
- Regulátor motoru = stejnosměrný, rozměr asi 12x12mm
- Baterie LiPo .. dvoučlánek
- 2 x mikroservo .. směrovka, výškovka
( Vysílač, přijímač bych zde ani nerozepisoval, ale určitě bych nekupoval ten v "setu" s modelem. Letadlo rozbijete, ale souprava vám většinou vydrží roky. Takže koupit joiž trošku lepší se do budoucna asi vyplatí.Já mám tu svou již asi dvanáct let. Sice 35Mhz, ale létám s ní stále. Všichni přešli na 2,4Ghz, tak se mi tam nikdo neplete :-))) .
- Letadlo je vlastní konstrukce, ala Storch. Zplodil jsem ho za víkend, včetně plánku. Hornoplošník, celopolystyren, s mírným vystužením. S trochou umu by to postavil každý. Trup je placatý. Křídlo s mírným vzepětím. Rozpětí asi 900mm.
Létá nádherně, vzlet z ruky a když se zadaří tak přistanu taky do ruky.
Výdrž měřená včera .. asi dva lety po deseti minutách na jedno nabití + něco termiky !!
- Klidně se tam může použít maličký střídavý motor se střídavým regulátorem.
Kdo by chtěl, můžu poslat fotky a každý si ho může zbastlit sám. Létá opravdu super. A náklady na model mizivé.
Našel jsem i kdysi postnutý obrázek :
[img]http://img219.imageshack.us/img219/1939/aaaa0122bp1.jpg[/img] is not a valid Image.
Upravil/a 1stCL_PETRAS dne 15-08-2012 14:38
IL-2 Sturmovik™, Cliffs of Dover™, Pacific Fighters™ are trademarks or registered trademarks of 1C EUROPE, 1C-Multimedia, 1C ONLINE GAMES.
Other marks used herein are those of their respective owners.