April 25 2024 19:45:13
Navigace
IL-2 BoS Návody
1. Aktivace licence
2. Ladění .ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 BoS FAQ (pilot help)
IL-2 BoS FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
CLoD Návody
Postup instalace volitelných záplat
Nastavení ovládání (Aircraft.csv)
IL-2 Návody
IL-2 Sturmovik (verze)
1. Začínáme s IL-2
2. Ladění conf.ini
3. nastavení ovladačů
IL-2 Sturmovik FAQ (pilot help)
IL-2 Sturmovik FAQ (SW help)
Pilotovatelná letadla
RoF Návody
Planeset
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 6

· Piloti on-line: 2
LEON, 311_Mart

· Registrovaní piloti: 2,745
· Nejnovější pilot: Kokes
IL-2: Cliffs of Dover
IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover- krabice (box)
IL-2 Sturmovik 1946
IL-2 Sturmovik 1946 - krabice (box)
Rise of Flight
Rise of Flight - krabice (box)
Informace o SVK
Vlastníci a provozovatelé
Pravidla SVK fóra
Číst diskuzi
Svět Virtuálních Křídel (IL-2 Sturmovik 1946, Cliffs of Dover, Rise of Flight) » IL-2: Cliffs of Dover (letový bojový simulátor z období bitvy o Británii) » IL-2: CLOD diskuse
 Vytisknout diskuzi
Team Fusion
Aces_Wild
Team Fusion Simulations - novinky 21. únor 2017

P-40F WiP
i.imgur.com/cDlJ1UP.jpg

i.imgur.com/AOedRDD.jpg

i.imgur.com/1OGy0WU.jpg


Cr.42 WiP
i.imgur.com/YLggVP4.png

i.imgur.com/SY9ASEI.png

i.imgur.com/hiLmSgH.jpg


Martlet WiP
i.imgur.com/K31eDDn.png

i.imgur.com/QjRHu9H.png

i.imgur.com/QLTYsG6.png


francouzská krajinka WiP
i.imgur.com/QmdK8kO.jpg

i.imgur.com/ssJE0mL.jpg


"During World War II the United Kingdom was the only country to develop and widely employ purpose-built armoured command vehicles. Those were essentially armoured buses based on truck chassis.

The most common ACV of the British Army was the AEC 4x4 ACV. The vehicle, based on AEC Matador chassis, entered production in 1941. A total of about 415 units were built. The vehicle was used for the first time in the North African Campaign and remained in service until the end of the war. Big and comfortable, it was nicknamed Dorchester by the troops, after the luxury hotel in London. Three ACVs of this type were captured by the German Afrika Korps. Two of them, named "Max" and "Moritz", were employed by Rommel and his staff throughout the campaign."


Armoured command vehicle - a small WiP video - Feb 21st 2017
YouTube Video


 
Kukuloo
Ked by k tomu Martletovi bola aj naka paluba... mmmha, ejha
Letka_13/Kukulo
 
Aces_Wild
Team Fusion Simulations

Small selection of images of the ongoing work on the P-40E. First two without paintscheme, second two with a basic paint-scheme (no texture, detail, bump map, etc, etc)

i.imgur.com/j4eeMZ4.jpg

i.imgur.com/awiPmZp.jpg

i.imgur.com/Dr4VVyu.jpg

i.imgur.com/v57EKZL.jpg

i.imgur.com/qGhRpmY.jpg

i.imgur.com/AZdcU3U.jpg
 
magot
Aces_Wild napsal:
Armoured command vehicle - a small WiP video - Feb 21st 2017
YouTube Video




Co je to asi za vůz na to videu? Dorchester byl kratší ... to mizerný rozlišení to je naschvál aby to nešlo poznat?

forgottenhope.warumdarum.de/imagesfh2/vehicles/AEC%20Dorchester%204x4%20Mammut/big.jpg
 
Aces_Wild
Team Fusion Simulations

Hello chaps.
The modeller creating the 3D model.of the 109 F/F2 and F4 is having trouble finding detailed images of the Oil Cooler.
He is looking for detailed construction drawings or close pictures of the early flat oil cooler and small air intake variant of the F-1, F-2 and the first (not tropical) F-4 variants?
I wonder if any of you may be able to help? I appreciate that if these images are in your private collections you may not wish to post them publicly so if you want to send me a PM that is fine (and of-course just as appreciated)

Thanks for any help and assistance, cheers, Mysticpuma Úsměv

i.imgur.com/G2TSoEt.jpg

i.imgur.com/RAoLPrJ.jpg
 
Aces_Wild
Team Fusion Simulations - Gladiator Mk.II

A few images of the Gladiator MK.II cockpit in-game. All work in progress. Video on Friday Mrknutí
Cheers, Mysticpuma/TFS

i.imgur.com/hhEOcMu.jpg

i.imgur.com/qNrmm4r.jpg

i.imgur.com/YxuTtHv.jpg

i.imgur.com/ptsspX9.jpg

i.imgur.com/IyqGsBM.jpg

i.imgur.com/MAqswGh.jpg
 
Aces_Wild
1C Game Studios Signs Agreement with Team Fusion on IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover

A je podepsáno. Úsměv

1C Game Studios is excited to announce that we have signed an agreement to cooperate with Team Fusion on future commercial development of IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover. Months of negotiations and legal work to create this opportunity is now over and now we can proceed in a commercial manner pursuant to our previous announcement about cooperation. As we previously stated, this includes giving Team Fusion access to the Cliffs of Dover source code so they may continue their work to fix and improve Cliffs of Dover and build commercial add-ons for the base title.

In the coming weeks and months, Team Fusion’s work will be offered as an official content update and patch for Cliffs of Dover on Steam. This update will merge all the current changes and fixes into one update. The update will initially be optional. Not long thereafter, the update will be codified by Team Fusion and officially entered into the source code and file system for the product itself. The title will then be permanently updated through Steam negating the need for a separate patch.

Later in 2017, the first commercial add-on for Cliffs of Dover will be released. The add-on will be focused on the North Africa theater and will update the engine to DirectX 11 and include new airplanes, a new map and other content and improvements. There is a possibility that other theaters will be developed in the future pending the outcome of this first add-on. More information about the North Africa add-on will be made public in the coming weeks.

Congratulations to Team Fusion on this agreement and we all look forward to their work.

The 1C Game Studios Team

You can discuss this announcement in this new section of our forum: Cliffs of Dover by Team Fusion
 
magot
Aces_Wild napsal:
A je podepsáno. Úsměv

Bez teaseru?!
 
Mira
Citat z fakbuku TF :
Well now the news that we have signed the deal has gone public, get ready for the all-in-one patch to go live!

Initially our patches from v3.00 to v4.312 will be made into a single download patch and available via Steam. This should be available in the next few-days and do away with the need to download multiple patches. Just head to Steam and download the single patch (although if you already have our patches installed there is no-need as it's the same version).

One thing you will need to do is turn 'Beta' downloads on in Steam as that is what the official v4.312 patch is listed under. Here's a picture to show how to do it:
 
TozziFan
A další teaser. Tentokrát Gladiátor Mk.II

YouTube Video




http://forum.1cpu...p?t=229951
 
magot
u mě dobrý rejžo
 
Zifi
Tak TF už se dá nainstalovat přímo ze steamu
 
Rumcajs
Tak jsem po douhém čase nainstaloval CloDa. Normálně ze steamu s tím, že se tam zapne ta beta. Fakt to jede, je to TF patch. Při startu se ukazuje ten mod a opravdu na úvodní obrazovce svítí 4.312.
No letěl jsem. Ale připadal jsem si úplně na nic. Jeden je zvyklej na reakce BOSka a tohle je zkrátka trochu jiné. Taky jsem si připomněl propady FPS nad městem a jiné vylomeniny. Nakonec jsem nějak špatně vytáhnul podvozek a plácnul s sebou na břicho. Napsalo to "total seizure", to asi jako že to nebylo úplně špatný, a šel jsem na kafe.
Tak tedy uvidíme tu expanzi na TF5. Co to přinese. Jinak by to bylo hezký. Pohled na tu barevnou Francii byl osvěžující. Přeci jen ty BOSkový mapy jsou takový míň pastelkový.
Non est specifica
 
Zifi
Pokud se ti nezamlouvá 4.312, tak se ti nebude zamlouvat ani 5.0
 
Rumcajs
Zifi, já jsem lítával CloD každej den. Na trubce jsou i nějaký videa mejch taškařic .. třeba zde https://www.youtu...giyy6S1r-0. Dokonce jsem pro TF napsal nějaký program. Jestli o CloDu něco píšu, pak rozhodně proto, abych to haněl. Z mé strany je to upřímná zvědavost a taky možná návrat o pár let zpátky.
Zájem je jedna věc, reálné vlastnosti simu druhá. CloD má krom některých hezkých momentů bezesporu taky svoje slabiny. Třeba s tím TF pohnul a v 5 nás čeká sim zbavený alespoň některých těch otravných prvků. A to si přejeme asi všichni, ne?
Non est specifica
 
Zifi
Já od toho revoluci nečekám
 
Mira
Tajně, opravdu tajně v koutku duše jsem doufal, že ofiko patch mi pomůže..Marně..po chvilce letu opět " launcher přestal pracovat " ..tak si ještě počkám na tu DX11 podporu co letos slíbili..
 
Baron
Miro, skontroluj si, či mas zapnuté automatické akualizacie - je to v položke Vlastnosti a hlavne si nezabudni nastaviť Team Fusion Patch Beta (alebo tak nejak) do okna s aktualizaciami. Ja som to spravil tak, že som dal skontrolovať integritu (samozrejme mi poslalo pôvodné patche TF do p...preč) potom som zadal TF Beta patch a všetko beží bez najmenších problémov. Ak máš korektne stiahnuté patche, v zozname hier uvidiíš IL2: Cliffs of Dover (Team Fusion Patch).

Tu je výpis z oficiálneho textu k aplikácii patchu:

The update is optional for now. To enable it, right-click on IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover entry in your Steam library and choose Properties. Once there, go to the Betas tab and choose 'teamfusionupdate' entry from the drop-down list. That's it - Steam should start the download shortly. When it finishes, your version of the game is updated with the latest Team Fusion patch (version 4.312).

P.S: Používam Windows 10 64bit, ako sa bude CoD správať s W7 neviem.
Upravil/a Baron dne 28-03-2017 09:40
Hals - und Beinbruch!
 
TozziFan
To vypadá na problém s nepovinnou aktualizací KB xxxxxxxxx.
 
Mira
Ano, je to stále ten stejný problém dokola s tou zas...nou aktualizací. Prostě kombinace W7, Nvidia 1060, aktualizace KB xxxxxx si těžce nerozumí.
Pln zoufalství jsem se včera rozhodnul nejdřív upgradovat W7 na W10 a pak následně provést čistou instalaci W10..
Bohužel při startu upgradu a kontrole systému mi to hodí chybovou hlášku u procesoru..nějaký NX nebo co..místo abych blbnul na Randomu tak jsem to do jedenácti řešil s kamaradem. Našli jsme nějaky velký balik aktualizací, který by ten problém měl vyřešit ale ten mi zas nešel spustit že mi něco nepodporuje muj systém Cool Takže mam dvě možnosti..bud prachy šetřené na Normandii obětovat za W10 a doufat že na nich ten CloD pojede, nebo si holt počkat až bude CloD podporovat i DX11 a to by už snad mohlo pomoci..
 
Přejít na fórum:
Přihlášení
Jméno

Heslo



Nejste pilotem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
TeamSpeak3
cr597.teamspeak3.com:9254
Heslo: net

teamspeak server Hosting by TeamSpeak3.com
Rychlovka
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

24-04-2024 12:25
-Vzrusuju te? - -Docela jo, jsi krasna zenska a chtel bych byt tvuj princ. - -To je pekne. Ale na to jsem se neptala. Potrebovala bzch yjistit, jak se yapina ceska klavesnice. Pomuyes mi?

22-04-2024 20:31
Njelepší je kombinace FF (s pluginem kačera)+uBlock ;-)

21-04-2024 09:36
No zatím ještě není. Neumí blokovat vyskakovací okna.

19-04-2024 23:01
jo, kačer je dobrej Úsměv

19-04-2024 17:04
No já asi přejdu na duckduckgo, až jej vyladí.

16-04-2024 11:52
To jsou Jaromíre defekty z realtime anti-anti-ads google teroru. Chyba není na tvém přijímači. Už před 3 rokama jsem Chrome definitivně odinstaloval a přešel opět po 20 letech na FF

12-04-2024 16:25
Pořídil jsem si Arctic Liquid Freezer III 360. Poměr cena/výkon asi nepřekonatelný. Uchladilo to 300W po dobu 10 minut.

07-04-2024 21:31
Taky vám v prohlížeči Chrome vyskakují artefakty?

19-03-2024 14:59
Mrknutí

16-02-2024 16:54
1stCL .. forever :-)

34,759,728 návštěv