No, u moderních teplem naváděných střel je to o něco těžší, protože si umí "zúžit" zorné pole tak, aby viděly pouze motor. To by potom ta světlice musela být odpálena přímo z trysky motoru, jinak se střela na světlici nechytne, protože ji ani neuvidí.
Tak zkus neco vyfotit proti slunci, uvidis, jak se v protisvetle projevi nedokonalost optiky...
a ja mam 80-200/2.8 od Nikonu a ver mi, jestli si myslis, ze jakykoliv objektiv nema chyby, mas jen male naroky :-)
Ale to jsme odbocili, na rakete neni neco, co vazi dve kila. IR senzor navic snima podstatne delsi vlnovou delku, takze je soustava podstatne vic omezena difrakci. Navadeni rakety neni neco binarniho, ano nebo ne, zahlceni navadeni klamnymi cili nebo treba jinym rusenim je ucinne, i kdyz raketa navadeni neztrati, jen se snizi jeji presnost, protoze pozici cile vice odhaduje z horsich dat. Kdyz proleti prilis daleko, aby se odpalila hlavice, bezva, kdyz mine jen o trochu a cil diky tomu zasahne mene strepin, porad to funguje. I kdyz to treba nestaci.
Nějak nerozumím obsahu. Optiku bych neřešil. Sice jsem pracoval jako optik v Meoptě, ale tak se tam jmenoval každý druhý zaměstnanec. Ale to navádění rakety, to mě jako automatizačního technika docela zajímá. Ale za tímto si stojím. Když optika rušení nevidí, tak ji nemůže rušit.
Sidewinder Aim-9X poslední verze (vyjma verze C) krom primárního IR navádění počítá data z CCD optiky která filtruje flary. (Rozlišení CCD u verze X je tajné u verze předchozí - R to bylo 256*256)
Další věc je že boresight systém (JHMCS) který zamyká vlastně umí i opravovat cíl za letu. Jednoduše nepřítel vypustí flary ale na boresightu je snadno odlišitelné kde jsou flary a kde letadlo.
A tenhle systém s raketou taky komunikuje. Viz. Aim-9X. Takže do výpočtu zaměření může vstoupit krom IR a CCD i lidský faktor který to teoreticky může vylepšit avšak zkurvit ne.
Ještě pokročilejší verze X - II, umí i uzamknutí až po výstřelu (průlet mrakem), zamknout/ zásahnout cíl za překážkou, GPS pokud existuje dron/ družice zdroj, oprava přes datalink atd.. Upravil/a magot dne 02-08-2017 09:27
Nějak nerozumím obsahu. Optiku bych neřešil. Sice jsem pracoval jako optik v Meoptě, ale tak se tam jmenoval každý druhý zaměstnanec. Ale to navádění rakety, to mě jako automatizačního technika docela zajímá. Ale za tímto si stojím. Když optika rušení nevidí, tak ji nemůže rušit.
O co je opren nazor, ze nevidi?
Na uzky uhel pohledu staci crossed array. Vyhody FPA jsou v tom, ze vidi scenu jako celek a nad ni muze operovat - muzeme navadet raketu na specifickou cast letadla, napriklad na kabinu, muzeme detekovat tvar cile a taky muzeme sledovat, ktera vec se nahle zacala pohybovat po jine trajektorii a tu ignorovat, protoze to je klamny cil.
Další věc je že u cíle vzdáleného např. 2-3 km letícího stejným směrem odhazující flary vidí optika celkem prd i kdyby byla hi-res.
Nicméně tam budou mít určitě nějaký algoritmus, který se nalepí na pravděpodobný bod nepřátelského letounu.
Tam by to pak šlo ochcat kdyby existovala nějaká separátní odhazovatelná zakládna která byl nezávisle na letounu odhodila pár flarů a optika by se toho chytila - a to by mohlo být částečné rušení CCD.
Upravil/a magot dne 02-08-2017 19:46
ti samý fandové pak ještě rozkopali Izraelský fotbalový tým, měli by si utřídit nejprve myšlenky aby si jednu chvíli nehráli na anti-nazi a pak zase na nazi,
ale to už by jsem chtěli po hooligans asi příliš.. https://www.ynetn...87,00.htmlUpravil/a magot dne 04-08-2017 23:43
To není od námořníků, ale od blogerky, paní Moniky Pilloni. Je docela známá ze serverů jako Euroarabia, Parlamentní listy či Svobodné noviny.
"Máte právo říkat cokoli. ... Právo být na veřejnosti za hlupáka je u nás garantováno ústavou. Ale právo něco vyslovit nedělá z toho výroku pravdu. Pravda se prokazuje nebo vyvrací porovnáním s fakty. Kdo tenhle princip nerespektuje, s tím je těžká řeč. Všichni smíme takovou diskusi odmítnout. To není zbabělost ani povýšenost, to je jen rozumné hospodaření se silami a časem."
IL-2 Sturmovik™, Cliffs of Dover™, Pacific Fighters™ are trademarks or registered trademarks of 1C EUROPE, 1C-Multimedia, 1C ONLINE GAMES.
Other marks used herein are those of their respective owners.