March 05 2021 17:55:28
Navigace
IL-2 BoS Návody
1. Aktivace licence
2. Ladění .ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 BoS FAQ (pilot help)
IL-2 BoS FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
CLoD Návody
Postup instalace volitelných záplat
Nastavení ovládání (Aircraft.csv)
IL-2 Návody
IL-2 Sturmovik (verze)
1. Začínáme s IL-2
2. Ladění conf.ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 Sturmovik FAQ (pilot help)
IL-2 Sturmovik FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
RoF Návody
Planeset
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 4

· Piloti on-line: 0

· Registrovaní piloti: 2,687
· Nejnovější pilot: PedroGonzales
IL-2: Cliffs of Dover
IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover- krabice (box)
IL-2 Sturmovik 1946
IL-2 Sturmovik 1946 - krabice (box)
Rise of Flight
Rise of Flight - krabice (box)
Informace o SVK
Vlastníci a provozovatelé
Pravidla SVK fóra
Číst diskuzi
 Vytisknout diskuzi
Kamikaze
1stCL_Jamamoto
Počátek myšlenky kamikaze, první nasazení, taktika.

K prvnímu leteckému útoku Kamikaze došlo v říjnu 1944 v průběhu bitvy o Leytský záliv na Filipínách. Samozřejmě už v dřívějším průběhu války docházelo k jednotlivým sebevražedným útokům. Jednalo se však o osobní rozhodnutí pilotů , většinou učiněné pod tlakem okolností ( poškození stroje, nedostatek paliva, reakce na neúspěch při pokusu o splnění úkolu konvenčním způsobem). Kamikadze byly ovšem něco trochu jiného. Totiž organizované jednotky budované s jedním taktickým cílem, sebevražedným útokem.

Formování sborů Kamikaze započalo právě na Filipínách a souvisí se jménem viceadmirála Ónišiho.Óniši byl dlouholetý spolupracovník v té době již nežijícího admirála Jamamota (zabit, když byl jeho letoun sestřelen při inspekční cestě americkými stíhači), jako velitel se uplatnil již v první fázi Japonsko-čínské války, spolu s fregatním kapitánem Gendou se podílel na vypracování plánů útoku na Pearl Habor, později se stal náčelníkem štábu vrchního velitele námořního letectva rozmístěného na pozemních základnách,viceadmirála Cukahary.Zde vynikl při organizování leteckých operací souvisejících s obsazováním Filipín.

17. října 1944 se Óniši dostavil na velitelství 1. letecké flotily císařského námořnictva v Manile, aby odtud čelil připravovanému americkému útoku. Síly, které měl k dispozici byly ovšem zoufale malé. Celkem 30 bojeschopných Zer a zhruba stejný počet dvoumotorových Betty, celkem tedy okolo šedesáti použitelných strojů. Přitom možnost získání dalších posil se jevila jako značně problematická.Óniši si byl samozřejmě vědom, že s těmi skrovnými silami se moc velká naděje na úspěch nenaskýtá.
Jedinou šanci na účinné zkomplikování situace amerických lodí viděl v útocích na letové paluby nosičů s cílem je na nějakou dobu vyřadit. K tomuto účelu se Zera hodila, neboť se ukázalo, že při útoku 257kg pumou jsou úspěšnější, než klasické střemhlavé bombardéry. Samozřejmě při tom nepředpokládal, že by mohl takovými útoky velkou letadlovou loď potopit.
Jako nejúčinnější se mu jevila právě sebevražedná taktika. Mimo jiné předpokládal i to, že po případném nárazu letadla může hořící benzín a trosky stroje způsobit i další škody, například mezi zaparkovanými letouny.

Zbývalo ještě o svém plánu přesvědčit samotné piloty. Proto se Óniši 19. října 1944 vypravil na letiště Clark Field na Luzonu. Zde ve večerních hodinách došlo na toto téma ke schůzce mezi ním a dalšími pěti důstojníky mimo jiné z 201. a 26. eskadry. Je jisté, že atmosféra na ní byla nervózní a vzrušená. Přece jen vydat přímý rozkaz k sebeobětování nebylo ani v japonské armádě něco až tak obvyklého. Velitelé se obávali pádu morálky pilotů, který se zejména při případném neúspěchu akce dal předpokládat.
Nakonec jeden s důstojníků, kapitán Tamai oslovil přímo své piloty.Bojoval s nimi už rok, prošli spolu mimo jiné i Marianami, dvě třetiny z nich mezi tím padly. Po té, co je obeznámil s Ónišiho plány, přivítali je údajně s nadšením. Tamai se pak neprodleně vrátil Ónišimu poreferovat o souhlasu svých mužů.

Název "Božský vítr" měl asociovat událost ze 13. století, kdy se loďstvo chána Kublaje pokusilo vylodit u ostrova Kjúšú. Tehdy slabé Japonsko zachránil od války tajfun, tedy onen božský vítr, který Kublajovo loďstvo zničil.

Nasazení kamikaze sice závažnou změnu v dalším vývoji událostí nepřineslo, nicméně bylo hrozbou, která si vyžádala z americké strany určitá protiopatření.Prvním z nich bylo snížení počtu skupin letadlových lodí a jejich zhuštění v rámci jedné skupiny a posílení obrany. Dalším opatřením bylo značné posílení počtu stíhacích letounů, které souviselo i s tím, že po úpravách mohly Hellcaty, příp. Corsairy nést až tunu bomb a mohly tak nastoupit na místa střemhlavých bombardérů. Efektivnost palubních skupin se tak téměř zdvojnásobila.
Dalším obranným prvkem bylo posílení a reorganizace systému včasného varování. V předpokládaném směru útoku hlídkovaly předsunuté torpédoborce vybavené výkonnými radary, byly stanoveny přesné přibližovací koridory pro letadla navracející se z akcí, zároveň byl vypracován systém manévrů , který měl na radaru vracející se stroje odlišit od útočníka. Japonští kamikaze totiž s oblibou využívali taktiky, kdy se právě za vracející-se letouny zavěsili a oklamali tak obsluhy radarů.Dalšími způsoby, jimiž sebevražední piloti útočili byl buď klouzavý let z velké výšky, kdy je bylo jen velmi obtížné zadržet, nebo naopak přiblížení k cíli těsně nad mořskou hladinou, kde byl radar neúčinný.Těmto útokům Američané čelili rozmístěním části své stíhací ochrany ve větších výškách a vzdálenosti od svazu , další část hlídkovala naopak ve výškách malých.
Podle japonských zdrojů během filipínské kampaně vzlétlo 447 letadel kamikaze, z nichž 201 svůj útok dokončilo nárazem na cíl. 74% těchto strojů tvořila Zera.

Zdroje:
Miloš Hubáček: Boj o Filipíny, Praha 1990
Erick Brown: Souboje na obloze, Praha1996
 
Cmelaci-Bagos
Sakra generále děláte nám radost. To je čteního :sm8:

Tys vlastně oživil svého ducha zemřelého admirála Jamamota Úsměv
Upravil/a Cmelaci-Bagos dne 01-10-2005 18:49
 
http://cmelaci.com
Mungo
K protiopatreniam: Niekedy v tej dobe sa uz do americkej vyzbroje dostal priblizovaci zapalovac (VT fuze). Bol to vlasne vysielac radioveho signalu, ktory na zaklade odrazu urcoval vzdialenost ciela a v nastavenej vzdialenosti odpalil granat. Minimalny kaliber granatu, do ktoreho sa vosla bol myslim 76mm, ale udajne sa nejaky general vyslovil, ze po atomovej bombe to bola najdolezitejsia novinka zavedena do vyzbroje. Bez nej by udajne boli straty americkeho namornictva v dosledku kamikadze podstatne vyssie.

http://www.navwea...ch-075.htm
 
1stCL_Novotny
:lucka: Pěkná Jamamoto a co takhle něco na naše Mrknutífórum?
 
Hoper
4. 11. vychází od Filmagu Ore wa, kimi no tame ni koso shini ni iku

ed: Horri - no dobrá, dobrá... ;)
csfd - zemrit-pro-japonsko
Upravil/a Hoper dne 02-11-2008 13:06
Porazit nepřítele a dát mu život může vypadat jako projev laskavosti,
ale ve skutečnosti to je to nejkrutější, co poraženého může potkat.
ovarek.cz/pic/hamster.gif
 
WT_Horrido
http://www.imdb.c...tt0882797/
Je v prostoru prostor, v něm je náš vesmír, v něm planeta Země, na ní člověk, v člověku srdce a v srdci Bůh.
V Bohu je prostor, v něm je náš vesmír, v něm planeta Země, na ní člověk, v člověku srdce a v srdci Bůh.
 
606_Temp
na tenhle filmek se tesim uz pulrok, co se ojevil na trubkach trailer :-)
„Já nestojím proti náboženství, nýbrž proti náboženství zvrhlému, které potřebuje politiky, aby jej hájili.“
TGM
 
http://no606.ic.cz/
Hoper
mnooo.... pozor....
ať nejsi zklamanej (pokud jsi to ještě neviděl)

je ta klasický japonský film, takže...
a ty letové ukázky, co byly v traileru, jsou skoro všechny, co jsou ve filmu ;)
teda spíše - :(((
Porazit nepřítele a dát mu život může vypadat jako projev laskavosti,
ale ve skutečnosti to je to nejkrutější, co poraženého může potkat.
ovarek.cz/pic/hamster.gif
 
606_Temp
mam japonsky filmy nakoukany a na prehravani, patos a takovy ty jejich veci jsem celkem zvyklej ^^
Upravil/a 606_Temp dne 02-11-2008 21:20
„Já nestojím proti náboženství, nýbrž proti náboženství zvrhlému, které potřebuje politiky, aby jej hájili.“
TGM
 
http://no606.ic.cz/
alfik
Zas tak hrozný to není... dá se u toho pobrečet Úsměv
Zvláště když si to jeden pustí v Džaponštině Vyděšený
Je to vlastně pokud vím první japonský film kde se řeklo že do toho šli "dobrovolně" na rozkaz.
Ale zaujala mě tam jedna věc - v jednom z "letových" záběrů jeden z nich střílí, a já mám za to že letadla kamikazé měla odmontovanou výzbroj a vůbec vše co šlo aby měly větší nosnost výbušnin.
"Vidím velký špatný. Hodně budeš někde." Jolanda
Navigare necesse est. Vivere non est necesse!
Who dares, wins!
 
Hoper
ještě je poměrně nový film o Kaitenech (Deguchi no nai umi - Sea without exit (2006)), ale teď jaksi nevím, jestli k tomu už byly titulky...

ad munice - to nevím, ale nosnost nešla zvětšit, protože byla limitovaná nosníkem/závěsníkem a nosností křídla, né ? Leda by se tím snažili o zvětšení doletu - čili palivo na úkor munice...
Porazit nepřítele a dát mu život může vypadat jako projev laskavosti,
ale ve skutečnosti to je to nejkrutější, co poraženého může potkat.
ovarek.cz/pic/hamster.gif
 
3BAP_Rohlos
Hoper napsal:
ad munice - to nevím, ale nosnost nešla zvětšit, protože byla limitovaná nosníkem/závěsníkem a nosností křídla, né ?


Přesně tak a když odlehčili nosníku od kulometů, mohli místo této zátěže použít o nějakou bombičku navíc.
 
1stCL_Fucida
Nevím nic o tom, že by ta Zera (apod) nosila těžší pumy, než jejich ne-kamikadze protějšky. Možná nějaké interní výbušniny..ale fakt nevím.
"Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt."
 
3BAP_Rohlos
1stCL_Fucida napsal:
Nevím nic o tom, že by ta Zera (apod) nosila těžší pumy, než jejich ne-kamikadze protějšky. Možná nějaké interní výbušniny..ale fakt nevím.


Pilot si vzal na klin kanystr benzinu, aby lepe vzplal a napachal tak vetsi skody a pritom se nezvetsil celni prurez letadla.Úsměv
 
WT_Horrido
Benzin? Kde by vzali benzin kdyz jen stezi vysel do letadla pouze na cestu tam? Úsměv
Je v prostoru prostor, v něm je náš vesmír, v něm planeta Země, na ní člověk, v člověku srdce a v srdci Bůh.
V Bohu je prostor, v něm je náš vesmír, v něm planeta Země, na ní člověk, v člověku srdce a v srdci Bůh.
 
WT_Slava
V kanystru bylo saké a všichni piloti tři dny před plánovanou akcí nejedli nic jiného než fazole?
 
Hanss
Výbušná síla musel být neuvěřitelná, se divim, že jim to nebouchalo už při startu Úsměv
 
WT_Horrido
Ja mám dojem, že vy ten hrdinný boj Japonců proti americkým agresorům zlehčujete. Úsměv
Je v prostoru prostor, v něm je náš vesmír, v něm planeta Země, na ní člověk, v člověku srdce a v srdci Bůh.
V Bohu je prostor, v něm je náš vesmír, v něm planeta Země, na ní člověk, v člověku srdce a v srdci Bůh.
 
WT_Slava
Hanss napsal:
Výbušná síla musel být neuvěřitelná, se divim, že jim to nebouchalo už při startu Úsměv


Nebouchalo, bylo ovšem důležité dodržet třídenní interval. Při prodlužování intervalu se geometrickou řadou zvyšovalo riziko nechtěného výbuchu. Saké bylo nařízeným doplňkem stravy, důvod je jasný - každý kdo chtěl někdy trefit ožralýho pilota, ví co je to za fušku.
 
alfik
Výbušniny zas tak lehko samy od sebe nebouchají, potřebují iniciaci, a palivo se mohlo plnit až před startem.
Samo, prázdná benzínová nádrž buchne raz dva, plná málokdy. Není v ní dostatek vzduchu. Ta trocha je tak přeplněná benzínovými parami, že nechytne ani po prosbách.
Kdo už někdy tlačil přechlastané přibližovadlo, ví vo co tady ebav gou.
Ale nádrž má odvzdušňovací ventil (nikdy jsem nepochopil proč je odvzdušňovací když má naopak zavzdušňovat, asi ze stejného důvodu proč máme u motoru spojku když rozpojuje...) a v jeho blízkosti může být velice výbušná nálada. Zvláště pokud by to letadlo stálo v uzavřené nebo špatně větrané prostoře.
No já slyšel že hmotnost vymontovaných zbraní nahradili výbušninami. A v draku je volného místa po k***t. Klidně to mohli nacpat přímo do toho místa po zbraních.
"Vidím velký špatný. Hodně budeš někde." Jolanda
Navigare necesse est. Vivere non est necesse!
Who dares, wins!
 
Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

HesloNejste pilotem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
TeamSpeak3
cr597.teamspeak3.com:9254
Heslo: net

teamspeak server Hosting by TeamSpeak3.com
Rychlovka
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

03-03-2021 00:05
Joe Hallenbeck ... PM

22-02-2021 19:41
Čerstvá hláška na SpaceX ... proč jsou tak úspěšný? Motory/rakety tam dělaj Němci :-)

16-02-2021 14:16
A DelanClip by ti nestačil?

16-02-2021 08:38
Jestli to Ninjo pořídíš, udělej nám zde pak nějakou recenzi, jakožto první průkopník Úsměv

16-02-2021 08:37
Zřejmě jde o "dokonalou" kopii TrackIR5. Ale problém může být driver. Nebude to moci používat originál driver a pak je otázka zda ten čínský bude fungovat.

15-02-2021 21:44
Zdravím. Mám dotaz, má tady někdo zkušenost s TrackIR 5 z AlliExpres? Děkuji za odpověď.

12-02-2021 16:20
Ahojte, prosím mrknite na tento môj špecifický problém. Potrebujem pomôcť : https://vwings.ne...os
t_321171

11-02-2021 14:45
No, kdyby to v jedné hře nezačalo dělat artefakty, tak bych si toho ani nevšiml.

09-02-2021 13:44
no tak, tak by to ještě 5 let vydrželo Šklebící se

09-02-2021 11:45
Vydrží 95°C

25,521,074 návštěv