Kdyz to vemu jako uplnej lajk, tak bych rekl, ze TDP bude +- stejne jako spotreba, protoze preci se ta energie co do toho cpu jde musi zase nekudy vylest. A rekl bych, ze v nulach a jednickach toho nekde po sbernici moc neutece. Takze se to spis vsechno vyzari do okoli ve formne tepla.
Posledni generace uz uvadi dve hodnoty TDP, Base a maximum (125W/253W pro i7-13700k). Mozna, ze drive vyrobci zverejnovali je tu base.. Podle te base se orientovat, muze byt zavadejici.
"Když umřeš, tak o tom nevíš, ale pro ostatní je to těžké. To samé platí, když jsi debil." ~ autor neznámý
Tady je právě databáze CPU, kde si vyberete procesor a vyjede vám jaké NSPR k němu potřebujete. Protože ono jak je psáno, není problém jen tepelný výkon, ale i schopnost odvádět teplo, která může být různě omezena třeba blbým IHS.
Tady jsou třeba doporučené hodnoty pro onu 13700K. https://ncc.noctu...3700K-1640
Fajfka znamená komatibilní bez turba, šipka na budíku vlevo ( jedna zelená čárka ) označuje kompatibilitu s minimálním turbem a šipka na budíku vpravo ( tři zelené čárky ) označuje kompatibilitu s maximálním turbem.
Upravil/a AJaromir dne 03-02-2023 17:11
No s takovejhlema hodnotama to proste memuze mit min stupnu... A je divny, ze to nikdy nepreleze presne pres 90,°C, to je tak urcite nastaveny a podtaktovava se to, aby se to nedostalo pres 90...
Říká se tomu thermal throttling. To je taky důvod, proč CPU neshoří, i když z něj úplně sundáš chladič. A mnohem častěji se teda projevuje na GPU, než CPU. https://cs.wikipe..._frekvence
Jinak ještě jedna věc. Krom celkové teploty je i důležitá hodnota "hotspot"- Ta má totiž zásadní vliv na thermal throttling jednotlivých jader.
Upravil/a AJaromir dne 03-02-2023 17:44
...vyplytvano tolik textu, misto jednoducheho:
v TDP je to "D" "design" power, tj. jakasi umela hodnota, ktera teoreticky odpovida trvalemu vykonu (pripadne marketingovemu )
takty a dalsi se dnes meni dynamicky dle zatizeni, takze procesor muze kratkodobe zrat i nasobne vic, nez TDP
to "kratkodobe" je (samozrejme) omezene teplotou, tj. chlazenim, a zdrojem energie
co to "kratkodobe" znamena urcuje deska(!), takze situace, kdy procesor zere dvojnasobek TDP po nekolik minut i vic, je pomerne bezna
je vhodne chladit na mnohem mensi nez maximalni teploty, protoze, kdyz nic jineho, s mensi teplotou to min zere
Říká se tomu thermal throttling. To je taky důvod, proč CPU neshoří, i když z něj úplně sundáš chladič. A mnohem častěji se teda projevuje na GPU, než CPU.
To vim, ale to že ty Intely na tom jedou v zásadě celou dobu není dobrá zpráva...
OK, nekoukám na TDP ale na reálný watty, co žere procík, viz moje tří příklady o příspěvek vejš... Nevim kolik sou reálný watty 13700k, ale pokud je to třeba 180W tak tam ta teplota kolem 90°C odpovídá...
Nainstalujte si schválně AIDU64 nebo něco podobnýho a řekněte mi, kolik Wattů to žere při těch 90°C, bude to něco mezi 170 a 200W odhaduju, při horších chladičích než výše uvedené míň...
Ja tu mam i7-11700F @ 2.50GHz, 65W TDP, a pri vytizeni vsech jader kratkodobe (asi 5 sekund) vyleze na 4.4GHz, pak drzi 3.3GHz. Teploty pri 4.4 jsou kolem sedmdesati, potom padesat. PL1 power limit je nastaven na 75W, PL2 neomezen. Pri 4.4GHz zere 175W, pokud muzeme verit telemetrii. To je bratru trojnasobek TDP. Na devadesat stupnu se nedostanu ani nahodou (AIO voda, typ jsem zapomnel). Kdybych mel pocit, ze potrebuji ten vykon treba pro hry a stoji mi to za slysitelne vetraky, nevahal bych a hledal v biosu prestaveni PL1, pripadne casoveho limitu PL2, pripadne bych rovnou koupil CPU s vetsim TDP :-).
Je to mereni, ze 100% zatizeni vsech jader.. jak jsem psal, nikdo to asi nepojede 24/7..
S drobnym undervoltem, abych byl s teplotamy spokojeny, v ramci moznosti :-) bezne se lidi dostavaj prave na 100 a pak sepne thearmal throttling.. zalezi pak na chlazeni..
Ano na desce lze nastavit prekroceni limitu doporucenych vyrobcem, to je nutne si pohlidat, jinak to bude zrat klidne 300W :-)
"Když umřeš, tak o tom nevíš, ale pro ostatní je to těžké. To samé platí, když jsi debil." ~ autor neznámý
Ja samozrejme bral v uvahu ustaleny vykon a teplotu treba po 10 minutach toho ustalenyho vykonu na tech hodnotach, co sem psal... Je mi jasny, ze za 5s se to neohreje
Právě že za 5s se to ohřeje. Si vem, že ten čip (třeba i7-11700F ) má plochu o velikosti 2x1cm (= 2cm^2). Při 100W je to ... 100W na 2 cm^2 To je prostě moc. A kvůli té mrňavé ploše třeba můj CPU změní teplotu i o 25°C během dvou sekund. Prostě přejde z "Idle" do "Power" Protože to teplo se nemá kam rozptýlit. Proto máme IHS, jehož úkol je právě rozptýlit teplo na větší plochu, ale než se tak stane, tak moderní IHS (vapor chamber) se musí zahřát na provozní teplotu. Jo jinak na přepastování nových Ryzenů se vám tohle bude dost hodit: https://noctua.at...Upravil/a AJaromir dne 04-02-2023 08:34
Tak jsem si jeste trochu jeste hral.. a podarilo se mne teploty v cinebench dostat na 81C pri stejnem vysledku 30,6K
V podstate 3 veci jsem provedl, a kazdy krok ubral nejaky ten stupinek dolu:
- nainstaloval TG contact frame
- updatnul bios, vysla nova verze, kde vyrobce uvadi, ze potunil Vcore/temperature..
- a klasika dynamic offset -0.045V
Kazdopadne po instalaci TG contact frame, se zacala chovat trochu podivne frekvence jader.. Jako na chod PC se zda to nema viditelny vliv, pc normalne bootuje, nezamrza a vykon porad stejny (viz. cinebench vysledek)..
A k tem podivnostem:
1. P-core 0 a 1 v zatezi obcas na malou chvilku klesnou na 4800 MHz (nejde o thermal throtling, viz. teplota jader je max 73C a 74C) a ten undervolt s tim nesouvisi, delalo to i pred updatem BIOSu a s defaultim nastavenim biosu..
2. ve Windows mam nastaveny Balanced napajeci rezim.. takze mimo zatez P cory klesnou na 800MHz, ale E-cory mely porad stabilnich 4200MHz, s TG contact framem se k podtaktovani pridalo i E-core 0, ostatni E-cores zustavaji beze zmeny
3. bez TG framu, jsem pozoroval, ze prepinani rezimu, bylo skokove 800MHz -> 5300MHz -> 800MHz.. a vsechny P-core spolecne - ted to skace tak nejak nahodne.. kazdy core jak se mu chce... napr. 800Hz ->1300MHz -> 5300MHz -> 3000MHz -> 5300Mhz ...
Je pravda, ze naistalovat ten contact frame nejde uplne snadne a trefit spravne dotazeni, uz vubec.. momentak na 0.03-0.06Nm nemam a v ruce to fakt nedam takze je mozne, ze nejake ty piny nemusi mit uplne optimalni kontakt a proto tyhle brikule.. jeste se pokusim nekde sehnat o trochu delsi sroubky.. protoze montazni otvory jsou o nejaky ten milimetr vise nez originalni primackavatko.. a clovek musi vyvynout nejaky tlak, aby se vubec sroubek chytl do zavitu.. tohle mohli v TG poresit kdyz za to chtej 40ecek..
Je tady jeste tedy alternativa od Thermalright, za 13ecek, ale nechtel jsem Cinu, ale poradnou nemeckou kvalitu.. no ale asi uz to neni co byvalo
"Když umřeš, tak o tom nevíš, ale pro ostatní je to těžké. To samé platí, když jsi debil." ~ autor neznámý
Já zjistil, že TG je dobrý jak na co. Třeba ty pasty, tak Cryonaut má dobrou vodivost, ale blbě se nanáší a ztrácí své vlastnosti už po roce. Hledal jsem mnoho srovnání a nakonec mi vyšla pasta Noctua NT-H2. O dost levnější, jak Cryonaut a s lepší účinností, snáze se nanáší a má i delší životnost. Ten contact frame nevím. Prý je pro intely 12. generace. Nemůže být chyba tam? Asi blbost, protože většinou závisí na patici a ne na CPU. Ale jejich teplovodivé pásky jsou dost dobré. Hlavně dělají i sílu 3mm, kterou jsem zrovna potřeboval.
Jo, dotaz. Pokud vím, tak nové intely už mají IHS naletovanou na čip, takže delid by neměl být potřeba. Je to tak?
nn o delid (odvyckovani) nejde, ale o to, ze socket 1700 nemusi mit po cele plose optimalni kontakt s chladicem, nekdo tvrdi, ze ten socket ty procesory dokonce ohyba. Je fakt, ze tam jsou jen dva kontaktni body a sam jsem byl prekvapen, ze jsem musel pouzit relativne velkou silu abych to zacvakl.. Tyhle contact framy to uchyceni mely resit lepe a mely by fungovat jak pro 12. tak i 13. generaci. Ale instalace muze byt trochu problematicka, protoze nesmis to utahnout moc ani malo
YouTube Video
A taky neni zarucene, ze to tvemu konkretnimu kousku pomuze, ve videu je test na 12 cpu a na kazdem jiny vysledek.. u me osobne to na plny vykon pomohlo asi o 2 stupne, s under voltem asi o 5.. ty processory hrejou jak kamna, kdyz jim zatopis YouTube Video
Zkusim svalne postnout nekam na reddit, jak u vyrobce MB (jestli to neni opravdu tim biosem) tak i u TG.. jestli nema nekdo stejnou zkusenost..
"Když umřeš, tak o tom nevíš, ale pro ostatní je to těžké. To samé platí, když jsi debil." ~ autor neznámý
Hmm, tak jsem zkusil vratit zpet originalni primackavatko a podivne chovani s frekvencema zustalo.. tak nevim jestli to je teda normalni a nebo jsem zvladl neco poskodit neodbornou montazi (napr. ohnout nejaky pin..)
Muzete nekdo kdo ma P/E-cores kouknout, jestli se mu take to jedno E-core podtaktovava a ostatni zustavaji stabilne na tech 4200MHz, prosim?
A omluva TG nahradni sroubky pribalili.. jenom jsem si jich predim nevsiml..
"Když umřeš, tak o tom nevíš, ale pro ostatní je to těžké. To samé platí, když jsi debil." ~ autor neznámý
Porad ne. Pri zatezi to bezi vsechny P-core 5300/5400, vsechny e-core 4200, coz je ok.Ale mam zaple Balanced power mod ve windows a v nečinnosti se cpu podtaktuje, viz obrazek.
Obecne se to chova tak, ze P-core maji promenlivou frekvenci, dle zateze..a E-core stabilni 4200, jen to jedno e-core 8 se zda, ze se chova jako p-core. Coz mne prijde takove podivné:-)
"Když umřeš, tak o tom nevíš, ale pro ostatní je to těžké. To samé platí, když jsi debil." ~ autor neznámý
IL-2 Sturmovik™, Cliffs of Dover™, Pacific Fighters™ are trademarks or registered trademarks of 1C EUROPE, 1C-Multimedia, 1C ONLINE GAMES.
Other marks used herein are those of their respective owners.