April 27 2024 12:18:46
Navigace
IL-2 BoS Návody
1. Aktivace licence
2. Ladění .ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 BoS FAQ (pilot help)
IL-2 BoS FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
CLoD Návody
Postup instalace volitelných záplat
Nastavení ovládání (Aircraft.csv)
IL-2 Návody
IL-2 Sturmovik (verze)
1. Začínáme s IL-2
2. Ladění conf.ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 Sturmovik FAQ (pilot help)
IL-2 Sturmovik FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
RoF Návody
Planeset
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 1

· Piloti on-line: 0

· Registrovaní piloti: 2,745
· Nejnovější pilot: Kokes
IL-2: Cliffs of Dover
IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover- krabice (box)
IL-2 Sturmovik 1946
IL-2 Sturmovik 1946 - krabice (box)
Rise of Flight
Rise of Flight - krabice (box)
Informace o SVK
Vlastníci a provozovatelé
Pravidla SVK fóra
Číst diskuzi
 Vytisknout diskuzi
Princip vzniku dynamického vztlaku
AJaromir
Možná mě teď budete mít za blbce, že zde něco napíšu s tím, že dostanu odpověď: "Vždyť to je přece jasné, na to jsi přišel až teď?"

Takže, po dlouhá léta jsem žil v domění, že hlavní příčinou dynamického vztlaku je Bernoulliho jev.
Ovšem podle Wikipedie a stránek NASA se jedná o jeden z nejčastějších obecných omylů. A tento omyl je o to horší, že se častuje v odborné literatuře.

Tím pravým důvodem je opět podle Wikipedie a stránek NASA 3. Newtonův zákon akce a reakce. Tedy že vzduch je vychýlen směrem dolů a reakcí je vychýlení křídla nahoru.

Některé věci najednou začínají a zároveň přestávají dávat smysl. Šklebící se
 
magot
Mám pocit že to bylo takhle blbě i u zkoušek na piloťák Šklebící se
 
1stCL_Jiricek
AJaromir napsal:
A tento omyl je o to horší, že se častuje v odborné literatuře.

A na základě tohoto omylu se už sto let počítají všechna letadla, skandál... Šklebící se

Si myslím, že je to jen nahlédnuto z jiné roviny. Samozřejmě, že aerodynamika vyhovuje všem fyzikálním principům, tzn. nejen Bernoulliho rovnici, ale i Newtonovým zákonům. Nevylučují se, logicky. Úplně stejně by ses na to mohl podívat třeba z energetického pohledu a říct, že byl omyl vidět v tom akci a reakci...
 
1stCL_SaBot
Vztlak je vymysl lidi, kteri si nechteji priznat, ze jde o Bozi vuli. Dokonce si k tomu vymysleli i rovnice a to tak, aby jim to na to sedelo.
A pritom dukaz je zcela evidentni. Letadla s krizem na kridlech litaji nejlip.
 
AJaromir
1stCL_Jiricek napsal:

AJaromir napsal:
A tento omyl je o to horší, že se častuje v odborné literatuře.

A na základě tohoto omylu se už sto let počítají všechna letadla, skandál... Šklebící se

Si myslím, že je to jen nahlédnuto z jiné roviny. Samozřejmě, že aerodynamika vyhovuje všem fyzikálním principům, tzn. nejen Bernoulliho rovnici, ale i Newtonovým zákonům. Nevylučují se, logicky. Úplně stejně by ses na to mohl podívat třeba z energetického pohledu a říct, že byl omyl vidět v tom akci a reakci...


Ono mě trochu zaseklo to, že na horní hraně křídla je vzduch zrychlen, ale za křídlem se již původně sousedící částice "nepotkávají" Což mě trochu rozhodilo a teď si teda vůbec nejsem jistý, jestli se kvůli tomu dá aplikovat Bernoulliho rovnice. Ono je to možná i logické, protože by na konci křídla musel být opět zpomalen.
 
Rumcajs
Bernoulli i vychýlení proudu vzduchu za křídlem je obojí vysvětlením stejného jevu. Vzájemně to spolu souvisí. Ten proud vzduchu se vychyluje z důvodu změny rychlostních a tlakových poměrů na křídle. Obojí je projevem toho samého a je to od sebe neoddělitelné.

To je jako ptát se, jestli tě bolí huba proto, že ti kolega dal facku, nebo žes od kolegy dostal facku. To samé, jen jiný úhel pohledu. Huba tě stejnak bolí.
 
alfik
No nepotkávají se hned, ale pak jo Úsměv A na konci skutečně zpomalen je, proto právě ten Bernoulli, kdyby se nezpomalil, tak by na horní straně nebyl ten podtlak.
Na wikinu pozor, občas tam nějaký debil napíše volovinu, a taky jsem si všiml že se tam občas cenzurují "ne-dost-multikulti-věci".
Je celkem jednoduchý test (a důkaz) nakolik jde o Newtona a nakolik o Bernoulliho:
Pokud je vztlak výslednicí vychýlení proudu vzduchu směrem dolů, tak je stejně velký vztlak na horní a na dolní straně křídla. Zvláště pak pokud je křídlo jen deska, rovinná či zakřivená Úsměv
Pokud je vztlak výsledkem rozdílu tlaků, vzniklým pohybem vzduchu (zdánlivým nebo i skutečným, např. u stojícího letadla) tak bude velikost vztlaku vzniklá na horní straně křídla vyšší než na spodní, zvl. u tlustých a nesouměrných profilů (kterých je naprostá většina).
A výsledek? Modří již vědí Šklebící se A červení taky... Mrknutí Křídla, listy vrtule, a podobné šašiny se dělají jako desky, nebo jako tlusté a nesouměrné profily? Šklebící se A co na to Jan Tleskač? Vyděšený
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
 
AJaromir
Alfíku, problém je v tom, že to samé se píše i na stránkách NASA.
Včera jsem nad tím strávil snad 8 hodin a jsem z toho trochu vychýlenej Šklebící se
YouTube Video



Upravil/a AJaromir dne 03-04-2018 11:31
 
1stCL_SaBot
a co na to mouchy na nabezkach? Na Newtona jsou kratky, ale s Bernoullim docela zamavaj
 
AJaromir
Víš, proč čmelák létá? On podle fyzikálních zákonů prý letět nemůže. Ale on to neví, a tak si letí dál. Ale bude to asi jak píše Rumcajs. Úsměv
 
1stCL_Jiricek
alfik napsal:Pokud je vztlak výslednicí vychýlení proudu vzduchu směrem dolů, tak je stejně velký vztlak na horní a na dolní straně křídla. Zvláště pak pokud je křídlo jen deska, rovinná či zakřivená Úsměv
Pokud je vztlak výsledkem rozdílu tlaků, vzniklým pohybem vzduchu (zdánlivým nebo i skutečným, např. u stojícího letadla) tak bude velikost vztlaku vzniklá na horní straně křídla vyšší než na spodní, zvl. u tlustých a nesouměrných profilů (kterých je naprostá většina).

Zaprvé - vztlak (tj. síla) nemůže být výslednící vyhcýlení (tj. pohybu). Může být výslednicí nanejvýš sil.

Zadruhé - ta první věta by chtěla důkaz. Z toho, že by vztlak měl být výslednicí vychýlení nijak neplyne, že by musel být na sací straně stejně velký jako na tlakové.

Nevnášejte do toho mystiku. Vztlak je síla vzniklá působením tlakového pole okolo křídla (ve 2D profilu). Není potřeba toto re-definovat .) Toto pole (zjednodušeně a nepřesně) na horní straně saje, na spodní tlačí. Tečka. Všechno ostatní je laické hledání mystických souvislostí.

Zákona akce a reakce samozřejmě platí i tady. Síla, kterou křídlo působí na vzduch je rovna síle, kterou vzduch působí na letadlo. Nic víc ten zákon nemá ambici sdělit. Nehledejte v tom nový princip letu.


A výsledek? Modří již vědí Šklebící se A červení taky... Mrknutí Křídla, listy vrtule, a podobné šašiny se dělají jako desky, nebo jako tlusté a nesouměrné profily? Šklebící se A co na to Jan Tleskač? Vyděšený

Jsem modrý a přiznávám, že nevím. Rovné desky i zahnuté profily se drží ve vzduchu na naprosto stejném fyzikálním principu. Jestli tě chápu dobře, tak "zahnutý profil" letí podle Bernoulliho, rovná deska letí podle Newtona... A zahnutý profil letící na zádech letí, prosím, podle čeho?

Mimochodem (poprvé) - "tloušťková" funkce profilu má o řád menží vliv na vztlak než zahnutí profilu. Spíš ovlivňuje kvalitu obtékání a mezní vlastnosti, než vztlak.

Mimochodem (podruhé) řada letadel má profily prakticky deskovité (dnešní sthačky), řada letadel má profily bez prohnutí, symetrické (akrobati)... A všechny se drží ve vzduchu na stejném principu - vzniku asymetrikcého tlakového pole. Které je v souladu se zákonem "akce a reakce".
 
alfik
AJaromir napsal:

Víš, proč čmelák létá? On podle fyzikálních zákonů prý letět nemůže. Ale on to neví, a tak si letí dál. Ale bude to asi jak píše Rumcajs. Úsměv

Jenže to je kravina kterou si vymyslel nějaký novinář a doteď mu to všichni žerou a opisují to od sebe. Něco jako Bermudský trojúhelník, nebo jako rostlinná kachna ze zámoří pro biskupy na postní dny.
Čmelák samozřejmě létat může, a vztlak vyvozuje hned třemi způsoby. Jednak obtékáním. Jednak také odporem, tedy podobně jako např. dětský drak. A jednak řízenými víry (přechodovými vírovými zónami).
Všechny tři způsoby známe a sami na svých letadlech používáme - ten první v klasickém letu, ten druhý např. při vysokých AOA, a ten třetí můžeš vidět na většině letadel stavěných na vysokou rychlost. Najdeš tuny obrázků a videí např. Horneta či Falcona, ty na to mají spec. vytvarované náběžky aby se jim to lépe vířilo. Vírové přechody na nich slouží k převádění části vzduchu nad horní stranu křídla, a i když takový zp. je energeticky náročný (brzdí letadlo jaxfiň), tak ta trocha vztlaku co tím vznikne je lepší než nic Úsměv

No a k tomu dříve: Přece si můžeš udělat experiment, ne? Dokonce postačí i myšlenkový. Dejme tomu, že zjednodušíme profil tak, abys jej mohl snadno vyrobit z papíru. Dejme tomu, že zvolíme profil, který v geometrii nazýváme "vrchlík", tedy část kruhu oddělenou přímkou neprocházející středem toho kruhu. To bude řez. To si můžeš z papíru udělat snadno, přeložíš jej mimo půlku a slepíš ty konce, abys dostal profil, na bocích otevřený. Pak jej můžeš kroutit prackama (měnit úhel náběhu) a nafukovat hubou coby aerodynamickým tunelem. No a uvidíš, že tento profil má vztlak i tehdy, když má mínusové AOA, tedy když je natočen tak, že foukáš na jeho horní stranu více než na dolní. Tedy, v tom případě dokonce VŮBEC nedochází k vychýlení proudu vzduchu směrem dolů, sám si ověř že za takto vytvořeným profilem vzduch proudí rovně od tvých úst do pryč. A přesto tam ten vztlak bude... proč asi?
Ovšem, tento proces se samozřejmě dá matematicky popsat stejně tak podle Newtona, jako podle jiných. Vždy to samozřejmě bude nějaká výslednice sil, tedy "akce-reakce". Ale ořech se taky dá louskat louskáčkem i parním bucharem. Ale něco z toho je jednodušší a dává to i použitelnější výsledek... Úsměv
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
 
AJaromir
Čmelák létá díky tomu, že vytvoří vír a mává tak rychle, že jeho křídla zasahují do úplavu + dochází k jevu známého u golfových, tenisových nebo pinkpongových míčků, kdy vzniká rozdíl tlaku díky jejich rotaci v pohybu.

Jiříku, nesnažím se vymyslet kolo. V dokumentu se píše, že teorie založena na principu, že vzduch na horní straně křídla musí urazit delší trasu, jak na spodní straně křídla, je mylná. Viz: https://www.grc.n...rong1.html

Když už jsme u těch profilů křídel, našel jsem na toto téma na youtube celkem dost dobrá videa. Je až zajímavé, že čím starší ta videa jsou, tím je jednodušší z nich vše pochopit. Našel jsem je kdysi náhodou, když jsem se zajímal o kompresibilitu.
https://youtu.be/...
https://youtu.be/...
Upravil/a AJaromir dne 03-04-2018 12:11
 
magot
čmelák už byl dávno dořešen Šklebící se
 
1stCL_Jiricek
AJaromir napsal:
Jiříku, nesnažím se vymyslet kolo. V dokumentu se píše, že teorie založena na principu, že vzduch na horní straně křídla musí urazit delší trasu, jak spodní straně křídla je mylná. Viz: https://www.grc.n...rong1.html

Podle mě se jen snaží říct, že sací strana profilu nemusí být nutně delší než tlaková strana. Viz můj příjklad s letem na zádech. Tam je delší strana profilu dole a tedy je "tlakovou".

Nejjednodušší osvětlení je zřejmě na rovné desce ofukované pod úhlem. Proudnice se totiž nestýkají (a křídlo neopouštějí) na odtokové hraně (jak by se mohlo triviálně zdát), ale kousek před odtokovou hranou na tlakové spodní straně desky. Horní proudnice tak na odtokovce prudce zatáčí do protisměru a po spodní straně se kousek vrací směrem k náběžné hraně. Takže i tady platí, že horní proudnice urazí delší trasu než spodní.

Taky možná není dobré tu Bernoulliho rovnici chápat "makroskopicky" (a to je možná cílem těch "revizionistických" autorů Úsměv), ale na elementární úrovni. Tam samozřejmě platí a tam se podle ní vygenereuje tlakové pole.
 
AJaromir
Díky za vysvětlení. Co se letu po zádech týče, tak jsem podle prvně zmiňovaného videa pochopil, že se mění poloha bodu, kde se proud vzduchu "dělí" na horní a dolní, což má za následek, že původně horní strana křídla je nyní "delší", než spodní hrana. Ve videu je onen bod pojmenovaný jako "stagnation point" - je to v čase 2:50
 
1stCL_Jiricek
AJaromir napsal:

Díky za vysvětlení. Co se letu po zádech týče, tak jsem podle prvně zmiňovaného videa pochopil, že se mění poloha bodu, kde se proud vzduchu "dělí" na horní a dolní, což má za následek, že původně horní strana křídla je nyní "delší", než spodní hrana. Ve videu je onen bod pojmenovaný jako "stagnation point" - je to v čase 2:50

Přesně. Říkejme tomu tedy bod "rozdělení" a bod "znovuspojení". Jde o to, že tyto nejsou přesně v náběžné resp. odtokovém hraně. Díky čemuž jsme zachránili Bernoulliho rovnici Šklebící se Jen nelze triviálně říct, že vztlak vzniká proto, že horní strana profiu je vydutější a tedy delší. V totmo máš úplnou pravdu.
 
LesniHU
alfik napsal:No a k tomu dříve: Přece si můžeš udělat experiment, ne? Dokonce postačí i myšlenkový. Dejme tomu, že zjednodušíme profil tak, abys jej mohl snadno vyrobit z papíru. Dejme tomu, že zvolíme profil, který v geometrii nazýváme "vrchlík", tedy část kruhu oddělenou přímkou neprocházející středem toho kruhu. To bude řez. To si můžeš z papíru udělat snadno, přeložíš jej mimo půlku a slepíš ty konce, abys dostal profil, na bocích otevřený. Pak jej můžeš kroutit prackama (měnit úhel náběhu) a nafukovat hubou coby aerodynamickým tunelem. No a uvidíš, že tento profil má vztlak i tehdy, když má mínusové AOA, tedy když je natočen tak, že foukáš na jeho horní stranu více než na dolní. Tedy, v tom případě dokonce VŮBEC nedochází k vychýlení proudu vzduchu směrem dolů, sám si ověř že za takto vytvořeným profilem vzduch proudí rovně od tvých úst do pryč. A přesto tam ten vztlak bude... proč asi?
Ovšem, tento proces se samozřejmě dá matematicky popsat stejně tak podle Newtona, jako podle jiných. Vždy to samozřejmě bude nějaká výslednice sil, tedy "akce-reakce". Ale ořech se taky dá louskat louskáčkem i parním bucharem. Ale něco z toho je jednodušší a dává to i použitelnější výsledek... Úsměv
Alfiku, bud se ten proud vzduchu vychyli a bude tam vztlak, nebo se nevychyli a vztlak tam nebude. Jine kombinace nejsou mozne.
 
alfik
Alfiku, bud se ten proud vzduchu vychyli a bude tam vztlak, nebo se nevychyli a vztlak tam nebude. Jine kombinace nejsou mozne.

Já jsem se díval na ty videa co postnul AJaromír a je to jen nedorozumění. Až se potkáme na Hanáckém a namalujeme si to na kus účtenky průpiskou vypůjčenou od kelnerky ak to bude jasné a průzračné Úsměv
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
 
AH_Kraken
Musím se přiznat že nerozumím o čem tady hovoříte. Jestli jsem to správně pochopil (jestli ne tak se omlouvám) tak původní dotaz byl jak vzniká vztlak a co s tím má Bernoulliho rovnice a pan Newton.

Vznik vztlakové síly na křídle se zjednodušeně vysvětluje následovně:
1. Těleso (v našem případě křídlo) které se pohybuje v nějaké kapalině (v našem případě vzduch) tím jak je natvarováno a orientováno vůči vzduchu mění ve svém okolí tlak. To jak mění tlak popisuje Bernoulliho rovnice. Nepopisuje jak vzniká vztlak, ale to jak se mění s rychlostí celkový tlak. Profil křídla zjednodušeně řečeno je tvarován tak, aby výsledkem byl menší tlak nad profilem.

2. Tím že nad křídlem je menší tlak křídlo "nasává" z okolí vzduch urychluje ho a "tlačí" pod sebe. Rozdíl rychlostí před "nasátím" a po společně s hmotou vzduchu dává změnu hybnosti vzduchu a výsledkem toho je dle 2. Newtonova zákona síla ( změna hybnosti se rovná síle) kterou působí vzduch na křídlo.

3. Dle 3. Newtonova zákona akce vyvolá reakci a tou je síla která táhne křídlo nahoru.

Hodně, hodně zjednodušeně řečeno letadlo letí protože křídlo nasává vzduch z okolí a tlačí ho pod sebe. Ne třeba proto že, jak jsem taky slyšel, že je k vzduchu "přicucnuto".

Kde se to dá vidět
Když budete na letišti a budete se moc postavit za vrtulové letadlo s běžícím motorem zjistíte, že letadlo pojíždí dopředu i když to na vás fouká dozadu. Ona totiž vrtule je také křídlo, akorát se nepohybuje rovně ale točí se dokola a pánové Bernoulli a Newton tam pracují úplně stejně.
 
Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

Heslo



Nejste pilotem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
TeamSpeak3
cr597.teamspeak3.com:9254
Heslo: net

teamspeak server Hosting by TeamSpeak3.com
Rychlovka
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

24-04-2024 12:25
-Vzrusuju te? - -Docela jo, jsi krasna zenska a chtel bych byt tvuj princ. - -To je pekne. Ale na to jsem se neptala. Potrebovala bzch yjistit, jak se yapina ceska klavesnice. Pomuyes mi?

22-04-2024 20:31
Njelepší je kombinace FF (s pluginem kačera)+uBlock ;-)

21-04-2024 09:36
No zatím ještě není. Neumí blokovat vyskakovací okna.

19-04-2024 23:01
jo, kačer je dobrej Úsměv

19-04-2024 17:04
No já asi přejdu na duckduckgo, až jej vyladí.

16-04-2024 11:52
To jsou Jaromíre defekty z realtime anti-anti-ads google teroru. Chyba není na tvém přijímači. Už před 3 rokama jsem Chrome definitivně odinstaloval a přešel opět po 20 letech na FF

12-04-2024 16:25
Pořídil jsem si Arctic Liquid Freezer III 360. Poměr cena/výkon asi nepřekonatelný. Uchladilo to 300W po dobu 10 minut.

07-04-2024 21:31
Taky vám v prohlížeči Chrome vyskakují artefakty?

19-03-2024 14:59
Mrknutí

16-02-2024 16:54
1stCL .. forever :-)

34,769,556 návštěv