Ahoj bastlíři. Narazil jsem na destičku Arduino micro za 3$, která se prý obzvláště hodí na postavení herních ovladačů.
Vůbec těmhle elektrickejm věcem nerozumím, tak by mě zajímalo, kolik přepínačů, tlačítek a os by se na to dalo připojit?
Mám totiž takovou překližkovou desku, do které bych chtěl nasázet pár (no dobře, co nejvíc) páčkových přepínačů, zapojit to do toho arduina a mít tak něco, co by simulovalo pravou stranu kokpitu v DCS Mig-21.
Mam trochu pocit, ze pokud se musis na tohle ptat, tak to neni projekt pro tebe. Nadratovat pripojeni tlacitek asi jeste pujde, ale naprogramovat jednocip, do ktereho neni videt, proc to napoprve nefunguje, nemusi byt vubec trivka.
Knihovna umi:
Buttons (default: 32)
Up to 2 Hat Switches
X, Y, and/or Z Axis (up to 16-bit precision)
X, Y, and/or Z Axis Rotation (up to 16-bit precision)
Rudder (up to 16-bit precision)
Throttle (up to 16-bit precision)
Accelerator (up to 16-bit precision)
Brake (up to 16-bit precision)
Steering (up to 16-bit precision)
ale hadam, ze pri trosce schopnosti by se dalo docilit vic tlacitek (kdyby slo jen o ne), kolem stovky, rekl bych. Pripadne kolem tech triceti ctyriceti tlacitek a 7 os. Pripadne vic os, s trochou snahy. A s par kompromisy.
Pokud neni cilem to samotne bastleni a uceni se techhle veci, durazne bych doporucil sehnat par vyrazenych usb joysticku a pouzit jejich elektroniku (vzdycky odejde nejdriv mechanicka cast).
To programovánipí samotné by mě zas tolik netrápilo, protože se na internetu povalují knihovny, které by to měly hodně automatizovat. Spíš mi šlo o ten hardware - když píšou 20 digital i/o pins, kolik on-off-on přepínačů se na to dá zapojit, když každý má tři nožičky?
Tady jsem na tom stejně jako se starýma joystickama - klidně vykuchám starej logitech 3d pro, ale nevím, co kam připojit a z tohohle pohledu mi přišlo to arduino jako líp zdokumentované. Bohužel v jejich příkladech vždycky zapojí jenom jednu věc - jedno tlačítko, jeden přepínač, jeden rotační enkodér. Kdybych měl na jedno arduino dostat třeba 4 přepínače, tak se na to vykašlu. Kdyby se jich ale dalo zapojit 20, tak už o vypadá zajímavě.
Není to otázka života a smrti, prostě se náhodou potkalo několik věcí, jako článek o arduinu, kus překližkové desky a pohled na plynovku od warthoga.
Logitech budes kuchat tak, abys videl, ktery kablik vede ke kteremu tlacitku.
Tripolohovy prepinac jsou jen dve tlacitka ovladana jednou packou.
Na 20 pinu das v zakladu 20 tlacitek, tj. 10 tripolohovych prepinacu. Zagoogli pulldown nebo pullup resistor.
Nebo muzes pouzit dva piny jako vystup a 18 jako vstup a mezi to se vejde 18 takovych prepinacu. Nebo tri vystup a 17 vstup, 25 prepinacu. Nebo 10 vystup a 10 vstup, 50 prepinacu.
Nektere I/O piny nemusi byt nutne univerzalni a volne k pouziti timto zpusobem.
My víme, že si tu četl o problémech Mjoy16 s usb porty a Windows 10, takže proč Mjoy16? Protože to byla jednoduchá odpověď, kterou zvládne i magot?
MJoy má problémy s USB porty nejen ve windows 10 ..
Proč Mjoy? Páč si skrze to uděláš snadno tlačítkový/ přepínačový/ axis pult. Máš k tomu hotovej sw, nemusíš nic řešit. Mjoy funguje spolehlivě bez problému, jen ho v některých portech vidle nenačtou. To není nic tragickýho. Po načtení vidlý jen restartuješ port a načte to.
Naproti tomu arduino bych vybíral kdybych chtěl řešit např. digi displeje, lcd, atd.. kde bych si to mohl naprogramovat.
Mě tedy mjoy funguje dobře. V USB 2.0 portu se načte vždy. Kroutíci a čudlíci to umí a víc od toho nechci. Víc jsem si napsal v svém ovladači, který ale pracuje s jakýmkoli HID. Tedy od periferie skutečně nechci nic víc, než pár os a čudlíků. Na to mi Arduino přijde jako kanon na vrabce. Zas je ale docela levné. Za sebe to ale vidím tak, že pro lítací periferii nechci nic řešit. Prostě zarazím to do USB a nečekám nic víc nic míň, než to to bude fungovat. Nechci si s tím hrát nedejbože to ještě programovat, či hledat zoufale na netu, jak nam nahraju nějaký švihlý soft, který snad bude fungovat.
Nevím nic o problémech Mjoy16 s Windows 10, sám provozuju bez problémů. Ozkoušeno na několika PC s windows 10 + nikdo, kdo si ode mne pořídil, si nestěžoval... Jestli o něčem víte, dejte prosím vědět.
Ohledně USB portů, problém je v tom, že MJoy16 pracuje s 5V logikou, nicméněš USB linky data+ a data- mají specifikaci na 3,3V logiku přesto, že USB napájení dává opět těch 5V. To je v MJoy řešeno pomocí zenerových diod, které snižují napětí právě na těch dvou datových linkách, nicméně i tam je chyba v původním návrhu MJoye od samotného jeho autora, který tam sice správně dává zenerky na 3,3V, ale konkrétní typ, který doporučuje je na 5,1V, výsledkem čehož nesníží to napětí na požadovaných 3,3V ale zhruba na nějakých 4 - 4,5V. Některé usb porty si s tím dokáží poradit, některé ne. Ve všech MJoyích ode mne jsem proto použil jiné zenerky, které napětí snižují zhruba na těch 3,3V, což bylo ozkoušeno, že funguje na naprosté většině USB portů.
Nicméně i přesto se může stát, že na nějakém USB portu to MJoy16 ode mne nerozezná, konkrétně zrovna Rumcajs mi psal myslím, že mu to nefunguje na nějakém USB3 portu. Stát se to muže, tohle sniživání napětí zenerovou diodou není zrovna super moderní přístup, dále USB pro MJoy je napsáno ve specifikaci USB 1.1 emulací GPIO pinů, což je také přístup poplatný době kdy MJoy vznikl, takže ano, může se najít port, který si s MJoyem nerozumí.
Má to ale velmi jednoduché řešení, každej komp na kterym jste schopní hrát simulátor má minimálně několik různých USB portů, proto zapojim jinam, kde funguje. Případně kdyby se zcela náhodně stalo, že to nefunguje na konkrétním PC v žádném portu, čemuž skoro nevěřím, prostě zapojím MJoye přes nějaký USB HUB za pár stovek, který to zvládne... Jinak by ale neměl být jakýkoliv problém provozovat MJoy na moderním PC s operečním systémem Windows XP a výše...
Sorry trochu za off-topic k názvu vlákna.
Upravil/a Hot_Dog dne 27-02-2017 13:30
IL-2 Sturmovik™, Cliffs of Dover™, Pacific Fighters™ are trademarks or registered trademarks of 1C EUROPE, 1C-Multimedia, 1C ONLINE GAMES.
Other marks used herein are those of their respective owners.