Ahoj,
vždy jsem chtěl monitor nejlépe těch největších rozměrů, co dnes trh nabízí jsou jen celkem malé televize s vysokou latencí nebo i nedostupnou cenou a nutným místem pro umístění.
Tak mě napadlo vše obejít právě projektorem a začal se intenzivně o tohle téma zajímat. Výsledek se dostavil ve volbě vhodného místa pro plátno, která mi zároveň určila
místo projektoru v prostoru to znamená čím větší vzdálenost projektoru od plátna = velikost obrazu.
Výběr toho správného plátna přesně na míru je vlastně nejsložitější záležitost ze všech potřebných komponent.
Já se musel rozměry vejít mezi zeď a vestavnou stěnu, což mi neumožnilo koupit hotové značkové plátno kvůli zbytečné šířce krytu tubusu kam se zasouvá plátno a to co se vešlo zase zmenšovalo uhlopříčku zkutečného obrazu.
Kouknul tedy na net téma plátno na míru a našel že zkušení uživatelé projektorů používají skvělou alternativu z Ikea, v sekci závěsy a žaluzie existuje nepropustná zatemňovací roletka bílé barvy s dobrou odrazivostí vhodnou na projekci.
Tak jsem vlastně sehnal za pakatel rozměrově ideální a navíc decentní vzhledem v zataženém stavu skvělé plátno.
Samotný projektor jsem vybral dle několika recenzí/referencí a vyhrál výrobce Optoma model HD141x full HD 1080p, který kraluje zároveň v žebříčku cena výkon a je doporučen jako herní kvůli nízké latenci a kvalitě obrazu.
Vyměření vzdálenosti je snadné díky kalkulátoru od výrobce na oficiální stránce s univerzálním držákem to jde upevnit a vystředit naprosto bez problému.
Propojené navzájem s grafikou to mám HDMI kabelem o délce 10 m. Obraz mám co nejníže od desky stolu a jsem od plátna necelé dva metry.
Když se povedlo zprovoznit byla kvalita projekce na první pohled parádní což čerstvému uživateli ztěžuje určit případné vady, které jsem vypozoroval až později během pár dní používání.
Kvůli obrazovým vadám mého kusu jsem musel projektor poslat na reklamaci. Po necelém měsíci mi přišel přístroj opravený s výměnou optického modulu. Sice homogenita jasu obrazu zlepšila ale nevyřešila horší ostrost levé strany projekce.
Tak mi nezbývalo než znovu odeslat HD141x do servisu. Pomalu jsem začal mít jasno jak to provedu, nedalo zavolal na Alzu a ta mě odkázala na technika servisu s kterým se dohodnu na dalším postupu.
Dal tedy řeč a domluvil se, že si vyberu případně zcela jiný přistroj. No a během reklamačních procedur na trh přišla novinka HD142x která vylepšuje obraz zas více k dokonalosti, dva roky vývoje se musí kladně projevit.
Nakonec se povedlo dohodnout na výměně za modernější model a kvalitu projekce budu dále posuzovat dle HD142x.
Obraz projekce je i ve dne docela použitelný, ale už při trochu zatemnění třeba žaluzií začíná být obraz barevným podáním a ostrostí ohromující.
Při velikosti uhlopříčky 1850mm vás to naprosto vtáhne do kokpitu pohltí s obrazem v měřítku 1:1 už nikdy nebude chtít šudlat simulátor na miniatuře o velikosti 27 palců a nezachrání to ani G-Sync, který používám vlastně jen na desktop Windows.
Nečekal jsem že obraz jen Full HD bude vypadat tak přirozeně, mřížka a velikost pixelu u DLP projektoru nijak neruší a obraz prezentuje užasně plynule a lépe než třeba na LCD technologii.
Další úpravy spojené s projektorem je oddálení všech ovládacích prvků od plátna, nejlépe úpravou područek na křesle pomocí přídavných držáků.
Tohle všechno by bez Opentracku nemělo smysl, tak poslední nutný přesun je kamerka PS3 kterou jsem podložil a dostal výš pomocí sklenice dnem nahoru.
Opentrack v takovém spodním uspořádání funguje bezchybně a tok světla jdoucí z objektivu ignoruje.
Zajímala mě spotřeba a ta se na měřáku pohybovala na hodnotách 183-194W podle scény obrazu což na svítivost 3000Ansi lumenů je lampa velice ekonomická a životnost 8000 hodin zaručuje až roky zábavy při běžném provozu.
Na projektoru si polétání dost užívám a přiznám se, že už jsem si stačil vytvořit závislost a to jsem vlastně ani nezmínil další možnosti sledovat TV/filmy nebo si v domácích podmínkách vytvořit 3D Imax kino pomocí aktivních brýlí 144Hz.
Do budoucna mám jasno… až budu mít dostatečně výkoný hw pro slušné používání 4k, tak snad mezitím i klesnou ceny projektorů s vyšším rozlišením.
Doporučuji ještě projít články na téma domácí projektory, mějte se fajn hoj. Pet
Edit:
Kvůli vám jsem byl donucen trochu poklidit než jsem to nafotil přitom Vánoce jsou ještě daleko.
Moje pracovna a simulátor v jednom nastavená k projekci, stačí prostě jen stáhnout roletku a z boku mám po obou stranách svůj vynález temný závěs ala pohlcovač odrážejícího světla.
Zde je záběr přímo na projektor uchycený univerzálním držákem. Využil jsem zvýšené postele a kabeláž svedl krasně po obvodu dolů k podlaze kde je vše schované esteticky v dekorační liště.
Detail na kamerku, která pomocí mého triku levituje v prostoru a je přitom stále pod zorným úhlem pohledu.
Ozvučení mám standard 5.1 a zadní pár repro je zavěšen na konstrukci postele. Hlasitost nastavena šetrně k sousedům, tak abych měl dobrý pocit z polétání a nikoho přitom neprudil.
Natočit to moc nejde protisvětlo naprosto rozhodilo kontrast, mobil na tenhle druh záznamu není vhodný a navíc je video strašně potichu, omluvte tedy pochybnou kvalitu záznamu která zkresluje obraz. YouTube Video
Zajímavé čtení. Díky. Myslím, že pro většinu z nás bude problém prostor. To aby člověk zabral obývák a to by rodině asi vadilo, kdybych tam ještě k tomu všemu lítal. Jako by nestačilo, že už tak zabírám místo, které by se dalo využít nějak líp.
Jo a nemáš nutkání blinkat při rychlejších manévrech? Co viditelnost objektů? Je lepší na projektoru?
Jen ještě dotaz - rozumná minimální vzdálenost je kolik ? A myslím tím vzdálenost na sledování filmů.
Porazit nepřítele a dát mu život může vypadat jako projev laskavosti,
ale ve skutečnosti to je to nejkrutější, co poraženého může potkat. [samurajský pohled na zajetí]
Optimální úhlopříčku k pozorovací vzdálenosti je snadné zjistit z testů obrazovek a projektorů. Kalkulátory v eshopech jsou sice hezké, jimi se ale zjistí jen doporučený standard pro TV obraz (zempegovaný), který se od počítačové grafiky značné liší. Co je ale nejhorší, tak ty kalkulátory, a ani žádný test co jsem viděl, neřeší pohodlnost čtení titulků, kde může být malá pozorovací vzdálenost (velká úhlopříčka) nepříjemná. Tím nemyslím jen velikost titulků.
Petsilde, co titulky a vzdálenost?
A nebudou titulky věc velmi individuálně závislá na stavu zraku postiženého lítavce? Totiž člověk se s věkem typicky mění. Pro bratry zednáře a jen pro ně uvádím, že změna je obyčejně k horšímu. No a díky těmto změnám a celkově závislosti člověka na jeho stavu, charakteru, a tak podobně, to na každého může působit dost jinak.
A nebudou titulky věc velmi individuálně závislá na stavu zraku postiženého lítavce? Totiž člověk se s věkem typicky mění. Pro bratry zednáře a jen pro ně uvádím, že změna je obyčejně k horšímu. No a díky těmto změnám a celkově závislosti člověka na jeho stavu, charakteru, a tak podobně, to na každého může působit dost jinak.
No, my u Luftwaffe, my si vypneme švabach a hned jsme o 20 let mladší
Akorát je vidět, že FHD už na tak velkou uhlopříčku nestačí. Pokud od toho sedíš daleko dva metry, tak se to ztratí, ale to pak trošku ztrácí význam ta velká úhlopříčka. Vlastně když si sedneš metr k menší úhlopříčce, tak je to stejné.
A ty pruhy tam vidíš i ty? Nebo to je jen díky nahrávání?
Méně může být více:
v simulátorech lze komfortně nastavit polohu hlavy pilota, třeba v Rof/Bos jsou možnosti podobné. Ale v Rofku má většina hadraplánů horní křídlo, které kolikrát znemožní v dané situaci vidět lépe. Po letech jsem si zvykl a poloha, kterou jsem oddálením od kokpitu používal byla celkem pohodlná.
Přesto jsem vymyslel vlastní zlepšovák, jak při méně docílit vlastně více a to zcela jednoduše změnou snížení vertikalního rozlišení se naopak rozšíří Fov zorné pole pilota.
Při nepatrné ztrátě horizontálního výhledu lze naopak vidět více do šířky, jako za použití vice monitorů nebo 21:9 zobrazovadle.
Nastavení v simulátorech má své nativní limity jako zobrazovací možnosti monitorů. Tahle úprava má dvě výhody proti jedné záporné.
První je pro lidské oko vidět přirozenější širší obraz, kde se zároveň zužuje opticky i horní či spodní křídlo prostě pak i méně zaclání ve výhledu a ještě se jako bonus sníží zátěž na grafické kartě. Jediná nevýhoda je že dole a nahoře vznikne nevyužitý černý pruh, ale bude jen tak tlustý jaký budete chtít zisk širokého pohledu.
Je skvělé že čitelnost dotů a budíků je pořád skvělá a vidíte pořádný kus krajiny navíc.
S projektorem je moje metoda vážně perfektní kombinace, kterou jsem ještě vyzkoušel i na monitoru s 2K rozlišením a ten je vhodnější díky větší hustotě bodů.
základní fov:
[img]http://img15.rajce.idnes.cz/d1503/12/12617/12617397_a54f14884fd23e77ce5c3050f4106cad/images/Fovorg.jpg[/img] is not a valid Image.
nové fov:
[img]http://img15.rajce.idnes.cz/d1503/12/12617/12617397_a54f14884fd23e77ce5c3050f4106cad/images/Fovnew.jpg[/img] is not a valid Image.
Jak docílit větší FOV třeba v Rofku:
Důležité je aby simulátor běžel v okně, tedy v menu odškrtnout Fullscreen mode. Najít v adresáři ROF\data\ soubor startup.cfg. Dát edit a najít řádek ''win_height = 1080'' změnit hodnotu třeba na ''win_height = 950'' bez uvozovek.
Stejnou metodu lze použít v Bosku a bude fungovat i v DCS ten má jen jiný konfigurační soubor.
petsild, v DCS se dá standartně nastavit FOV mezi 20-120°. Pokud by to bylo málo, u některých modulů, jako MI-8 to jde nastavit v menu a pokud ani to nestačí, tak se dá vytvořit a editovat vlastní snapview, ve kterém si nastavíš FOV. https://steamcomm...=311516703
IL-2 Sturmovik™, Cliffs of Dover™, Pacific Fighters™ are trademarks or registered trademarks of 1C EUROPE, 1C-Multimedia, 1C ONLINE GAMES.
Other marks used herein are those of their respective owners.