May 02 2024 04:09:17
Navigace
IL-2 BoS Návody
1. Aktivace licence
2. Ladění .ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 BoS FAQ (pilot help)
IL-2 BoS FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
CLoD Návody
Postup instalace volitelných záplat
Nastavení ovládání (Aircraft.csv)
IL-2 Návody
IL-2 Sturmovik (verze)
1. Začínáme s IL-2
2. Ladění conf.ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 Sturmovik FAQ (pilot help)
IL-2 Sturmovik FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
RoF Návody
Planeset
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 2

· Piloti on-line: 0

· Registrovaní piloti: 2,745
· Nejnovější pilot: Kokes
IL-2: Cliffs of Dover
IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover- krabice (box)
IL-2 Sturmovik 1946
IL-2 Sturmovik 1946 - krabice (box)
Rise of Flight
Rise of Flight - krabice (box)
Informace o SVK
Vlastníci a provozovatelé
Pravidla SVK fóra
Číst diskuzi
Svět Virtuálních Křídel (IL-2 Sturmovik 1946, Cliffs of Dover, Rise of Flight) » IL-2 Sturmovik 1946 (letový bojový simulátor z období druhé světové války) /*PC série*/ » IL-2: 1946 - diskuse
 Vytisknout diskuzi
Manuální bombardování přes zaměřovač
310_cibule
Tak jsem na airwarfare. com našel něco, co už zřejmě všichni znají. Ale mne to moc potěšilo, tak vám to napíšu.

Chcete-li např. v B-25 odhazovat pumy postupně (třeba natřikrát), nemůžete použít v v pumovém zaměřovači funkci Auto. To se všechny pumy odhodí najednou.

Nicméně jeden koumák (Drilling_857) vymyslel způsob, jak využít zaměřovač i pro manuální odhoz, který postupné odhazování na dva či tři cíle umožňuje.

Jediné, co potřebujete, je znát úhel náklonu zaměřovače pro danou výšku, rychlost a váhu pum.

Tak například pro pětisetliberní pumy z výšky 9000 stop a při rychlosti 200 mil za hodinu je tento náklon 40 stupňů. Čekáte, ža vám střed zaměřovače doputuje na cíl a pak manuálně odhodíte. A pak znovu a znovu.

Funguje to.

Tady je tabulka pro různé rychlosti a výšky:
http://www.airwarfare.com/guides/b25_bg.htm
 
Ucho
Jak funguje postupné odhazování? My bombardovací lamy (zásadně i s B25 střemhlav Mrknutí ) zmáčknem Alt Space a letí to všechno nebo ne?
Žije, žije ve stepi jeden v suché otepi.
Druhý v láptích pod pařezem, třetí v díře mezi bezem.
Ať si jsou, tam kde jsou. Ať sem na nás nelezou.
 
WT_Pedropan
313_cibule napsal:
Tak jsem na airwarfare. com našel něco, co už zřejmě všichni znají. Ale mne to moc potěšilo, tak vám to napíšu.

Chcete-li např. v B-25 odhazovat pumy postupně (třeba natřikrát), nemůžete použít v v pumovém zaměřovači funkci Auto. To se všechny pumy odhodí najednou.

Nicméně jeden koumák (Drilling_857) vymyslel způsob, jak využít zaměřovač i pro manuální odhoz, který postupné odhazování na dva či tři cíle umožňuje.

Jediné, co potřebujete, je znát úhel náklonu zaměřovače pro danou výšku, rychlost a váhu pum.

Tak například pro pětisetliberní pumy z výšky 9000 stop a při rychlosti 200 mil za hodinu je tento náklon 40 stupňů. Čekáte, ža vám střed zaměřovače doputuje na cíl a pak manuálně odhodíte. A pak znovu a znovu.

Funguje to.

Tady je tabulka pro různé rychlosti a výšky:
http://www.airwarfare.com/guides/b25_bg.htm


Jé, cibulko, to je stará věc. A dokonce je obsažena v naší Bombsight Table 2...Úsměv

Ke stažení na našich stránkách...
 
http://www.wtigers.org/
310_cibule
No, dyť to říkám, Pedropane, že to je stará věc Mrknutí

Jinak vaší skvělou tabulku samozřejmě používám, bez ní bych netrefil ani Filipíny. Ale to s těma úhlama jsem vlastně nějak opomíjel.

To Ucho: No, když stiskneš Weapon 4, odhazují se ti bomby postupně.
 
WT_Pedropan
Já vím cibulko, to jenom aby ses nenechal zmást tou tabulkou, kde jsou uváděny i různé hmotnosti bomb (i když úhly jsou stejné).
Hmotnost bomby nemá na úhel odhození žádný vliv...Mrknutí
 
http://www.wtigers.org/
310_cibule
Aha, dík. To jsem nevěděl.
 
AH_James_Gastowski
jj, hmotnost pumy nezáleží, viz středoškolský (nebo dokonce ze základky) vzorec pro volný pád v=g*t, s=1/2*g*t^2, nikde nefiguruje hmotnost - viz taky známý příklad z Měsíce, že kladivo a pírko padají k zemi stejně rychle Úsměv
 
LesniHU
AH_James_Gastowski napsal:
jj, hmotnost pumy nezáleží, viz středoškolský (nebo dokonce ze základky) vzorec pro volný pád v=g*t, s=1/2*g*t^2, nikde nefiguruje hmotnost - viz taky známý příklad z Měsíce, že kladivo a pírko padají k zemi stejně rychle Úsměv

... že kladivo a pírko padají k měsíci stejně rychle. Na Zemi v atmosfere to samozrejme neplati, takze na hmotnosti pumy zalezi. Jestli to je v ilovi namodelovano je samozrejme jina vec.
 
311_Rampa
jak vidim, tady je to samy jaderny fyzik Úsměv ...klid hosi... jen se bavim Úsměv
 
WT_Pedropan
LesniHU napsal:
[... že kladivo a pírko padají k měsíci stejně rychle. Na Zemi v atmosfere to samozrejme neplati, takze na hmotnosti pumy zalezi. Jestli to je v ilovi namodelovano je samozrejme jina vec.


ŠidíšMrknutí, nezáleží na hmotnosti, ale na objemu...Mrknutí
Ale pravdu obecně máš, i když nárůst aerodynamického odporu poměrově k hmotnosti je zanedbatelný a proto ho asi Oleg nezohlednil...Úsměv

EDIT: Motají se mně písmena...
Upravil/a WT_Pedropan dne 01-10-2005 12:37
 
http://www.wtigers.org/
LesniHU
WT_Pedropan napsal:
LesniHU napsal:
[... že kladivo a pírko padají k měsíci stejně rychle. Na Zemi v atmosfere to samozrejme neplati, takze na hmotnosti pumy zalezi. Jestli to je v ilovi namodelovano je samozrejme jina vec.

ŠidíšMrknutí, nezáleží na hmotnosti, ale na objemu...Mrknutí
Ale pravdu obecně máš, i když nárůst aerodynamického odporu poměrově k hmotnosti je zanedbatelný a proto ho asi Oleg nezohlednil...

Samozrejme ze zalezi na hmotnosti i vnejsim tvaru, ale puvodne se mluvilo o hmotnosti, takze tvar jsem do toho netahal.
Tezsi bomba stejneho objemu dopadne samozrejme dal, protoze aerodynamicky odpor bude u obou stejny, ale tato sila bude zpomalovat lehci bombu rychleji, nez tezkou.

Narust aerodynamickeho odporu k mnotnosti nebude znacny, ale naopak, protoze objem (a tim i hmotnost, pokud budeme uvazovat stejnou hustotu) se meni se treti mocninou rozmeru, zatimco odpor zavisi na prurezu, ktery se meni se druhou mocninou. Takze obecne receno dvakrat vetsi puma bude mit osmkrat vetsi hmotnost, ale pouze ctyrikrat vetsi odpor vzduchu, takze bude zpomalovat mene a dopadne mnohem dal. Samozrejme to komplikuje jiny tvar vetsich bomb, transsonicky odpor vzduchu a par dalsich vlivu...
 
AH_Ronsoc
VyděšenýVyděšenýVyděšenýVyděšený:confused::confused::confused:Šklebící seead:Šklebící seead:Šklebící seead:
Kua zas , jak na zakladaku.Šklebící se
 
1stCL_Jiricek
LesníHu je můj kamarád, heč
 
rudidlo
AH_Ronsoc napsal:
VyděšenýVyděšenýVyděšenýVyděšený:confused::confused::confused:Šklebící seead:Šklebící seead:Šklebící seead:
Kua zas , jak na zakladaku.Šklebící se
Na čem?
 
http://silicon-remarks.blogspot.com
WT_Pedropan
No, pane nadlesní, ono je to na širší debatu.
Protože mimo pádových rychlostí záleží také na trajektorii pohybu a bodu, ve kterém tu parabolu uřízneš. Čili závislost na výšce odhozu. Ona se ta těžší bomba sice méně zastaví, ale zase rychleji spadne...Úsměv
V každém případě jsem nikde na Nordenu nenašel nic, čím by tam nastavovali kalibr bomby, takže v reálu to, s ohledem na teoretický rozptyl, o kterém vedeme řeč, při předpokládané přesnosti bombardování, asi velkou roli nehrálo a mydlili to hlava nehlava...
 
http://www.wtigers.org/
LesniHU
WT_Pedropan napsal:
No, pane nadlesní, ono je to na širší debatu.

To urcite ano, rozsirime debatu:

WT_Pedropan napsal:
Protože mimo pádových rychlostí záleží také na trajektorii pohybu a bodu, ve kterém tu parabolu uřízneš.

To samozrejme. Rozebirat stremhlavy bombardovani pri letu svisle dolu by byla celkem nuda Úsměv.

WT_Pedropan napsal:
Čili závislost na výšce odhozu. Ona se ta těžší bomba sice méně zastaví, ale zase rychleji spadne...Úsměv

To ano, ale nemyslim, ze existuje i teoreticka moznost, aby lehci bomba diky tomu dopadla pri horizontalnim bombardovani dal. Tedy, samozrejme, ze se da udelat bomba s kridly, kde ta zavislost bude naopak, nebo to muzeme dokonce dotahnout uplne do teoretickych dusledku a udelat bombu lehci nez vzduch, ktera pak na zem vubec nedopadne (<- to jsem si nemohl odpustit, pardon, jsem uz takovej Pff).

Takze vlastne ano, takova moznost existuje, kdyz se udela bomba jen o trochu tezsi nez vzduch, bude diky vztlaku vzduchu padat dostatecne pomalu na to, aby pri odhozu ve velmi male vysce doletla dal, nez klasicka tezka bomba. Tenhle jev bude cim dal zretelnejsi, cim ridsi atmosferu bude pouzita planeta mit. Ale o tom jsme tu asi diskutovat nechteli.

WT_Pedropan napsal:
V každém případě jsem nikde na Nordenu nenašel nic, čím by tam nastavovali kalibr bomby, takže v reálu to, s ohledem na teoretický rozptyl, o kterém vedeme řeč, při předpokládané přesnosti bombardování, asi velkou roli nehrálo a mydlili to hlava nehlava...

Vida, bud byla balistika hodne podobna, nebo nebyla technicka moznost zamontovat za primerenou cenu do Nordenu takovy volic. To nejspis, protoze bomby se menily casteji, nez zamerovac.

Pry nejvetsi problem pri bombardovani z velkych vysek byl vitr - ne ten v letove hladine, ale rychlost vrstev, skrz ktere bomby proletavaly. Jeho rychlost nebylo jak zmerit, takze zbyvalo odhadovat.
 
WT_Pedropan
Woule, bomba lehčí než vzduch...Pff Budeš leštit monitor a utírat poprskanou klávesnici...:sm12:

Ale v zásadě se shodnem na jednom. Ty naše superteorie jsou ze všech důvodů, které jsme už popsali, na pendrek.
Podstata je, jak to funguje v ILovi, protože možnost skutečného odhození z B-17ky nám už asi bohužel dopřána nebude...
 
http://www.wtigers.org/
Mungo
Nehnevajte sa, ale ono naozaj zalezi aj na hmotnosti bomb. Ak z rovnakej vysky pri rovnakej rychlosti odhodite 2 bomby rovnakeho tvaru, pricom jedna bude AP (teda masa ocele s trochou vybusniny) a druha HE (tenky plast narvaty tritolom), ich trajektorie budu odlisne. Pri rovnakej pociatocnej rychlosti a rovnakom aerodynamickom odpore bude mat tazsia bomba vacsiu kineticku energiu - ktoru si dlhsie podrzi. IMO doleti dalej.

2. Prakticky off topic: obavam sa, ze aj ono pierko a kladivo padajuce na Mesiaci su nevhodny priklad. Z ludskeho pohladudopadnu rovnako, ale v skutocnosti pritazliva sila medzi telesami zavisi od hmotnosti oboch(!!!) telies. Cize kladivo bude padat rychlejsie. Akurat to bude pre nas nepozorovatelne. :sm8:
Upravil/a Mungo dne 06-10-2005 13:31
 
AH_Cutora
Tezsi bomba pri stejnem tvaru a velikosti:

a) bude mene zbrzdovat v horizontu.
b) bude lepe akcelerovat ve vertikale.

Nelze od pasu zcela jednoznacne rict jestli dopadne dal/bliz nez lehci bomba, muselo by se to spocitat. Ale stejne jsou to jen teoreticke zvasty. Jak uz napsal LesniHU, tato chyba pri vypoctu trajektorie bude radove mensi, nez chyby zanesene vetrem ...
Upravil/a AH_Cutora dne 06-10-2005 14:19
 
falkon
------ OT - trochu fyziky Úsměv ---------------
Mungo napsal:
2. Prakticky off topic: obavam sa, ze aj ono pierko a kladivo padajuce na Mesiaci su nevhodny priklad. Z ludskeho pohladudopadnu rovnako, ale v skutocnosti pritazliva sila medzi telesami zavisi od hmotnosti oboch(!!!) telies. Cize kladivo bude padat rychlejsie. Akurat to bude pre nas nepozorovatelne. :sm8:


Prepac Mungo, ale nedalo mi to. Úsměv Ale nemas pravdu!
Ciastocnu sice ano - ze pritazliva sila medzi telesami zavisi od oboch telies. Vyjadruje to Newtonov vztah:

F = kapa . M1.M2 / R^2

kde M1 resp. M2 je hmotnost prveho resp. druheho telesa a R je vzdialenost medzi nimi. kapa je gravitacna konstanta. ( a formalne by tam malo byt aj minus, pretoze sila je pritazliva, ale to sem miesat nebudem, je to len orientacia sily Úsměv)) ( v praxi sa casto pouziva znamy vztah F = g . m, kde g = kapa . M1/R^2 <= cize g vyjadruje urcitu konstantu pre dane jedno teleso (planetu) v urcitej vzdialenosti od neho).
Cize posobiaca sila na kladivo je sice vatsia ako na pierko, ALE rychlost, ktoru obe telesa ziskaju je ZAVISLA OD ZRYCHLENIA!

v = v0 + integral (a . dt )

kde v0 je pociatocna rychlost v case t0 a integruje sa od casu t0 do t1.

A zrychlenie (pri rovnakej posobiacej sile) je nepriamo umerne hmotnosti => cize pri rovnakej sile ti tazsie teleso zrychluje pomalsie! Úsměv

a = F/m = g.m / m = g (!!!!)

Takze sam mozes vidiet, ze sice na tazsie teleso posobi vatsia sila, ale tym, ze je tazsie sa pohybuje s mensim zrychlenim. A vykompenzuje sa to tak, ze VSETKY TELESA SA POHYBUJU VO VAKUU S ROVNAKYM ZRYCHLENIM! (ak na ne neposobia ine sily,ktore by ich brzdili/zrychlovali, co ale na mesiaci je splnene) A ked si to dosadis do integralu, tak ti vyjde, ze obe telesa, ktore mali pociatocnu rychlost rovnaku, budu mat v akomkolvek case t ROVNAKU RYCHLOST.

Samozrejme, telesa povazujeme za hmotne body, zanedbavame odpor vzduchu, kvantove efekty a co ja viem co este.Šklebící se Ale pre tvoj pripad "kladivo a pierko na Mesiaci" to plne vystihuje danu problematiku.

Ked budeme v zemskej atmosfere, pribudne k silam aj odpor vzduchu a vztlak (ktory je ale casto maly a moze sa zanedbat). Pre bezne rychlosti plati priblizny vztah:

F_odp = 0,5 . C .S . ro . v^2

kde F_odp je odporova sila, C je aerodynamicky sucinitel, S priecny prierez telesa, ro je hustota prostredia (v tomto pripade vzduchu) a v je rychlost, akou sa teleso pohybuje. Takze pri pade telesa atmosferou teleso nebude zrychlovat donekonecna, ale len dovtedy, kym sa nevyrovna gravitacna sila sile odporovej (a vztlaku). A teda, ak mame 2 telesa rovnakeho tvaru a rozmerov, tak tazsie bude padat rychlejsie, pretoze rovnovaha sil nastane neskor.

Takze asi tolko fyziky... Úsměv
--------------- END of OT --------------------------------
 
Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

Heslo



Nejste pilotem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
TeamSpeak3
cr597.teamspeak3.com:9254
Heslo: net

teamspeak server Hosting by TeamSpeak3.com
Rychlovka
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

30-04-2024 10:19
Teď se tyká všude. Každý je familierní jak kdybychom všichni spolu pásli husy.

29-04-2024 20:53
Tem Teamspeak jedete trojku nebo pětku? Mně se nechce nikam registrovat.

29-04-2024 20:44
Jsem zapl discord. FUJ! Proč mi tam všechno tyká? To je tak nezdvořilé a neuctivé.

24-04-2024 12:25
-Vzrusuju te? - -Docela jo, jsi krasna zenska a chtel bych byt tvuj princ. - -To je pekne. Ale na to jsem se neptala. Potrebovala bzch yjistit, jak se yapina ceska klavesnice. Pomuyes mi?

22-04-2024 20:31
Njelepší je kombinace FF (s pluginem kačera)+uBlock ;-)

21-04-2024 09:36
No zatím ještě není. Neumí blokovat vyskakovací okna.

19-04-2024 23:01
jo, kačer je dobrej Úsměv

19-04-2024 17:04
No já asi přejdu na duckduckgo, až jej vyladí.

16-04-2024 11:52
To jsou Jaromíre defekty z realtime anti-anti-ads google teroru. Chyba není na tvém přijímači. Už před 3 rokama jsem Chrome definitivně odinstaloval a přešel opět po 20 letech na FF

12-04-2024 16:25
Pořídil jsem si Arctic Liquid Freezer III 360. Poměr cena/výkon asi nepřekonatelný. Uchladilo to 300W po dobu 10 minut.

34,799,332 návštěv